Het lot van de St. Olofskapel 86 Toen in juni alarmerende artikelen in de kranten verschenen over een dreigende afbraak van de St. Olofskapel, heeft het dagelijks bestuur van Heemschut zich met het onderstaande adres tot Burgemeester en Wethouders gewend. Later weer doken geruchten op dat de Moorse regering belangstelling aan den dag zou leggen voor herstel van de kerkelijke functie ten behoeve van de Moorse zeelieden. Tot nogtoe is er van de zijde van het gemeentebestuur geen enkele mededeling gedaan. Het lot van de St. Olofskapel is dus „hangende"Voor historische bouwwerken is dat, naar algemeen bekend is, een gevaarlijke toestand Aan het College van Burgemeester en Wethouders te Amsterdam Met ontsteltenis heeft het Bestuur van de Bond Heemschut kennis genomen van de persberichten, dat de Ned. Herv. Kerkvoogdij uw College ver gunning zou hebben gevraagd de O.Z. Kapel te mogen slopen. De grote waarde, die dit gebouw voor Amsterdam vertegenwoordigt, noopt ons Be stuur zich over deze aanvraag tot uw College te wenden. De historische betekenis van de O.Z. Kapel, een der schaarse middeleeuwse monumenten van Amsterdam, tevens de herinnering bewarend aan Admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter, die hier ter kerke placht te gaan, wordt immers nog verre overtroffen door de architectonische betekenis. Hoe wel ook de beide zichtbare zijgevels in de smalle straten van dit oude stadsdeel een harmonisch element van rijzige statigheid vormen, is vooral het interieur voor iedere bezoeker een verrassing. De inwendige ruimte van de kapel, gevormd door de samenvoeging van twee gothische kapellen en een I7de-eeuwse uitbreiding en verbouwing, kan gelden als een kunsthistorische merkwaardigheid, doordat de 17de-eeuwse bouwmeesters, hoe sterk ook in hun eigen stijlbesef, hier aan de laatgothische bouwtrant hebben vastgehouden. Het op deze wijze ontstane interieur heeft zelfs in zijn huidige onttakelde staat een weidse schoonheid van ruimtewerking en licht inval. Zou dus een sloping van de O.Z. Kapel op zichzelf reeds een hoogst ernstig verlies van de Amsterdamse architectuur betekenen, niet minder zwaar zouden de consequenties voor de omgeving zijn. De platte grond en de schaal der bebouwing zijn in deze wijk nog zuiver middeleeuws. Gezien de sociale devalu atie, die zich in de nabijgelegen delen van de O.Z. Voorburgwal en de Zeedijk aftekent, moet het zeer onwaarschijnlijk worden geacht, dat ter plaatse van de O.Z. Kapel nieuwe en dus kostbare woonhuizen zouden worden gebouwd, die enigermate in de bestaande schaal passen. Een massaal bedrijfsgebouw echter zou deze schaal, die kenmerkend is voor de karakteristieke schoonheid van het middeleeuwse stadsdeel, onherstelbaar verminken en een nieuw onoplosbaar verkeersprobleem in de smalle straten veroorzaken. Het waarschijnlijke gevolg van sloping zou een voor onbepaalde tijd braakliggend terrein zijn, waarvoor geen toelaatbare bestemming te vinden is en dat omvangrijke stutwerkzaamheden aan de belendende percelen nodig maakt. Er is bovendien geen enkel argument, dat de sloping noodzakelijk of zelfs wenselijk zou maken. Het ge bouw is niet verzakt of gescheurd, slechts het dak behoeft nodig herstel. Hoewel het te betreuren valt, dat de O.Z. Kapel nog slechts incidenteel een kerke lijke functie vervult, is de economische functie als kaasbeurs niet onbelangrijk. De kaasbeurs heeft de Kapel slechts enkele uren per week nodig. Het wil ons Bestuur voorkomen, dat een zo gunstig gelegen en potentieel zo aantrekkelijke ruimte daarenboven ook nog voor andere doeleinden gebruikt zou kunnen worden. De O.Z. Kapel ligt namelijk wel in de na bijheid van - maar niet in de minder gunstig be kend staande buurt, op enkele minuten gaans van het Centraal Station, tegenover de aanlegsteigers van de Prins Hendrikkade en vlakbij een voor de binnenstad ruime parkeergelegenheid. Deze situatie deed bij ons Bestuur de vraag rijzen, of de O.Z. Kapel niet bijzonder geschikt zou zijn als gebouw voor al dan niet officiële ontvangsten, die thans in daarvoor eigenlijk niet geschikte gebouwen zoals het Stedelijk Museum plaatsvinden. In de Kapel bevindt zich aan een zijde een galerij, die als pers tribune bruikbaar is, terwijl onder de galerij thans reeds een buffet is aangebracht. Dat het gebouw meerdere uitgangen heeft, kan in de hier geschetste gedachte slechts voordeel brengen. Stelt men zich de Kapel goed hersteld en inwendig opnieuw gepleis terd voor, gestoffeerd met enkele oude scheeps modellen en schilderijen, op de maritieme geschie denis van Amsterdam betrekking hebbend, dan zou bij de vele gelegenheden, dat het Gemeentebestuur of enige instelling van culturele of economische aard buitenlandse gasten moet ontvangen, een voor dit doel unieke gelegenheid ter beschikking staan, ter wijl het huidige gebruik voor speciale kerkdiensten met Kerstmis en Pasen benevens voor de kaasbeurs doorgang kan vinden. Het Bestuur van de Bond Heemschut wil geenszins beweren, dat het vraagstuk van de toekomst van de O.Z. Kapel met het bovenstaande zou zijn opgelost, doch neemt, met het oog op de uitzonderlijke bete kenis van dit gebouw, de vrijheid uw college in over weging te geven zowel de aangevoerde argumenten tegen de gevraagde sloopvergunning als de geopperde mogelijkheden tot een intensiever gebruik aan een nader onderzoek te onderwerpen. Uw besluiten gaarne vernemende, namens het dagelijks bestuur, Mr. H. ter Meulen, Mr. S. P. Baron Bentinck, wnd. Secretaris Voorzitter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 20