pen in Nederland er uitzagen voor het begin van het industriële tijdperk. Zeker, wij weten dat er in sociaal en hygiënisch opzicht veel aan mankeerde, en niemand kan in ernst de toenmalige verhoudingen terug- wensen. Maar er stond iets tegenover dat door velen thans pijnlijk wordt gemist en waarvan het ontbreken door vele anderen wat erger is niet meer wordt opgemerkt: de harmonische, vanzelfsprekende schoon heid van het milieu waarin men dagelijks verkeerde, het karakter van woning, huisraad, stads- en dorps beeld. Dit betekent niet dat er geen hedendaagse schoonheid zou bestaan, wel echter dat deze schaars is. Het lelijke en lorrige overheerst thans allerwege. St. Anna ter Muiden, in de middeleeuwen een be langrijke plaats, later achterblijvend bij het op komende Sluis en ingekrompen tot een onaanzienlijk gehucht, bewaart de herinnering aan die voorbije tijden van natuurlijke welgeschapenheid. Het is geen openluchtmuseum, maar een bewoond dorpje. Moge het tot in lengte van dagen zo blijven: een kleine oase waar de haastige automobilist op de grote weg van Sluis naar België even voor stopt en uitstapt om een ogenblik rond te lopen en te beseffen dat technische perfectie toch niet het enige is op deze wereld! G. B. 29 Links boven: Overzicht van het dorpsplein met de bakstenen torenstomp uit de 14e eeuw, pomp uit 1789. Links onder: Maast het voormalige raadhuis staat een deftig huis met paaltjes en kettingen. Rechts onder: Het voor malig raadhuis bevat een waarschijnlijk van een ouder gebouw af komstige gevelsteen. Rechts boven: De voor naamste gevelwand met het voormalig raadhuis. Onder: Ook de achter kanten en schuren vor men een gaaf geheel. '(Foto's: W. M. zjilver Rupe, Amsterdam)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 15