Heemschutdag 1960 te Harlingen Heemschuts Collectebus 80 Zoals reeds per circulaire is bekendgemaakt wordt de Heemschutdag van dit jaar gehouden te Harlin gen op vrijdag 2 september. Alle leden, buitengewone leden en donateurs zijn welkom en het bestuur hoopt vele geestverwanten bijeen te zien. De dagindeling is als volgt: 9.15 uur: vertrek van de extra-bus uit Alkmaar, na aankomst van de trein uit Amsterdam om 9.06 uur en uit Haarlem om 9.10 uur. 11.15 uur: ontvangst door het Gemeentebestuur ten stadhuize. 12.30 uur: wandeling naar de Grote Kerk, o.a. langs De Grote Sluis. 13.15 uur: koffiemaaltijd in de Schouwburg, (bon). 14.30 uur: wandeling door Harlingen in groepen van ca. 30 personen met een begeleider. 16.30 uur: thee in de Schouwburg. 16.55 uur; vertrek trein naar Leeuwarden. (Volgende treinen 17.55 en i8-55)- 17.00 uur: vertrek extra-bus naar Alkmaar, (bon). Wij willen hierbij nog even de aandacht vestigen op het in de circulaire vermelde verzoek de daar aange hechte antwoordstrook uiterlijk vóór woensdag 24 augustus ingevuld terug te zenden en voordien te gire ren. Men ontvangt dan een bon voor de koffiemaaltijd en desgewenst een bon als plaatsbewijs in de extra bus Alkmaar-Harlingen v.v. (uitsluitend retours). Ter gelegenheid van de visserijdagen is Harlingen deze dagen in feesttooi. Wie reeds op donderdag 1 september in Harlingen aankomt kan die dag ge tuige zijn van de vlootschouw, welke ongeveer 2 uur 's middags door de Commissaris van de Koningin in het Statenjacht wordt afgenomen. Zij, die voornemens zijn ook zaterdag 3 september te blijven, zouden excursies kunnen maken naar de Makkumer tegel tentoonstelling of naar de Waddeneilanden. Tot 5 sep tember kan men dagelijks naar de eilanden om 8.30 uur vertrekken en om 19.00 uur terug zijn in Har lingen. Voorafgaand reserveren van boot en hotel is noodzakelijk. Ons lid de heer L. J. Hannema, Voor straat 56 te Harlingen, heeft zich bereid verklaard hiervoor zijn bemiddeling te verlenen. Omdat wij de vorige keer voor twee inzamelingsacties, nl. voor het herstel van het vroegere stalgebouw van het Slot Honselaarsdijk en voor de Stichting „Dioge- nes", uw aandacht en zo mogelijk uw medewerking hebben gevraagd, komt er in dit nummer geen collecte bus bij. Hier is niet de bedoeling de lezers van „Heem schut" te hinderen met gebedel. Toch mogen wij er misschien nog een enkele opmerking over maken. De toestand van ons nationale monumentenbezit is nog altijd zeer zorgwekkend. Elk jaar worden er nog vele gesloopt omdat hun verval te ver heen is. Was er in deze gevallen enkele jaren tevoren ingegrepen, dan zou het ongeluk niet zijn geschied. Met hoeveel over gave de rijksdienst en de zich uitbreidende gemeente lijke bureau's voor monumentenzorg ook werken, hun middelen zijn onvoldoende, en de langzame verhoging der begrotingsposten blijft bij de ontwikkeling achter. Er bestaat een nauwe wisselwerking tussen de over heidszorg en het particuliere initiatief. Blijft dit laatste achter, dan kan ook de monumentenzorg niet vooruit en dan wordt verhoging der subsidieposten moeilijk verdedigbaar. Vandaar het zeer grote belang van steeds nieuwe initiatieven om tot herstel van de monu menten te komen. In het vorige nummer werd opgemerkt: als elke Heemschutlezer aan één van de zes instellingen of objecten dieper jaar in deze collectebus-rubriek worden vermeld, één tientje zou bijdragen, dan kan er heel wat worden verricht. Want een dergelijk bedrag, gemiddeld f 4000,per object, is niet alleen opzich- zelf belangrijk, maar het maakt weer subsidie los en vergroot de druk tot verhoging der begrotingsposten. Mogen wij er in dit verband op wijzen dat dergelijke giften aftrekbaar zijn van het belastbaar inkomen, wanneer zij samen minstens 1% en ten hoogste 4% van dit inkomen vormen? Misschien hebt gij deze aansporing van de fiscus om aan culturele werkzaam heden ten algemenen nutte bij te dragen, nog niet voldoende benut. Vandaar dat wij hieronder nog even de gironummers vermelden waarvoor dit jaar in Heemschut de collecte bus werd geschud. Postgiro 964229 van C. Th. Kokke te Velp, penning meester van de Stichting Historisch Boerderij-onder zoek. Postgiro 6309 van de Gemeente Oud-Alblas, met ver melding „voor herstel molen in de Kooiwijk". Postgiro 1153 van de Amsterdamse Bank te Rotterdam, ten name van het Genootschap „Je Maintiendrai", met vermelding „Honselaarsdijk". Postgiro 3927 van de Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, met vermelding „Diogenes", of Gemeentegiro Amsterdam, nr. D. 6600 van de Stich ting „Diogenes". G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 26