Vereniging „Oud Harlingen" Heemschuts leden presenteren zich XIII 71 De Vereniging „Oud Harlingen" is opgericht op 8 november 1954. Zij heeft haar zetel gevestigd te Harlingen. Het doel der vereniging is het bewaren en door restauratie bevorderen van het stedeschoon van Har lingen, alsmede het verzamelen en tentoonstellen van voorwerpen, betrekking hebbende op de historie van deze stad. Zij tracht dit doel te bereiken door het houden van vergaderingen en het geven van adviezen of geldelijke bijdragen, tot beschermen, bewaren, restaureren of herbouw van uit historisch of architectonisch oogpunt waardevolle gebouwen of monumenten in de ge meente Harlingen. Voorts door het beschermen van natuurschoon in de gemeente Harlingen, alsmede het verzamelen, vast leggen van historische gegevens, de geschiedenis of overblijfselen van bouw- of kunstwerken van Har lingen betreffende. Het bestuur bestaat uit 7 leden, samengesteld als volgt: L. J. Hannema, Voorstraat 56, voorzitter, tel. 2551 Mw. J. Leeuw-van Rheenen, Noorderhaven 37, 2e voorzitter, tel. 2956 T. Eppinga, Z.O. Singel 31, sekretaris, tel. 2686 Drs. J. M. Bosma, Kimswerderweg 42, 2e sek., tel. 2398 S. Visser, William Boothstraat 23, penningm. tel. 2652 Mw. E. van Dorp-Oliemans, Voorstraat 16, lid, tel. 2241 B. van der Gaast, KI. Br. plaats 25, lid, tel. 2972 Met dankbaarheid mag worden vermeld dat tot het nastreven van het doel der vereniging veel mede werking wordt ondervonden van de Rijksbouwmeester en stedebouwkundige Ir. J. J. M. Vegter, alsmede van de heer A. Baart, architect, beiden wonende te Leeuwarden. Met medewerking van laatstgenoemde werd een plan ontworpen tot het bewaren en restaureren van een mooi huisje met potkast aan de Scheerstraat te Harlingen. Met hulp van de vereniging werd een mooi sluitstuk verkregen van de Bildtstraat, alwaar een hoekpand met halsgevel werd opgetrokken. Een zeldzaam mooie voordeur in het Logegebouw werd geheel gerestaureerd en als nieuw weer opge leverd; meerdere van deze voorbeelden kunnen worden aangehaald; met name dient nog vermeld een geheel nieuw gerestaureerde deur in het pand „Lolkema" Zoutsloot 53. Veel bemoeienissen heeft de vereniging gehad inzake de restauratie van de Grote Sluis met de bekende Leeuwenbrug, alsmede met de Kleine Sluis, welke beide sluizen als een prachtig sluitstuk dienen te worden gezien van de in den lande alom bekende mooie Noorder- en Zuiderhaven. Waar gevreesd werd dat wel eens tot demping van deze beide monu menten zou kunnen worden overgegaan, heeft de vereniging al het mogelijke gedaan om dit te voor komen. Veel dank is hierbij verschuldigd aan de Bond Heemschut voor haar krachtig aandeel om onze pogingen te doen slagen. In samenwerking met het Gemeentebestuur en Rijks bouwmeester werden besprekingen gehouden over restauratie van de binnenstad en een „kommenplan" ontworpen; veel voorbereidende werkzaamheden gaan echter aan de uitvoering hiervan vooraf. Wie iets van de schoonheid van Harlingen op zich wil laten inwerken, hij/zij leze het lezenswaardig artikel voorkomende in „de Kampioen" no. 10, van het oktober-nummer 1957 van de A.N.W.B. Dit artikel nl. luidt: „Harlingen een prachtstad". De aanhef van dit artikel is aldus „Het lijkt sterk gezegd, toch schrijf ik het zonder aarzelen neer: ik ken weinig stadsbeelden die dat van het Noorderhavenfront Harlingen evenaren Wie dan ook Harlingen gaat bezoeken met het doel het belangrijkste, nl. het totale stadsbeeld in zijn rijk geschakeerde onderdelen in zich op te nemen, leze eerst het artikel waarvan bovenstaand sprake is. GEM OPENBARE BIBLIOTHEEK Harlingen, Franekereind 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 17