'm Op Heemwacht y. f TON KOOT Zierïksee en de Rijksbegroting Op de zonnige 4de september zijn niet minder dan 180 leden van de Bond Heemschut naar Zieriksee gereisd. En waarlijk niet alleen uit de naaste pro vinciën, neen, zij kwamen ook uit: Maastricht, Harlingen, Zwolle, Zutphen, Hummelo, Nijmegen, enz. Deze grote belangstelling is zeker hieraan te dan ken, dat Heemschutters zo georiënteerd zijn, dat zij verder in de toekomst kijken dan hun neus lang is en daarbij het oog houden op de cultuurrijke ge schiedenis, waarop die toekomst geworteld moet zijn. Dat maakt de belangstelling voor Zieriksee, straks opgenomen in het Deltaplan en voortge komen uit de middeleeuwse cultuur, zeer be grijpelijk. Burgemeester Mr. F. Th. Dijckmeester schetste de ontwikkelingsgeschiedenis van zijn stad in een boeiend betoog, dat met gespannen aandacht ge volgd werd. Zijn open oog voor de hedendaagse belangen en zijn warm kloppend hart voor de cultuurschat, die Zieriksee vertegenwoordigt, ble ven niemand vreemd, daar onder de prachtige zichtbare bekapping van de Schutterszaal in het iöde-eeuwse stadhuis. De verplichtingen en de lasten, welke het stadje heeft, mede in zijn ver zorgende taak voor het gehele eiland, drukken zwaar, als men beseft, dat Zieriksee ruim zeven duizend zielen telt. Niet zonder reden vroeg de burgemeester dan ook de nationale belangstelling voor zijn stad. Hij vergeleek de staat der Neder landen met de burger, die een jaarinkomen heeft van achtduizend gulden en wees er op, dat met dit budget thans nog geen zes gulden wordt uitge geven voor het behoud van zijn monumentale bezit. Beseffend, dat deze vergelijking niet geheel opgaat, was er toch wel reden voor de opmerking, dat deze schrale besteding tot betreurenswaardige achteruitgang moet leiden door onherstelbaar cul tureel verlies. De directeur bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, ir. R. Meischke, komt eigenlijk tot dezelfde conclusie in zijn belangwekkend artikel „Monumentenzorg en toch ruïnes" in Elseviers Weekblad van 29 aug. Hij gaat uit van de gedach te, dat de ca 1000 oude torens in ons land behou- 73 Drie Heemschut-burgemeesters voor de Nobelpoort in Zieriksee. v.l.n.r. Mr. F. Th. Dijckmeester (Zieriksee), H. Molendijk (Amersfoort) Mr. S. P. Baron Bentinck Soest) 1 Oud-Zieriksee, conversatie onder de arcaden van de Kleine of Gasthuiskerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 7