„De Hollandsche Molen" MMIBI Heemschuts leden presenteren zich IX Vereeniging tot behoud van Molens in Nederland 103 Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de Bond Heemschut om in zijn orgaan iets te vertellen over het werk van onze Vereniging. De grondslag daarvan ligt verankerd in Art. i harer Statuten, dat luidt: De Vereniging stelt zich ten doel het behouden van molens, hetzij om hun cultuur historische en/of economische waarde, hetzij om redenen van schoonheid van het landschap, waarin zij zijn geplaatst. Om dit te bereiken moeten bedreigingen van allerlei aard bezworen worden. Hiertoe zijn o.a. te rekenen. a. slechte staat van onderhoud en onverwachte tegen vallers als b.v. roedebreuk. Restauratie, in het laat ste geval zelfs op korte termijn, is dan geboden, op dat de molen niet te lang aan het maalbedrijf of de waterbeheersing onttrokken blijft. b. samenvoeging van polders wegens de uitvoering van cultuur-technische werken met het gevolg aan brengen van een machinale bemaling en buiten gebruik stellen van een of meer molens. c. aanleggen van wegen en/of beplanting, opdringen de bebouwing, die de toevoer van vrije wind aan de molen ontnemen. d. uitbreiding van bedrijfsruimte bij korenmolens, om dat de molenaar heden ten dage niet meer alleen van het malen met de wind kan leven en zich daar om op mechanisatie van zijn bedrijf moet toeleggen, zo ook op de handel in allerlei artikelen. e. als gevolg van dit laatste moet de molenaar veel van huis en ziet hij zich genoodzaakt een geschoolde knecht in dienst te nemen. Hiermede zijn hoge kosten gemoeid; men denke slechts aan de sociale lasten. Kunnen er zoons inspringen, dan ligt de op lossing gemakkelijker. f. het stellen van hogere eisen aan de woonruimte (in hoofdzaak bij poldermolens) dan voorheen. Deze factoren doen dadelijk de noodzakelijkheid voelen, dat de toestand ter plaatse wordt opgenomen, dat met molenaar of polderbestuur de moeilijkheden worden besproken, dat uitbreidingsplannen worden bestudeerd, dat er plannen en tekeningen worden ge maakt om voor de huidige eisen van een maalbedrijf een oplossing te vinden met behoud van de molen, dat er ontwerpen ter tafel komen voor een geriefelijker be woning (goede slaapkamers i.p.v. bedsteden, betere sanitaire voorziening, enz.). Bij dit alles is een technische ondergrond aanwezig en de Vereniging heeft daarom sedert 1946 een technische adviseur in dienst, die het gehele land bereist, zijn er varingen in rapporten vastlegt en deze op ons bureau verder behandelt. Wakend aan Jfieuwland" de Friese kust over het waterschap ,,Het Workumer (foto J. D. de Jong, Oudkerk)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 21