Heemschutwerk Pastorietuin te Nuenen Ter gelegenheid van Vincent van Gogh's honderdste geboortedag heeft het Rijk enkele jaren geleden de pastorie van Nuenen laten restaureren. De familie zorgde voor het aangrenzende Begemanshuis, zodat hier met de nog gave tuinen een fraai geheel tot stand kwam dat de herinnering aan de jeugdjaren van de grote schilder bewaart. Dat Vincent het uitzicht over deze tuin in verschillende tekeningen heeft vastgelegd verhoogt de betekenis van dit complex. De verbazing was dan ook groot toen bleek dat de gemeente Nuenen een uitbreidingsplan had doen ontwerpen waarbij deze tuinen gedeeltelijk volgebouwd zouden worden, zodat achter het vroegere atelier van Vincent een huizenblok zou verrijzen. Van verschillende zijden werd tegen dit plan geprotesteerd, ook Heemschut zette zijn bezwaren in een schrijven aan het gemeente bestuur uiteen. Er schijnt enige hoop te bestaan dat men in Nuenen deze zaak nog eens nader wil overwegen. Hekmans Boo, Nieuw Schoonebeek Eertijds stonden er in deze streek van Drenthe tahijke „böoen", merkwaardige houten gebouwtjes die dien- (slot van pag. 90) Is dit reeds een geluid, dat buiten de directe Heem schut-kring niet eerder werd gehoord, bepaald ver rassend is het te lezen, dat de schrijver twijfelt aan de juistheid van de doorbraak van het centrale plein naar het Nieuwkerksplein, gezien de toekomstige functie van de Binnenstad in het geheel der Drecht- steden. Ook hierin vormt de woonfunctie een, overi gens nog nader te onderzoeken, belangrijk element. „Eerst op deze wijze zal, na nader onderzoek, de vraag naar de omvang van de toekomstige woonfunctie in city en binnenstad (men lette op de onderscheiding! C.F.J.), die in het voorafgaande kwalitatief volledig bevestigend werd beantwoord, ook kwantitatief vol doende opgelost kunnen worden." De uitvoering van Dordrechts plannen zal nog wel even op zich laten wachten, nu de feitelijke studie pas blijkt te zijn begonnen. Reeds heeft men, al studerende, enkele belangrijke stappen in de richting van Heemschuts standpunt gedaan. In feite heeft men daarmede, ook al betoogt men nog het tegendeel, de beginselen van het basisplan zoal niet losgelaten, dan toch niet meer als axioma aanvaard. Te eniger tijd (en hopelijk te rechter tijd) zal men misschien ook ten principale zijn standpunt nog wijzigen. Reden om de toekomst van Dordt, zij het nog steeds met zorg, toch ook met hoop tegemoet te zien. CORNEILLE F. JANSSEN den als onderdak voor het vee op de drassige en moei lijk toegankelijke weiden aan het Schoonebeker diep en tevens als behuizing voor de herder. Twee waren hiervan overgebleven, de Wilms Böo, die nog wordt gebruikt maar door veranderingen zijn oorspronkelijk karakter goeddeels heeft verloren, en dan de geheel authentieke maar sterk vervallen Hekmans Bóo. Heemschut richtte tot Gedeputeerde Staten van Dren the het verzoek dit laatste voorbeeld van een uit volkskundig, cultuur- en landbouwhistorisch oogpunt belangwekkend type landelijke bouwkunst voor onder gang te behoeden, door de Böo, ingeval deze niet ter plaatse te handhaven zou zijn, aan te kopen en in een geschikte omgeving te herbouwen. Tot onze grote voldoening ontvingen wij van G. S. op 24 juli bericht dat het besluit genomen is de Böo van provinciewege aan te kopen, en dat de mogelijkheid wordt onderzocht het gebouwtje elders in Drenthe te plaatsen. Genneper watermolen Er kunnen vele redenen zijn om naar Eindhoven te gaan, maar dat iemand naar de actieve industriestad tijgt omdat hij het er zo mooi vindt, zal een uitzonde ring zijn. Toch heeft deze uit verschillende voormalige dorpskernen samengegroeide gemeente nog wel enkele gebouwen van cultuur-historische waarde. Een daar van, door de ligging in een boomrijk landschap bij een klooster bovendien van recreatieve betekenis, is de Genneper waterradmolen aan de Dommel. De molen verkeert in een slechte staat van onderhoud. In ver band hiermee verzocht de Heemkundige Studiekring „Kempenland" het gemeentebestuur van Eindhoven een spoedig herstel te willen bevorderen. Volgens de dienst Gemeentewerken zou met dit herstel, benevens de nodige waterstaatkundige verbeteringen om de molen weer bedrijfsklaar te maken, een bedrag van ca. 160.000,gemoeid zijn. Volgens het „Eindhovens Dagblad" van 21 juli hebben B. en W. op schriftelijke vragen van een lid van de Raad, geantwoord in verband met de hoge kosten geen medewerking te willen verlenen. Heemschut richtte daarop een adres aan de gemeenteraad, een dringend beroep inhoudend de afbraak van de Genneper molen niet goed te keuren, doch in samenwerking met andere instanties alle mogelijkheden tot behoud te doen onder zoeken. Where te Purmerend In Purmerend is nog één stadsgracht overgebleven, de Where, het enige element van schoonheid dat de oude stadskern nog rijk is. Verschillende panden aan dit water staan op de voorlopige monumentenlijst ver meld, één is er eigendom van de Vereniging Her

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 9