Goed nieuws in het kort 67 Raadhuis en Ambachtsherenhuis te Heenvliet Herhaaldelijk is in ons blad melding gemaakt van de pogingen die werden gedaan om deze twee belang rijke, maar sterk vervallen gebouwen te redden. Het was één van die vrijwel hopeloze gevallen waarvoor Heemschut zich inzet, de spreuk van Willem de Zwijger indachtig ,,N'est besoin d'espérer pour entreprendre, ni de réussir pour persévérer". De ge meente is te klein (1.200 inwoners) om belangrijke subsidies te kunnen geven, de panden waren particulier eigendom en de rijksdienst voor monumentenzorg is nu eenmaal aan bepaalde maximum-percentages gebon den. Dus besloot de raad, na veel correspondentie en plannen, in arren moede tot afbraak. Op het laatste moment daagde de redding. Heenvliet heeft in 1953 in het water gestaan. Op grond hiervan kan bij nader inzien de restauratie voor 90% uit het rampenfonds worden bekostigd aldus een bericht uit „het Vrije Volk". Voorwaarde is dat de gemeente eigenares wordt. Daartoe heeft de raad thans besloten. De burge meester deelde in de raadsvergadering mede dat het al jarenlang klaarliggende maar als onuitvoerbaar ter zijde gelegde restauratieplan nu gerealiseerd kan worden. Onze gelukwensen aan Heenvliet! Bouwverordening Gouda De gemeenteraad van Gouda heeft, na uitvoerige dis cussie, enkele artikelen aan de bouwverordening toe gevoegd, die het onmogelijk maken in woonhuizen be drijven te vestigen. Dit is bedoeld voor de nieuwe woonwijken, waar het door uitbreidingsplannen en overheidsbijdragen gevoerde beleid doorkruist wordt door bedrijfsvestiging in particuliere huizen. Deze maatregel is o.i. echter van veel verderstrekkende be tekenis. De bescherming van de woonfunctie in de oude stadskernen voor zover deze bestaat is gebaseerd op de woningnood, dus op een tijdelijke situatie. Zodra deze voorbij is en ieder hoopt dat dit zo spoedig mogelijk gebeurt dreigt het gevaar dat de roofbouw op de architectonisch waardevolle maar woontechnisch verwaarloosde oude huizen onge hinderd voortwoekert en in korte tijd grote delen van het nationale monumentenbezit zal vernietigen. Voor de eigenaars is het immers op korte termijn voordeliger een oud huis als bedrijfsruimte te verhuren, 'ook al gaat het daaraan uiteindelijk te gronde, dan het als woonhuis te herstellen. Om dit gevaar te keren zijn twee dingen nodig: aanvulling van de bouwverorde ningen in de bovengemelde zin, maar dan ook voor de stadskernen, en een speciale subsidieregeling van Volks huisvesting, een uitwerking dus van de huidige woning verbeteringspremie, voor de van vóór 1850 daterende panden, waarvan de woonfunctie uit stedebouw kundig-architectonische gronden in het algemeen belang moet worden geacht. Een dergelijke subsidie zal hoger moeten zijn dan de huidige verbeterings premie, maar soepeler in zijn bepalingen. Eindhoven koopt Collse molen Kort na het goede nieuws dat het gemeentebestuur van Eindhoven, ondanks een afwijzend advies, besloot de Genneper waterradmolen te restaureren, komt het bericht dat de gemeente Eindhoven nu ook de z.g. Collse molen, een der laatste nog in gebruik zijnde waterradmolens van Brabant, en al vanaf ca. 1100 op deze plaats gevestigd, gaat aankopen en herstellen. Wallen van Heusden De loco-burgemeester van Heusden heeft in de ge meenteraad medegedeeld dat voor de wallen en grachten van de oude vestingstad, die jarenlang een punt van grote zorg hebben gevormd voor alle belang stellenden, het restauratieplan gereed is. Nu begint de volgende stap: het financieringsplan. Amsterdam, Aalsmeerder Veerhuis Ten langen leste daagt het ook voor een ander zorgen kind: het Aalsmeerder Veerhuis dat vele malen in dit blad werd vermeld als een schrikwekkend voorbeeld van de gevolgen die verkeerde zuinigheid in het restauratiebeleid met zich meebrengt. Dit gebouw, de oudste herberg van Amsterdam en uit een kunst historisch oogpunt bijzonder interessant omdat het niet alleen een dei weinige vroeg-zeventiende-eeuwse gebouwen is die van de bebouwing rondom de stad gespaard bleven, maar ook het type aangeeft van de gelijktijdige landhuizen en grote boerderijen, zal nu eindelijk worden hersteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft voor de eerste fase een bedrag van f40.000 gevoteerd, zijnde 40% van de aanvangs- kosten, het Rijk betaalt evenveel en de Provincie had in 1953 al een bijdrage van 5% toegezegd. Het werk kan nu dus beginnen. Amsterdam: Staalstraat 18 en 20 In dezelfde raadzitting van 7 juli viel het besluit tot onderhandse aankoop van de percelen Staalstraat 18 en 20. Het is niet ongewoon dat de gemeente huizen koopt; deze vallendan in een goedgekeurd uit- breidings- of wederopbouwplan en worden ver worven om vroeger of later te worden gesloopt. Een andere gebruikelijkè mogelijkheid is dat de gemeente huizen koopt die zij nodig heeft voor haar eigen dien sten, of om het gemeentebezit af te ronden. Ditmaal begon de voordracht echter aldus: „De percelen Staalstraat 18 en 20, die een belangrijke plaats in het stadsbeeld innemen en uit dien hoofde, voor zoveel hun uitwendige vorm betreft, dienen te worden gehand haafd, verkeren in bouwvallige staat. Ten einde de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 13