ONS AANSTAANDE JUBILEUM 5 62 Er is goed vertrouwen, dat ook de Noordhavenpoort en Nobelpoort aan de beurt zullen komen. Uiteraard is daarbij de bijzondere steun van de hogere overheden onmisbaar. De z.g. voorfinanciering en daarmee samenhangend het renteverlies zijn voor een kleine gemeente met zo'n grote verantwoordelijkheid als Zieriksee heeft, een zaak van groot gewicht en een zwaar offer. De betekenis van de betreffende monu menten is onmiskenbaar, zelfs voor zwartkijkers. De noodzaak om van de vóórfinanciering af te komen en de behoefte aan een behoorlijke subsidiëring, die geregelde voortgang van het herstelwerk mogelijk maakt, spreken hier heel duidelijk. Schrielheid bij het vaststellen van de Rijksbegrotingspost voor de monu mentenzorg zou een slechte leidsvrouwe zijn van de Minister, die niet alleen de Kunsten, maar ook de Opvoeding onder zijn Excellente toezicht heeft. Misschien is het gepast hierop aan te sluiten, de mede deling van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in haar jaarverslag over 1959, dat over dat jaar door buitenlandse bezoekers in ons land werd uitgegeven een bedrag van 330 miljoen gulden (tien maal zoveel als in 1949). Hierbij moge opgemerkt, dat de vreemdelingen, zoals, uit een enquête bleek, vooral worden aangetrokken door het stedeschoon en de kunstschatten in Nederland. Gunstige berichten zijn ten slotte nog, de verheugende mededeling, dat het Aalsmeerder Veerhuis in Amster dam zal worden gerestaureerd en dat B en W van Zeist hun onzalige „uitbreidingsplannen Bos en Duin en Slot en omgeving" na een storm van protesten uit de burgerij hebben teruggenomen. Dit keer dus goed nieuws, dat geeft kracht voor de volgende Heemwacht. A A A A A A A A Op 2 febr. igi 1 hield de Bond Heemschut zijn eerste vergadering, en stond daarmee aan het begin van A A de vijftigjarige activiteit die wij in ig6i gaan herdenken. Aan zulk een begin gaat altijd een voor- A jgeschiedenis vooraf waarin een gedachte geboren wordt en gestalte krijgt. Dat was voor de Bond Heem- A schut al anderhalf jaar tevoren gebeurd in een gesprek tussen de architect A. WWeissman en de grote A natuurbeschermer Mr. P. G. van Tienhoven, die samen naar Haarlem reisden na een vergadering van A A het Koninklij.c Oudheidkundig Genootschap, en overlegden wat er tegen de ontsiering van ons land zou A kunnen gebeuren. A Ook aan de voorbereiding van het Jubileum is het bestuur al geruime tijd bezig. De plannen hebben f, A nu al in zoverre vaste vorm aangenomen, dat er een rijk geïllustreerd gedenkboek zul verschijnen, waarin A A de ontwikkeling van de heemschutgedachte in al haar facetten zal worden behandeld. Het moet een boek A A worden dat ieder die zich interesseert voor de schoonheid van ons land in zijn boekenkast wil hebben, A een boek dat men niet een keer doorbladert, maar geregeld raadpleegt als naslagwerk. f, A Het ligt in het voornemen hierin bijv. de volledige tekst van Jan Veth's beroemde brochure StedenschennisA A op te nemen, geschreven in igoi tegen de voorgenomen demping van de Amsterdamse Reguliersgracht. A De vraagstukken van stadsschoon en monumentenzorg, zoals zij werden beschouwd in igi 1, zullen hierin A behandeld worden naast de wijze waarop deze nu worden aangepakt. De huidige stadskernplannen a A komen uiteraard ter sprake en de inzichten omtrent het verkeer in de stedelijke centra. De ontsierende a A reclame, waartegen Heemschut sinds zijn oprichting met succes heeft gestreden, zal vermeld worden. De A schoonheid van het landschap in verband met ruilverkavelingen, moderne boerderijen en het behoud van A kastelen en landhuizen, moet eveneens haar plaats krijgen. Een belangrijk aspect vormen de molens. A Monumenten die door de inspanning van velen gered werden en andere die ondanks deze inspanning A A verloren gingen, zullen vermeld worden. A A De ruim 200 verenigingen en instellingen die als gewone leden bij de Bond Heemschut zijn aangesloten, A zullen in dit boek worden opgenomen met een korte samenvatting van hun werkzaamheid, terwijl ook aan a A verenigingen in andere landen die in dezelfde geest werken een bijdrage zal worden verzocht. A A Dit boek zal, behalve een terugblik op vijftig jaar inspanning voor de schoonheid van Nederland, een A waardevolle bron zijn van gegevens die men anders alleen in allerlei jaarverslagen en periodieken vinden A kan. In de boekhandel komt de prijs op f 12,go. Hel is echter de bedoeling dat dit boek, voorzover a A mogelijk, het karakter krijgt van een feestgeschenk aan onze leden. Daarom kunnen alle donateurs, A A gewone en buitengewone leden van de Bond Heemschut, ook degenen die zich in de komende maanden A als lid opgeven, voor het gedenkboek inschrijven tegen de speciale ledenprijs vanf 5, A Het bestuur verwacht dat alle leden van deze gelegenheid gebruik zullen maken. B. a A A A A A A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 8