Heemschuts Collectebus Nieuwe leden 87 Molen FramWoltersum Winschoten/mfo op de voorgrond de molen van de wed. Edens foto: P. v. d. Est Twee Groninger molens Er was een tijd dat in de provincie Groningen ruim 800 molens draaiden en men op sommige plaatsen 50 molens tegelijk in bedrijf kon zien. In 1942 bedroeg het totale aantal nog 184, nu is het geslonken tot 100. De reden van deze achteruitgang is algemeen bekend: een elektromotor is gemakkelijker in het gebruik en be spaart dus arbeidstijd. De ontluistering van het land schap wordt als regel pas beseft wanneer het te laat is, de karaktervolle silhouetten verdwenen zijn en op gevolgd door de schrale streepjes van de fabrieks schoorstenen. Sinds tien jaar werkt in Groningen een Molencom missie waarin o.a. de verschillende provinciale in stanties die iets met de molens te maken hebben, ver tegenwoordigd zijn. Deze commissie brengt advies uit over alle aanvragen om sloopvergunning of om restau ratiesubsidie. Volgens de commissie dient de uit 1763 daterende molen van de wed. Edens te Winschoten be houden te blijven. Het hierbijgaande plaatje zal dit alle Heemschutters duidelijk maken. Architectonisch is er aan dit Winschoter panorama niet veel te beleven; de aantrekkelijkheid die het heeft is te danken aan twee elementen: het water en de molens. Het Win- schoterdiep zal hier binnenkort gedempt worden; één van de vele verminkingen van het plaatselijk karakter waartegen onze Bond onophoudelijk waarschuwt. Als dan ook de molen (links op de voorgrond) verdwijnt blijft er niet veel over. Behouden betekent echter herstel, want de kap is zo wrak dat men de herfststormen angstig tegemoetziet. De molen is nog compleet en kan na restauratie weer in bedrijf komen voor maalwerk en elektriciteitsvoor ziening. Het financieringsschema voorziet in aankoop van de molen met erf door de Gemeente, in een sub sidie van het Rijk en de Provincie samen tot 50% van de restauratiekosten en een bijdrage van de Ver. Handel en Nijverheid. Van het tenslotte nog resterende tekort ad f 4500,is 1 (3 al toegezegd. Het gaat nu dus nog om f 3000,die door giften bijeengebracht moeten worden op giro 82198 van Slavenburgs Bank N.V. te Winschoten, ten name van de Commissie- Molenfonds. Voor drieduizend gulden is een bijna twee eeuwen oude molen te redden wie helpt mee Winschoten is niet de enige plaats in Groningen waar gecollecteerd wordt voor een molen. Aan het Lustige Maar in Woltersum (gemeente Ten Boer) staat ,,de Fram", de laatste windzaagmolen van de provincie. Ook in dit geval is de Prov. Molencommissie van oor deel dat herstel mogelijk en verantwoord is, en dat behoud van groot belang geacht moet worden. De Gemeenteraad nam het principebesluit de molen „Fram" aan te kopen en te herstellen. Ook hier is geld nodig op giro 821442 van de Gemeentesecretarie van Ten Boer. De lezers van Heemschut zij hierbij in overweging gegeven dat vragen vervelend maar een nuttig werk doen aangenaam is, zodat degenen die na dit artikeltje hun giroboek tevoorschijn halen, toch altijd beter af zijn! G. B. Als gewoon lid Irad toe: Zuidafrikaansche Stichting Moederland, Amsterdam. Als buitengewoon lid traden toe: Mevrouw N. van Gogh-van der Goot, Laren (N.H.); J. Klok, archivaris van Den Briel, Oostvoorne; H. van Lier Leis, Assen; M. Neven, Amsterdam; Arie Noord- hoek, Vlaardingen; Nico Onkenhout, beeldhouwer, Amsterdam; J. F. Schenderling, Rotterdam; Prof. Ir. T. H. van Wisselingh, Aerdenhout.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 21