70 deftige witgepleisterde huizen, die in hun koele, stijve waardigheid bepaald niet lelijk waren. Dit alles is zeker geen stijlimitatie, ook al kwamen er 'pilasters, frontons en soms zuilen aan te pas, het is de zuivere bouwkunstige expressie van de i gde eeuw van vóór het industriële tijdperk. Het is een stille periode ge- weestin de nederlandse cultuurgeschiedenis, die meest al met enige wrevel over zoveel saaie burgerlijkheid wordt voorbijgegaan. Maar toch heeft die tijd een tegenwoordig weer zeer gewaardeerde interieurstijl voortgebracht, de nederlandse biedermeier, verder uitstekende schilders, zoals Nuyen, J. W. Bilders of J. A. Knip, een intensieve huismuziekbeoefening en litteraire documenten als de Camera Obscura en Piet Paaltjens. Het wès niet zo'n onvruchtbare tijd als men veelal denkt. Hiervan is het Tilburgse Raadhuis een waardevol monument. In een stad die zo snel van gedaante ver andert en die zo weinig getuigen van haar historische achtergrond heeft als Tilburg, is het dubbel belangrijk respect te tonen voor de schaarse monumenten. Volgens de in de raad aangenomen plannen moet het gebouw worden afgebroken. Voorlopig zal het echter nog wel blijven staan, in ieder geval tot er een nieuwe secretarie is gebouwd. Bovendien staat het wat B. en W. over het hoofd hadden gezien op de monumen tenlijst. Dat geeft nog tijd om het saneringsplan op dit onderdeel nog eens even nader te bekijken. Er bestaan immers altijd meerdere mogelijkheden; het is een kwestie van vindingrijkheid en goede wil om alter natieven te zoeken die het beoogde nuttige effect langs een iets andere weg bereiken. Van harte stemt daarom de Bond Heemschut in met de actie der Tilburgenaars die een voor hun stad be langrijk gebouw willen redden. Taltijk zijn de pers commentaren en naar aanleiding daarvan zijn reeds vele briefkaarten op ons secretariaat binnengekomen die voor behoud van het Raadhuis van Tilburg pleiten. Deze reacties duiden op meeleven met de openbare zaak en op daadwerkelijke belangstelling voor de toekomstige ontwikkeling. Het lijkt ons zeer onwaar schijnlijk dat het Tilburgse gemeentebestuur voor deze stemmen van zijn medeburgers ongevoelig zou zijn. G. B. DE ZAANSE SCHANS vervolg van blz66 een terrein ten noorden van de Julianabrug, fraai gelegen aan de Zaan en juist tegenover de bekende Gortershoek, voor bijzondere bebouwing bestemd. De gemeente Zaandam stelde voor dit terrein een partieel uitbreidingsplan vast, waarvan de be bouwingsvoorschriften het bouwen in hout toestaan. Voorts kocht deze gemeente de terreinen aan en be noemde een gemeentelijke commissie om het voor bereidend werk te verrichten. Intussen was de gemeente Zaandam reeds gedwongen geworden ten behoeve van de stadsuitbreiding twee molens en een aantal houten panden te slopen. De meeste panden werden zorgvuldig gesloopt en de materialen opgeslagen. Het bleek mogelijk reeds één pand naar de buurt over te brengen en te herbouwen, waar het sinds i januari weer normaal wordt bewoond. Voorts werd de ge sloopte specerijmolen „De Huisman" herplaatst op een in de Schans aanwezige houten schuur en geheel bedrijfsvaardig opgesteld. Tenslotte is men op het ogenblik bezig het lijf van de enig overgebleven verfmolen „De Duinjager" te plaatsen op de even ten noorden van de Schans staande molenschuur „De Kat", zodat binnenkort „De Huis man" en „De Duinjager", te samen met de onlangs gerestaureerde meelmolen „De Bleke Dood" en de oliemolen „De Ooievaar" weer hun wieken naar de wind zullen kunnen draaien. Nadat op een aanvrage om Rijkssubsidie in de kosten van overplaatsing der panden medio 1959 een gunstig antwoord van het Ministerie van O.K. en W werd ont vangen, vormde de totstandkoming van het plan een punt van ernstige beraadslaging in de 9 Zaanse ge meenteraden. Ondanks de grote financiële offers, die gebracht moeten worden, zijn de voorstellen daartoe in de zeven gemeenteraden, die het plan reeds hebben behandeld, met zeer veel begrip voor de culturele achtergrond, goedgekeurd. Nu er goede hoop bestaat, dat ook het Provinciaal be stuur van Noordholland het stichten van de Zaanse Schans financieel zal willen steunen, lijkt de totstand koming der buurt verzekerd, wanneer ook particu lieren, en hierbij denkt men in het bijzonder aan de Zaanse industrie, hun steentje willen bijdragen. Het enthousiasme van alle geboren Zaankanters, tesamen met de mogelijkheden die geschapen worden voor uitbreiding der fabrieksterreinen, wettigen de hoop, dat ook deze sluitsteen in de financiële opzet gelegd zal kunnen worden. Tijdens de recente discussies over het plan, waarin nog al eens het overplaatsen van gebouwen werd gekwalifi ceerd als gaande tegen de natuurlijke gang der dingen, kon worden gewezen op het feit, dat in de afgelopen eeuwen vele malen molens, maar ook houten woningen zijn afgebroken en elders herbouwd. Hoewel dit vooral gebeurde omdat destijds de loon kosten zeer gering waren ten opzichte van de kosten der bouwmaterialen, mag niet uit het oog worden ver loren, dat dit overplaatsen slechts bij houtbouw technisch mogelijk was en niet bij baksteenbouw. Voor de niet technisch georiënteerde belangstellende mag dit nog eens worden gememoreerd. J. SCHIPPER Jr.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 16