Citaten zonder commentaar gezond is, er zo goed mogelijk uitziet en weer geschikt is voor gebruik. Dat er bij het herstel en de versteviging der constructies, met name in de funderingen beton wordt gebruikt ligt voor de hand. Waarom niet? Het restaureren is een vorm van hedendaagse bouwbedrijvigheid en de archi tect kiest voor elk onderdeel het materiaal dat het beste uitkomt, hier een eiken balk en daar een betonpaal. Tot slot de toneelcoulissen voor een modern kantoor- of industriegebouw. Ook dat is precies wat zowel de gemeentelijke instanties als de oudheidkundige verenigingen niet willen. Er zijn uiteraard talrijke grachtenhuizen als kantoor in gebruik. Dat gebruik hoeft vooral voor de grote herenhuizen een vrij beperkte groep niet ongunstig te zijn. Een stijlvolle gang met stuc- plafond en een directiekamer die zijn oorspronke lijke betimmering en bespanning nog heeft hebben een aanzienlijke representatieve betekenis. Dat er door de functiewijziging veel schoons verloren is gegaan, onvermijdelijk soms en vaker nog node loos, wordt in Heemschutkringen scherper beseft dan waar ook. Maar dat historische coulissen voor een inwendig geheel modern bedrijfspand géén oplossing geven, dat bedrijven die de verhou dingen van een voormalig herenhuis ontgroeien een betere ontplooiingsmogelijkheid vinden in een modern gebouw buiten de oude stad, dat men voor de grachtenhuizen een bestemming tracht te vin den die past bij de gehele structuur terwijl men het interieur met behoud van zijn waardevolle ele menten van structuur en decoratie aanpast aan de best-bereikbare bestemming, kijk, dat zijn nu inzichten die zo langzamerhand gemeengoed ge worden zijn in Amsterdam. Hopenlijk dringen deze ook eens door tot de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Het zou voor deze redactie namelijk een pijnlijke ontdekking zijn als zij te laat tot het inzicht kwam door haar geschrijf te hebben bijgedragen aan de vernieling van wat oorlogs rampen en overstromingen in Zeeland nog hadden overgelaten aan eerbiedwaardige restauratie panden". G. B. „Het Centrum", Utrecht, 31 okt. 1959. De lijst van geclassificeerde monumenten welke door de voor gestelde maatregelen zouden kunnen worden aangetast laten wij hieronder volgen. De aanduiding R betekent Rijkslijst, die van G. Gemeentelijst. Verbreding SpringwegMilitair Hospitaal (R en G); huis met pilaster gevel (R en G); gevelsteen (G); Loeff Berchmakerstraat rg (R en G); .Neude gg (G); hoek Minnebroederstraat-Annastraat, trapgevel, (R en G); verbreding Wittevrouwenstraat: topgevels nr. 26 tjm 32 (G); gevelsteen nr. 2 (G); brug Plompetorengracht (R); brug O oudegracht bij Jacobijnenstraat (R en G); Janskerkhof 1 (G); vijf van de Bruntenskameren bij de Schalkwijkstraat (R en G); de bolwerken Sterren burg, fonnenburg en Manenburg (allen R en G); de Grondsveldskameren bij het Nicolaaskerkhof (Ren G); de brug over de Nieuwe Gracht bij de Schalkwijk straat (R) en de brug over de Oudegracht bij de Smee- straat (R). „Nieuwe Haarlemse Courant", 7 nov. 1959. In een uitvoerig pre-advies aan de raad stellen B. en W. van Haarlem voor het bedrag van f 800 000,dat onlangs door de stad is gevoteerd voor het treffen van voorzieningen aan de Bakenessergracht, niet te besteden aan het dempen van dit historisch monument maar te gebruiken voor het herstellen van de kademuren en het vernieuwen van de Wildemans- en de Begijnebruggen. Voorts zullen de afzonderlijke huisriolen die thans op de gracht lozen, worden aangesloten op het gemeente riool dat aan beide zijde van de gracht zal worden gelegd. B. en W. delen mede dat met deze voorzieningen f 800.000,gemoeid zullen zijn, terwijl demping op f 803.000,zou komen, terwijl na demping ge durende een lange reeks van jaren rekening gehouden zou moeten worden met een aanzienlijk hoger bedrag aan onderhoudskosten. Een andere factor van betekenis is dat het oude stadsdeel rond de Waalse kerk nog zoveel waardevolle elementen blijkt te bevatten dat het aanbe veling verdient hier een sanering toe te passen die de oude, waardevolle gedeelten beter tot hun recht doet komen." De gemeenteraad van Haarlem heeft dit door werkte preadvies van B. en W. inmiddels met algemene stemmen aangenomen. „Forum", orgaan van het Genootschap Architec- tura et Amicitia, nr. 7, 1959, verschijnt onder een nieuwe redactie. Blz. 199 „Dit nummer is zowel een afsluiting als een begin. Aan het begin van dit begin behoren twee con stateringen. De eerste dat Nederland in ruimtelijke zin onbewoonbaar wordt is een realiteit die pas tot het bewustzijn doordringt als de ademhaling korter wordt. De tweede - dat architect en stedebouwer, wier 101

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 19