/.'/V huis nog een bewogen geschiedenis gekend. De verleiding is groot om deze te vertellen maar plaats gebrek belet ons dit. In de helft van deze eeuw was het haast een ruïne geworden balken schraagden de muren en kabels waren door de vertrekken ge spannen! In '52 werd het door schrijver dezes gekocht en met behulp van Monumentenzorg ge restaureerd en in '56 betrokken. Restauratie Schippersbeurs De restauratie van de Schippersbeurs was geen probleem, daar het gebouw niet verbouwd of „ver fraaid" was, hetgeen gewoonlijk wil zeggen: ver knoeid. Alleen had het in de loop der eeuwen ont zaglijk veel geleden. Verbrokkelde of gebroken stenen moesten door andere vervangen worden. In de kelderfundamenten werd beton gestort om het werken van de muren te voorkomen. Het gehele gebouw werd stevig verankerd, het dak vernieuwd, waarbij de oude pannen weer gebruikt werden. Een gedeelte van de linkerzijge vel moest afge broken worden. Hiervan werd een nauwkeurige tekening gemaakt en bij opbouw werd het oude materiaal weer gebruikt. De trap aan de voorzijde moest helemaal gesloopt en met het oude materiaal weer opgebouwd worden. Het inwendige werd van beton gemaakt. Zodoende diende dit traplichaam tevens om het voorfront, dat enige werking ver toonde, te schoren. Al het houtwerk moest ver nieuwd worden. Een paar ramen werden weer van ijzeren spijlen voorzien. De bewoner liet nader hand nog blinden, die alle verdwenen waren, voor de vensters aanbrengen. Het inwendige was een stal. Alles moest ver nieuwd worden. In één vertrek en de portaaltjes konden de oude stenen (1618) gebruikt worden, het overige werd belegd met rode plavuizen. Het eigene van oude huizen werd zoveel mogelijk ge spaard. De schoorstenen, die tendele afgebroken en dichtgemetseld waren moesten heropgebouwd worden, zoveel mogelijk in ouden trant. Natuurlijk werden sanitaire inrichtingen, elektrisch licht en waterleiding aangebracht. En toen was het ook niet alleen een bewoonbare, maar een zeer geriefe lijke en sfeervolle woning geworden. Dit voor mijn lezers, die mochten twijfelen of oude huizen nog wel bewoonbaar zijn. Hierbij nog een afbeelding van de trap, van 200- jarig eikenhout, uit balken van een oude water molen. Vroeger stond hier een ladder. J. H. HABETS 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 19