Militair natuurbeleid Dat het gebruik van natuurterreinen namens het ministerie van Defensie de natuurbeschermers nu niet bepaald tot enthousiasme stemt mag bekend heten. Toch pogen de militaire autoriteiten de schade te beperken en waar mogelijk te herstellen. Ten einde hieraan enige bekendheid te geven heeft de Legervoorlichtingsdienst op 22 mei en 7 oktober „natuurdagen" georganiseerd met inleidingen en bezoeken aan de militaire terreinen op de Vlasakkers, de Leusderheide en de vliegbasis Soesterberg. Op 7 oktober vertegenwoordigde de voorzitter van de Centrale Commissie, Ir. J. D. M. Bardet, hierbij de Bond Heemschut. Huis Sevenaer Het gemeentebestuur van Zevenaar houdt er wonder lijke praktijken op na. Wij herinneren ons de affaire van dé Doelen, een oud herenhuis bij de kerk waarvan de toren op de Monumentenlijst stond. De gemeente kocht het voor f60.000,Van particuliere zijde kwam het aanbod de toren zo nodig steen voor steen af te breken en elders op te bouwen. In plaats daarvan gebeurde er een „ongelukje": de toren stortte in en voordat Monumentenzorg er zich mee kon bemoeien was de zaak gesloopt en opgeruimd. Tot in de 2e Kamer klonken de protesten tegen een dergelijk vandalisme. Dit is één voorbeeld van de wijze waarop in Zevenaar de sporen der historie worden uitgedelgd. Het voornaamste doelwit is het huis Sevenaer dat met zijn stalgebouwen en zijn uit botanisch oogpunt zeer belangrijk park vlak tegen de bebouwde kom aan ligt waardoor het stadje dan ook van Babberich uit nog een aantrekkelijk silhouet vertoont. Men zou zo zeg gen: wat een geluk voor Zevenaar een dergelijk complex voor houders van een kosteloos verkrijgbare wandelkaart toegankelijk complex in zijn midden te hebben. Niet aldus B. en W. die plan na plan doen ontwerpen om het „hooge huis" weg te krijgen. Eerst ging het alleen om de oprijlaan. Die aanval werd af geweerd. Toen kwam er een uitbreidingsplan om een bejaardencentrum achter het huis Sevenaer te bouwen zodat dit niet alleen een deel van zijn gronden zou verliezen, maar van de rest afgesneden zou worden. Heemschut behoorde tot degenen die tegen dit ook voor de bejaarden zelf hoogst ongelukkige project ten strijde trokken. Terwijl de zaak nog in behandeling was voor de Raad van State trok de gemeenteraad het plan op 12 dec. 1956 in. Een jaar geleden kwam de volgende aanslag. Het nieuwe uitbreidingsplan ging verder: ca 1/3 van het park werd hierbij bestemd voor uitbreiding van de aangrenzende sigarettenfabriek, het bejaarden-centrum kwam opnieuw op de proppen en de wegen waren zo geprojecteerd dat het huis en het resterende stuk park ingesnoerd zouden worden. Het landgoed, dat nu een welvaren landbouwbedrijf is waarvan talrijke kleine boeren en industrie-arbeiders meeprofiteren door een zeer oorspronkelijk systeem van verhuur van kleine percelen zaaiklaar land voor eigen tuinbouw, zou door dit plan zijn economische basis verliezen en op de lange rij van „armlastige" kastelen komen. Ook Heemschut protesteerde bij Gedeputeerde Staten. B. en W. pasten dezelfde tak dek toe als de vorige keer: terwijl het plan met de bezwaren in behandeling was, werd het door een nieuw vervan gen, dat nog verder ging en praktisch alle landbouw gronden van het landgoed voor bebouwing bestemde. Ook dit plan werd in het najaar door de volgzame gemeenteraad aangenomen. Bij dit alles moet nog op gemerkt worden dat volgens een rapport van Wage- ningen het land rondom Zevenaar tot de beste cultuur grond van ons land behoort en dat de naoorlogse stads uitbreidingen op deze grond niet alleen zeer slordig zijn geprojecteerd maar ook voor de eigen bevolkings aanwas veel te ruim. Het gaat thans om premiebouw voor mensen die van elders, ook uit Duitsland worden aangelokt Parkeermeters of parkeerschijven Druk is de discussie op het ogenblik over de invoering van parkeermeters of parkeerschijven in de overbelaste binnensteden. In de memorie van toelichting op de be groting 1960 van Verkeer en Waterstaat deelt de minister mee dat een wetsontwerp en een wijziging in het Wegenverkeersreglement in voorbereiding zijn die het gebruik van parkeermeters en -schijven wettelijk mogelijk zullen maken. De K.N.A.C. heeft aan de vraag welk van de controleapparaten de voorkeur ver dient een tentoonstelling gewijd, ter gelegenheid van Wegverkeersdag in Scheveningen in oktober jl. Beide systemen worden op het ogenblik al in talrijke steden in het buitenland toegepast. Heemschut kan zich niet mengen in de technische vóór- en nadelen. Aangezien wij altijd gepleit hebben voor beperking van de „auto cratie" (het woord is van Ir. Valderpoort) in de binnensteden, kunnen wij het alleen toejuichen wan neer in deze richting maatregelen worden getroffen. Wel willen wij er op wijzen dat parkeermeters op zich zelf weinig fraaie voorwerpen zijn. Een Amsterdamse gracht zou door een rij parkeermeters tussen rijbaan en walkant grondig en definitief ontsierd worden, ook op de spaarzame ogenblikken dat men nu nog de gracht in zijn schoonheid zien kan, als op zondag morgen de auto's grotendeels verdwenen zijn. Te zijner tijd komen wij nog op dit vraagstuk terug. Lindebomen in Druten en Colgusplaat In beide plaatsen geven de oude lindebomen de dorps straten een aantrekkelijk karakter, maar de gemeente besturen schijnen desondanks voornemens te zijn deze linden, die in tegenstelling tot andere boomsoorten zeer lang kunnen doorgroeien zonder gevaar op te leveren, te kappen. Kasteel Biljoen De gemeente Rheden heeft voor het tot haar gebied behorende dorp Velp een uitbreidingsplan doenPfffi.S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 11