De Schippersbeurs te Elsloo Heemschuts leden presenteren zich VIII Elsloo is zeker een der mooiste en oudste dorpen in Limburg. Het is gelegen op de hoge rechter- maasoever, waar Maas en Julianakanaal elkaar het dichtst naderen en de Maas een grote S-bocht maakt in de richting België. Van hieruit heeft men een schitterend gezicht op de Belgische Kempen. Elsloo was vroeger een vrije Heerlijkheid. Het werd geregeerd door de Heren van Elsloo en op volgende geslachten. Van het kasteel der Heren van Elsloo is niets meer over. Volgens een oude kroniek werd het in 1457 met een gedeelte van het dorp door de Maas ver zwolgen. Alleen een prachtig park met aangren zend bos herinnert er nog aan. De Maasscheepvaart Een andere boeiende periode uit Elsloo's rijke geschiedenis is de Maasscheepvaart. Hierbij moe ten we langer stilstaan, omdat deze in nauw ver band staat met het hier te beschrijven gebouw: de Schippersbeurs of het Schippershuis. In vroeger tijd had op de Maas een drukke scheepvaart plaats, misschien reeds in de 15e eeuw en vroeger. Een bekende Maasschipper uit de 16e eeuw was Dirk Engelen te Elsloo. Hij voer tussen Luik en Dordrecht en handelde in raapzaad en olie (geslagen te Venlo), later ook in granen. Zijn vrouw Merken (Maria) hield op de plaats waar nu het Schippershuis staat een gelagkamer waar de Maasschippers verzamelden. Dirk Engelen stierf in 1579, na de inneming van Maastricht door Parma, aan de pest. Zijn vrouw zette het schippersbedrijf voort. Als schippersknecht had ze in dienst genomen Jan Conincx van Elsloo. Deze huwde bij haar in en zette het bedrijf voort. Jan Conincx ging later handelen in Namense hard steen of Ardenner steen. Dat deze handel hem geen windeieren legde blijkt reeds hieruit dat Jan Conincx na enige jaren een vermogend man was geworden, die grote bezittingen in Elsloo verkreeg. Ook bezat hij een groot magazijn te Dordrecht. Hij nam huurschippersin dienst en een paar van zijn agenten reisden vooral op Amsterdam. In 1618 liet hij ook de oude gelagkamer bijna tot de grond af breken en bouwde daar een hoog en deftig stenen huis „met schaleyen gedekt" d.i. het tegenwoor dige Schippershuis. In dezelfde straat bouwde hij nog een aanzienlijk huis, maar dit is zo verbouwd en verhaspeld, dat er niets meer van te herkennen is. De zijgevels van het Schippershuis zijn gebouwd in afwisselende lagen van baksteen (Maassteen) en mergel z.g. speklagen, het front van het huis bezit kruisramen, met Namense steen omzoomd. In deze Schippersbeurs maakte Jan Conincx „sieck ende kranck synde naer den lichaem" etc. in 1621 zijn testament (dat we in zijn geheel kennen) en stierf aldaar korten tijd daarna. Hij werd „binnen der kerken tot Elsloo" begraven „by dy sepulture van synen joncxten soen, wylen Dyrick Conincx". Na den dood van Jan Conincx heeft het Schippers- 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 18