Bij het station in Hamburg: parkeermeters in de praktijk. de Keyser. De Where vervult bovendien een belang rijke waterstaatkundige functie: het is een waterver binding tussen de Beemster Ringvaart en de Purmer Ringvaart en heeft dus betekenis als scheepvaartweg en boezemwater. Evenwel: de kademuren en bruggen verkeren in slechte staat. Het gemeentebestuur heeft met het oog hierop een viertal plannen doen ontwer pen. Plan I voorzag in gehele demping, plan II en IV in gedeeltelijke demping, plan III in verbetering van de Where. Bij de uitvoering van een der plannen I, II en IV zou de Plantsoengracht ter vervanging van de verloren waterwegfuncties verbreed moeten worden, ten koste van het daar aanwezige plantsoen, terwijl daar dan twee forse nieuwe bruggen nodig zijn. Alle plannen zijn nagenoeg even duur. Uitvoerig gedocu menteerd pleitte Heemschut in een adres aan de ge meenteraad voor het aanvaarden van plan III. Desondanks werd plan I, inhoudende de volledige demping met een meerderheid van 10 tegen 3 stemmen aangenomen, waarvoor de Raad een krediet van f 2.870.000,beschikbaar stelde. Tegen dit besluit ging Heemschut in hoger beroep door Gedeputeerde Staten te verzoeken aan het raadsbesluit en het daarin vastgestelde krediet goedkeuring te onthouden. Ambachtshuis te Abbenbroek Het Ambachtshuis in het dorpje Abbenbroek op Voorne-Putten, een der weinige historische gebouwen ter plaatse en met de fraaie kerk aan de dorpskern nog enig eigen cachet gevend, zal volgens het uitbreidings plan moeten verdwijnen. Het huis is vervallen, de omringende bomen gingen door de watersnood ver loren en slopen is goedkoper dan herstel. De Bond Heemschut heeft voor behoud gepleit bij G. S. van -^.1 Jholland, mede in verband met de wenselijkheid in het gebied van de Brielse Maas, dat een belangrijke recreatieve functie zou moeten vervullen, enkele ele menten te handhaven met een van het hedendaagse cliché afwijkend karakter. Het heeft niet mogen baten, onze bezwaren werden niet ontvankelijk verklaard. Als aan het recreatieplan voor deze streek verder ge tornd wordt lopen ook andere interessante gebouwen gevaar, zoals het kasteeltje ,,De Oliphant" uit 1592, en het veerhuis. Ook hierop werd door Heemschut gewezen in een schrijven aan G. S. Raadhuis en Ambachtshuis te Heenvliet Het nabije Heenvliet, iets groter dan Abbebroek Heenvliet telt 1200 inwoners kijkt tegen hetzelfde probleem aan. Twee belangrijke gebouwen, het Ambachtsherenhuis en het oude Raadhuis, bepalend voor het nu nog aantrekkelijke dorpspleintje, behoeven dringend herstel. Op een herhaald schrijven onzerzijds deelde het gemeentebestuur mede volledig door drongen te zijn van de ernst van de situatie, en te streven naar herstel van het Ambachtsherenhuis en indien mogelijk ook van het oude Raadhuis. Hier is nu een gemeentebestuur dat niet wil slopen, dat begrip heeft voor de waarde van zijn monumenten maar niet over de noodzakelijke geldmiddelen beschikt zodat de sloping als enige uitweg toch wordt over wogen. Die goede wil is al véél waard zou voor de fondsen dan niet een oplossing gevonden kunnen worden? Laat het terwille van de budget-moeilijk heden dan géén monumentenzorgsubsidie heten maar „wederopbouw" of „ontsluiting van recreatiegebie den"; in de nabijheid van de groeiende industrie- en woongebieden rondom Rotterdam zijn plekken nodig waar men kan herademen in een sfeer van rust en schoonheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 10