22 De gekanaliseerde Beerze benedenstrooms van.Kampina ruilverkaveling Spoordonk) {foto: Staatsbosbeheer) Staatsbosbeheer berustten aanvankelijk hierop. Ove rigens mag ik voor deze min of meer historische be schouwing de geïnteresseerde lezer wel verwijzen naar de artikelen in het Gedenkboek van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland „Vijftig jaar natuurbeshcerming in Nederland" en vooral ook naar het artikel van Mr. H. P. Gorter „25 jaar verdediging van natuur en landschap", ge schreven naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming in het tijdschrift „Natuur en Landschap", winternummer 1957.1) De ruilverkaveling. In de jaren na de tweede wereldoorlog werd de werk verschaffing geleidelijk van minder betekenis om ten slotte vrijwel geheel te verdwijnen. In plaats daarvan nam het werk ten behoeve van de ruilverkaveling een steeds grotere omvang aan. Sinds 1954 geschiedt dit werk onder vigueur van een gewijzigde Ruilverkave- lirigswet, waarbij het maken van een landschapsplan wettelijk is voorgeschreven. Het constructieve werk van het Staatsbosbeheer op dit gebied kreeg daardoor een hechter juridisch fundament. Wat is nu de gang van zaken bij de voorbereiding van een ruilverkaveling? Op basis van de inventarisatie- gegevens, verstrekt door het Dienstvak Natuurbe scherming van het Staatsbosbeheer, wordt door de, in 1946 ingestelde, Voorlopige Natuurbeschermingsraad aan het Staatsbosbeheer medegedeeld, op het behoud van welke natuurgebieden prijs wordt gesteld. Van dit laatstgenoemde nummer zijn nog exemplaren verkrijg baar bij het Bureau der Contact-Commissie, Herengracht 540, Amsterdam-C.; bestelbaar door overschrijving van f 1,op postrekening 210481. Het Staatsbosbeheer pleegt hierover intensief overleg met de Cultuurtechnische Dienst en de te sparen ge bieden worden vervolgens opgenomen in een door het Staatsbosbeheer opgesteld landschapsplan, dat de zelfde rechtskracht heeft als het door de Cultuur technische Dienst opgestelde plan van wegen en waterlopen. De ambtelijke natuurbeschermingsinstanties staan in de ingewikkelde procedure, die de voorbereiding van een moderne ruilverkaveling is, dus niet met lege handen. Tóch moet worden uitgesproken, dat vele ruilverkavelingen, en vooral die in de oude harmo nische cultuurlandschappen als b.v. Twente, steeds een ernstig verlies aan natuur- en landschapsschoon met zich brengen. De charme van het oude cultuur landschap gaat nu eenmaal voor een belangrijk deel verloren, wanneer de eisen van de moderne cultuur techniek en die van de gemechaniseerde landbouw in het plan van de ruilverkaveling moeten worden ver werkt. Wij kunnen alleen maar de hoop uitspreken, dat deze „schaalvergroting van het platteland" (een sociografisch begrip, doch ook landschappelijk een beeldende term!) door een goede en zo onbekrompen mogelijk toegepaste landschapsverzorging aanvaard baar zal worden gemaakt. Ook de regeling met betrekking tot het sparen van wetenschappelijk waardevolle natuurtei reinen is nog allerminst bevredigend. Wanneer deze teireinen tij dens of na uitvoering van de ruilverkaveling, niet door een natuurbeschermingsinstantie of door de overheid kunnen worden verworven, dan dreigt steeds het ge vaar, dat zij alsnog worden ontgonnen. De enige mogelijkheden om dit tegen te gaan, zijn in de eerste plaats de toepassing van de Natuurbeschermingsbe schikking 1940, waardoor het in ieder geval is uitge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 8