St. Anna ter Muiden Tussen de alarmerende berichten die geregeld het secretariaat van de Bond Heemschut bereiken over verminkingen hier en verwoestingen daar, blijkt een enkele keer wel eens een ongemotiveerd gerucht te schuilen. Dat was het geval met een de afgelopen zomer verschenen persbericht volgens hetwelk er plannen zouden bestaan het marktplein van St. Anna ter Muiden van een moderne bestrating en een net plantsoentje te voorzien. Toen ons bestuur, hier over verontrust, bij B. en W. van Sluis informeerden naar de plannen terzake, bleek het tegendeel waar te zijn. In overleg met de rijksdienst voor de Monumen tenzorg bereidt het gemeentebestuur een verbetering van het dorpsplein voor die met de gerestaureerde huizen zal harmoniëren en hiervoor wordt, zo deelden B. en W. ons bestuur mede, het passende bestratings materiaal gezocht. Met waardering voor de zorg die de plaatselijke autoriteiten tonen voor de gaafheid van dit merkwaardige dorpsbeeld heeft ons bestuur van het antwoord kennis genomen. St. Anna ter Muiden, ten zuiden van Sluis vlak aan de Belgische grens gelegen, is deze zorg dan ook ten volle waard. Het is bijna niets en toch wonderlijk mooi: een torenstomp en veertien lage huisjes om een plein van ca 25 bij 7 meter. Alles is heel eenvoudig, op een paar gevelstenen na nauwelijks versierd, sim pele dorps-architectuur van een paar honderd jaar (vervolg van blz. 26) veel aannemelijker, indien althans het tracé de uit breiding van Wolfheze in noordelijke richting niet in de weg staat. Een derde mogelijkheid is de weg blijvend noordwaarts te laten lopen tot een aansluitingspunt ruim 2 km west van het knooppunt Planken Wambuis (tracé III). Deze oplossing is verkeerstechnisch zeer bezwaarlijk, omdat hierdoor een deel van Rijksweg 12 extra belast zal worden en bovendien een nieuw aanslui tingspunt ontstaat, terwijl het beter is een combinatie van de aansluitingspunten van Rijksweg 30 en van de noord-zuid weg na te streven. In allen gevalle zullen met enig overleg de zeer grote bezwaren, verbonden aan het tracé I kunnen worden ontgaan. A. G. M. BOOST geleden zoals men nog op vele plaatsen in ons land kan vinden zij het dan min of meer verfomfaaid, „gemoderniseerd" en door nieuwe elementen om geven. Daarin ligt het bijzondere van St. Anna ter Muiden, het is in grote trekken gebleven in zijn gave staat en na de oorlog in zijn geheel door de rijksdienst voor de Monumentenzorg opgeknapt, waarbij allerlei kleine verminkingen uit de laatste eeuw werden ver beterd zonder dat er evenwel naar een „stijlzuivere" reconstructie werd gestreefd. De beschouwing die door de architecten E. A. Canneman en J. Stapper in het Bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond aan dit werk werd gewijd (jaargang 1956, blz. 177- 187) eindigt aldus: „Het herstel van het geheel moet beschouwd worden als een eerste proeve van een volledige restauratie van een dorpsbeeld. Of het resul taat blijvend zal zijn, zal nog moeten blijken en veel zal daarbij afhangen van de houding van de bewoners en van het toezicht dat van gemeentewege wordt uit geoefend. Hoe licht kan bij het opnieuw schilderen een verkeerde kleur gekozen worden en hoe verleide lijk is het om bij het breken van ruiten de roetjes te verwijderen. Dit alles zal de toekomst uitmaken. Wij hebben gemeend, juist omdat er in Nederland nog enkele gave dorpsbeelden zijn die schreeuwen om her stel, er goed aan te doen een voorbeeld te stellen van wat met een eenvoudige restauratie bereikbaar is." Hoe vaak krijgt men niet te horen dat de strijd voor de gaafheid van een historisch stads- of dorpsbeeld een beknotting zou inhouden van het hedendaagse vormgevoel, De opmerking van de architecten die aan het herstel van St. Anna ter Muiden hebben gewerkt, wijst precies aan waarom deze tegenwerping niet opgaat: omdat het gevoel voor de goede kleur en de juiste vorm van een detail in brede kring een voudig is verdwenen. De dorpstimmerman van vóór ca 1850, in geisóleerde streken van vóór 1900, wist zonder architect of tekening van een schuur, een hek of een raamkozijn een goedgevormd werkstuk te maken. De dorpstimmerman van nu heeft een be kwaam architect nodig om te vertellen hoe het moet, anders maakt hij een schaarse uitzondering daar gelaten vormloze misbaksels. Bekwame architecten zijn echter te duur om bij elk klusje gehaald te worden. St. Anna ter Muiden geeft een beeld van hoe de dor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 13