I geheel samenbinden, ook moeten restaureren. Dat zou een bedrag van nog eens twee miljoen vergen. Maar deze zes miljoen tezamen zijn dan van cultureel standpunt bezien en ook van toeristisch-economisch, beter verantwoord dan de vier miljoen voor de enkele grote monumenten. Het is te hopen, dat de leden van de Staten-Gene- raal, die straks de Rijksbegroting te behandelen krijgen, dit standpunt zullen kunnen delen. Im mers het staat niet enkel zo met Zieriksee doch ook met: Thorn, Zutphen, Enkhuizen, Dordrecht, Alkmaar, Sloten (Fr.), Oudewater, Edam, om er enige te noemen. Intussen zijn daarmee de wensen om het jaarbedrag op de begroting van het Rijk ter besteding aan monumentenzorg op 10 miljoen te brengen, achterhaald. Met 15 miljoen zou men dichter bij een verantwoord bedrag komen. Het is kort dag voor Zieriksee. Over vijfjaren zul len de dammen gereed zijn, die deze stad op enkele tientallen kilometers rechtstreeks in doorgaande verbinding brengen met Rotterdam en de randstad Holland. Als hier niet snel wordt gehandeld, zullen de dan komende jaren een zich snel wijzigend beeld laten zien, dat met ontsteltenis en droefheid zal worden gadegeslagen door iedereen, die weet, dat dagelijks brood niet voldoende is om te leven voor een volk met een culturele fundering zoals het Nederlandse. 75 Bij het ter perse gaan van dit nummer verscheen de Rijks- r- begroting die een verhoging van het restauratiebudget tot mi!- joen aanwijst. Een stap vooruit I die wij met erkentelijkheid signa- leren, niet groot genoeg echter om het bovenstaande artikel zijn actualiteit te ontnemen. boven v.l.n.r. Het fraaie huis de Witte Swaenna de ramp hersteld als geschenk van het Franse Parle ment. De Meelstraat met het Stadhuis. In de kleine straatjes onder de Haven- dijk die helzwaarstgeleden hebben van de stormramp. links: Zuidhavenpoorl rechts: Statige herenhuizen langs het Havejipark foto's: Zilver Rupé)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 9