Heem schut-berichten ^evenaar Het houdt maar niet op in Zevenaar. Nu heeft het derde uitbreidingsplan ter visie gelegen dat evenals zijn beide gestrande voorgangers, het historische landgoed van zijn park en zijn gronden wil beroven :ter wille van een bejaardencentrum met wegen aanleg en de rest. Opnieuw heeft het bestuur van de Bond Heemschut een brief aan de gemeenteraad gestuurd met het verzoek dit plan niet goed te keuren omdat de instandhouding van het landgoed Sevenaer een groot belang vertegenwoordigt voor het aspect en de toeristische aantrekkelijkheid van de gemeente en omdat het geenszins vaststaat dat de aantasting van het fraaie geheel, gevormd door kasteel, park en land- en tuinbouwgronden, onvermijdelijk zou zijn. Zevenaar vindt immers elders ruimte genoeg om op vruchtbare landbouwgrond uitbreidingen te realiseren waarvoor van elders de bewoners moeten worden aangetrokken. Vanwaar dan de hardnekkige pogingen om in strijd met de locale, regionale en natio nale belangen het Huis Sevenaer tot ondergang te brengen Brielle Het middeleeuwse Huis te Rugge, overblijfsel van het voormalige klooster St. Andries en behalve om zijn cultuurhistorische waarde ook om zijn markante ligging tegenover de door duizenden bedevaart gangers per jaar bezochte kapel der H. Martelaren van Gorkum een monument van grote betekenis, wordt als resultaat van verregaande verwaarlozing bedreigd door slopingsplannen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft een beroep op B. en W. gedaan om medewerking te verlenen opdat het Huis te Rugge in oude glorie hersteld moge worden en een waardiger bestemming kan krijgen. Hiervoor zijn mogelijkheden genoeg te vinden als conferentieoord of jeugdhuis, aangezien op de weide voor het gebouw jaarlijks talrijke jeugdgroepen hun tenten opslaan. Gennep Oude vestingwerken zijn schaars geworden in ons land en de steden die aan de vorige-eeuwse ontmante lingsrage ontsnapten hebben in hun vroegere bol werken veelal een fraai stedebouwkundig accent tussen de kern en de latere uitbreidingen, tevens een aantrek kelijke wandelgelegenheid en een historische merk waardigheid van de eerste orde. Maar het onderhoud kost geld zoals elk gebouw en elk plantsoen geld kost. In Gennep, zo werd ons bericht, is een plan gemaakt om de restanten van de walmuur gedeeltelijk te restau reren, gedeeltelijk echter te slopen waarbij de ter beschikking komende oude baksteen van groot for maat voor het herstel van het te sparen gedeelte zou kunnen worden gebruikt. Het terrein dat hierdoor vrij zou komen, kan voor villabouw dienen. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft B. en W. opmerkzaam gemaakt op het feit dat er nog enkele steenbakkerijen bestaan die steen van het juiste for maat kunnen leveren, zodat het niet nodig is hiervoor een deel van de muur af te breken. In verband hiermee verzocht het bestuur B. en W. een zodanige wijziging van het restauratieplan in overweging te willen nemen dat de nog bestaande restanten van de walmuur, die met het fraai gerestaureerde Stadhuis de voornaamste toeristische aantrekkelijkheid van Gennep vormen in hun geheel hersteld kunnen worden. Doorn De bomen in onze dorpen, die daar een zo mogelijk nog belangrijker functie vervullen dan in de steden, worden telkens belaagd door verkeersplannen. Ook in Doorn, zo meldde een persbericht, is men voor nemens een rij lindenbomen te kappen voor de aanleg van een parkeerstrook in de Dorpsstraat-Oost. Na onderzoek ter plaatse heeft het bestuur van de Bond Heemschut B. en W. verzocht in het belang van het dorpsschoon een andere oplossing te zoeken. 's Hertogenbosch „Cobouw" van 5 febr. 1960 meldt dat het nu wel zo goed als zeker is dat ,,de Moriaan", het 13e eeuwse huis op de Markt, behouden zal blijven. Daarmee zal dan een zaak waarvoor ook het bestuur van Heemschut zich al jaren geleden heeft ingezet, tot een goed einde komen, of liever tot een goed begin want behoud van dit oudste huis van den Bosch wil zeggen dat het gerestaureerd moet worden. „De Moriaan" werd enkele jaren geleden verkocht aan een bouwmaatschappij die het wilde afbreken om ter plaatse een modern winkelpand te bouwen. De sloop vergunning werd evenwel door Monumentenzorg ge weigerd en hierop kocht de gemeente het historische bouwwerk weer terug. Hopen wij dat het herstelwerk aan dit bijna-verloren monument spoedig begin nen kan. Woerden Slecht zijn daarentegen de berichten uit Woerden. Het Heemschut-dossier over de demping van de Rijn loopt over tientallen jaren. Deze strijd is nu verloren. Hetzelfde geldt voor de z.g. Infermerie, een midden zeventiende eeuws proveniers- of gasthuis. Dit behoort met de stadsherberg tot de weinige min of meer his torische gebouwen van Woerden. Het blad „Rijn en Gouwe" te Alphen meldde begin februari: „De sanering van de binnenstad zal binnenkort weer een grote stap vorderen. Twee oude gebouwen gaan verdwijnen. De Stadsherberg in de Voorstaat en de Infermerie, het vroegere Proveniershuis aan de Rijn zullen onder de slopershamer vallen In beide gevallen verzette Monumentenzorg zich sterk tegen 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1960 | | pagina 10