Vereniging „Oud Enkhuizen" Heemschuts leden presenteren zich XI 35 Er is een tijd geweest, waarin het voornaamste han delsartikel van Enkhuizen puin was. Puin van hon- detden pittoreske panden, die door de steeds slinkende bevolking onbewoond werden gelaten en allengs aan de sloper vervielen. Binnen het veel te wijde keurs van haar vestigingwallen geleek de stad een eindeloze „cimetière", maar gelukkig bracht het einde van de vorige eeuw een keer in haar lot en zoekt zij thans expansie tot ver buiten haar omwalling. Het picturale schoon van oud-vaderlandse bouwkunst moet in de gouden tijd wel ruimschoots haar deel geweest zijn, want na het diepe verval vindt men in het stadscentrum en aan de buitenkant nog overal de blijken in overdaad. Gelukkig is het besef ontwaakt, dat in onze dynami sche tijd die schoonheid zuinig bewaard dient te worden en dat heeft geleid tot oprichting van de Pakhuizen Dijk 84, 86, Enkhuizen. Gerestaureerd o.l.v. Vereniging Oud-Enkhuizen". Vereniging Oud-Enkhuizen", die vooral het be houd van het stedeschoon als haar taak beschouwt. In de maandelijks gehouden bestuursvergaderingen vormen de restauratieplannen een permanent en prominent punt op de agenda en bij zijn streven naar een goede verzorging van het gevelbezit weet het be stuur zich gedragen door de steun van 'n 250-tal leden, dat het verenigingswerk naar mate van mid delen en interesse met een kleiner of groter bedrag aan contributie steunt. Ook de Gemeente en de hoge Overheid subsidiëren dit werk en dank zij deze bijstand mag de Vereniging er op bogen de hand te hebben gehad in de restauratie van tientallen per celen. Het resultaat is ter dege merkbaar, want nog onlangs kwam een ter zake kundige toerist onge vraagd tot de uitspraak, dat het bouwkunstig schoon hier beter bewaard wordt dan in andere oude steden van gelijke of ook grotere omvang het geval is. En meermalen werd de ijver van de Vereniging „Oud- Enkhuizen" door woordvoerders van het Departe ment van de O.K. en W. aan andere verenigingen met gelijk doel ten voorbeeld gesteld, omdat hier met weinig geld veel tot stand wordt gebracht en de investering op andere wijze onmogelijk beter rende ment zou kunnen opleveren. Het behoort tot de werkwijze van de Vereniging, dat de bestuursleden een regelmatige controle uitoefenen op de bebouwing, bijzondere gevels, straatwanden, sierende en ontsierende elementen, kortom op alle aspecten van het stadsbeeld. Over wat verandering behoeft worden dan besprekingen gevoerd met instanties, bedrijven en particulieren, die vaak tot gunstig resultaat leiden. Wanneer aan oude panden of gevels, die uit architectonisch of historisch oogpunt merkwaardig zijn, voorzieningen moeten worden getroffen, verschaft het Bestuur de eigenaars koste loos een plantekening en begroting en wordt de uit voering van het herstel door toekenning van een sub sidie aantrekkelijk gemaakt. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat er dan naar gestreefd wordt het project in de oorspronkelijke stijl te conserveren of daarin terug te brengen. Telken jare wordt een deskundig spreker uitgenodigd om voor de leden te causeren over een of ander interessant onderwerp uit de historie van stad en gewest. Enkele belangrijke boekwerken werden door de Ver eniging gepubliceerd: allereerst een bundel originele foto's, waarin al het gevelantiek, vaak in de toestand vóór en na de door de Vereniging gestimuleerde restauratie, opname gevonden heeft; voorts een populair geschreven geschiedenis van Enkhuizen „De

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 21