de Vrede van Munster gegeven en in 1955 kwam de goedkeuring van de rijks dienst voor de Monumentenzorg, tegelijk met de toe zegging dat het Rijk te gelegener tijd een bijdrage van 50% zal verlenen. Deze gegevens werden schrijver dezes per brief van 31 jan. 1958 medegedeeld. Hoe bemoedigend dit ook schijnt, in werkelijkheid kan alleen een snel en krachtdadig ingrijpen, de totale ondergang voorkomen van hetgeen nog overbleef van het Slot met de Vredesbrug. Want wat is er gebeurd? De herstelkosten werden destijds op f250.000 tot f300.000 geraamd. In 1958 kwam een eerste bedrag van f 30.000 ter beschikking voor de consolidatie van enkele wankele gedeelten. Bij het werk stortte de Duivenpoort echter in, wat kort tevoren ook al gebeurd was met de ingangnis en het bouwhuis op het buiten hof, waarin vele gebeeld houwde onderdelen waren vastgemetseld. De natuur stenen fragmenten zijn thans opgeborgen. Voor hoelang? Er is een goedgekeurd plan dat voorziet in herstel van 3 woonruimten, de brug, de slotgracht en de bijgebouwen, terwijl de muren van het Slot een meter boven de opgegraven fundering opgetrokken zullen worden. Er is een toezegging van het Rijk voor het ongewoon hoge aandeel van 50%. Ook van de provincie is een bijdrage te verwachten.' De bestedings beperking die de zaak vertraagd heeft, is voorbij. Elk jaar langer wachten doet de ruïnes verder vervallen. Alles wacht op de bereidheid deze ereschuld aan het Voorgeslacht in te lossen en dit unieke gedenkteken aan de vrede van Munster te herstellen tot een der belang rijkste bezienswaardigheden van Holland. Heemstede, J. J. GERSTEL Het bestuur van de Bond Heemschut heeft zich per schrijven van 4 juli j.l. tot het College van B. en W. van Heemstede gewend met het ver zoek de restauratie ter hand te wil len nemen in overleg met de rijks dienst voor de monumentenzorg. Op 14 juli antwoordde het College dat een dergelijk overleg thans plaats vindt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 25