Op Heemwacht TON KOOT Nieuws en zijn invloed 61 Onze nieuwsbladen en ook de nieuwsberichten zoals de radio die brengt moeten wel sterk onder de invloed staan van zuurpruimen en grimbekken. Hoe is anders te verklaren, dat ongelukken, wandaden, fielterij, opstanden, oorlogsdreiging, enz., er zo'n grote plaats innemen De snelheid en de wijdvertaktheid van de nieuwsspreiding zorgen dat deze naargeestige, depri merende berichten even snel als veelvuldig over de aardbol flitsen, overal waar nieuwsbladen gelezen en radioberichten gehoord worden, aldus de ongerust heid, nervositeit en ontevredenheid met 's mensen lot vergrotend. Wie enige tijd door ziekte gedwongen wordt zich te beperken in de gewone menselijke con tacten en in de plaats daarvan voor een groot deel aangewezen is op de binnenkomende nieuwsbladen en nieuwsberichten, moet zich terdege schrap zetten om niet in een sfeer van troosteloosheid te verzinken. Het lijkt mij niet denkbeeldig, dat de wereld er beter van zou worden als er een geduchte sanering kwam in de nieuwsvoorziening. De invloed van de ellende en kwaadaardigheid (niet het minst in de politiek) zou er aanmerkelijk door slinken. Zou het te proberen zijn, vooral in het ochtendnieuws een sfeer van groter opgewektheid te brengen, eens wat meer nieuws te laten horen uit de vele goede en plezierige dingen, die er in de wereld gebeuren, mis schien zouden wij met meer vertrouwen en genoegen de nieuwe dag in gaan, zou er minder nervositeit en mistroostigheid zijn en daardoor minder ongelukken gebeuren (wat dan weer minder slecht nieuws be tekent!). Misschien zou in een betere geluimdheid het goede ook gemakkelijker boven het slechte prevaleren en er meer hersteld en gezond gemaakt worden op het gé- bied van onze monumenten en stadsschoon, waardoor de goede geest weer in positieve zin wordt beïnvloed. In de sector van het heemschutwerk gaan wij gebukt onder de verwerking van het vele slechte nieuws dat ons van zovele kanten toevloeit: aantasting van onze prachtige stadskernen, dempen van grachten, ver knoeiing en sloping van onze monumenten, veront reiniging van onze rivieren en beken, verdwijnen van stijlvolle boerderijen, opoffering van natuurschoon. En het is onze taak dit te signaleren opdat ook anderen mèt ons de strijd zullen aanbinden tegen wat de ene keer misschien domheid is, de andere keer mogelijk slechts wanbegrip. Toch kan dan soms een enkel berichtje het hart ver warmen en laten zien dat niet alles uit de doos van Pandora onheil en ellende is. Er is nog hoop. Hier is zo'n berichtje: De Kroon vernietigde een besluit van de Raad der gemeente Veere, die een wijziging wilde brengen in de bestrating en de beplanting van de markt in dit stadje, ten behoeve van de verkeerssituatie. De Kroon overwoog daarbij, dat deze verandering tot gevolg zou hebben, dat de markt haar karakteristieke aan zien zou verliezen. Zij meende, dat, uit een oogpunt van stedeschoon, het zoveel mogelijk ongerept houden van de huidige situatie als een algemeen belang moet worden beschouwd. Uit verkeerstechnische overwegingen werd de ver andering niet in die mate noodzakelijk geacht, dat daaraan de schoonheid van de markt opgeofferd zou moeten worden. Ziet, men kan tientallen jaren vechten als tegen de bierkaai, roepen als in de woestijn, het gevoel hebben gekregen als tegen een muur van onwil te beuken om dan plotseling te zien, dat een gulden straal de grauw heid scheurt. Wanneer men ontelbare malen bij overheidsinstanties heeft aangeklopt met een beroep op haar geweten en gevoel voor schoonheid om vernielingen en afbraak van cultuurgoed te helpen voorkomen en dan afge scheept werd met de mededeling, dat men aniet ontvankelijk is verklaard en bschoonheid geen voor de wet erkend argument is, dan is het verkwikkend en hoopgevend nu te vernemen, dat dit argument als een algemeen belang moet worden aangemerkt. Kijk, dat hadden wij nu ook altijd gemeend, dat gaf ons namelijk de kracht om zélfs voor vrijwel verloren zaken op te komen. En kent gij nog de dreiging die hing boven de witte molenaarshuisjes op de Noorderplantage, aan de voet van de Oldehove te Leeuwarden? Zij zouden ge sloopt worden. Aan de Leeuwarder Courant komt de eer toe, daarom in Friesland het eerst de alarmklok te hebben geluid. Heemschut richtte een krachtig betoog tot het College van Burgemeester en Wet houders. Steun kwam van verschillende kanten, de meest waardevolle was die van de ambachtsschool: „wij zullen het een eer achten, deze huisjes, waarin in de toekomst een van de oude ambachten zal worden uitgeoefend, door onze leerlingen te laten restaureren, kosteloos, met uitzondering van de materialen!" De molenaarshuisjes zijn thans gerestaureerd, potten bakker Van der Graaff uit Dronrijp nam er zijn intrek in, de huisjes pralen nu onder het hoge loofhout van het bolwerk. Een goede beurt voor Leeuwarden! Verheugend nieuws ook uit Zieriksee, waar de deel nemers aan de Heemschutdag zelf hebben kunnen constateren, hoe het er daar voor stond. Thans bericht de Burgemeester, dat met de restauratie van Zuid havenpoort en Stadhuistoren een aanvang is gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 7