i! li 81 cachet krijgt, juist door anders te zijn dan het gebruike lijke glasvlak, daar is het ideale samengaan van zakelijk en stedelijk belang bereikt. Een voorbeeld geeft het hoekhuis Gelderse Kade-Rechtboomsloot in Amster dam, waar een antiquariaat is gevestigd. Het andere uiterste laat een huisje aan het Vreeburg in Utrecht zien, een oud pand dat tot voor kort achter een onbe duidende en onopvallende 19e eeuwse gevel schuil ging en alleen zijn goede afkomst toonde in een verbeelding- rijk-zwierige rococo-geveltop. Nu is de gevel gemo derniseerd en valt wèl op, nadrukkelijk zelfs, zij het niet door goede smaak. Door de zorgen van het Utrechtse monumentenfonds is de fraaie top hersteld en behouden, maar wat móet dit sieraad eigenlijk daar boven het glimmende glas en aluminium De Kalverstraat in Amsterdam vormt het meest sprekende voorbeeld van een echte city-winkelstraat dié in plattegrond en profiel, in perceelsindeling en in tal van gevels en geveltoppen nog onmiskenbaar een karakter heeft bewaard dat half middeleeuws, half I7e-i8e eeuws is, en daaraan zelfs een groot deel van zijn aantrekkelijkheid ontleent, maar waarvan de puien steeds gemoderniseerd worden en samen een heden daags geheel vormen dat niemand in Amsterdam zou willen missen. Er is een soort horizontale splitsing in het straatbeeld ontstaan: de winkelkijkers zien het bovenste deel niet meer. Maar toch is het er en spreekt het mee; stel dat alle huizen tot de eerste verdieping gesloopt of door en strakke moderne gevelwand ver vangen zouden worden, dan zou de loop er gauw uit raken omdat de Kalverstraat zijn sfeer zou missen. Wat in de Kalverstraat kan doordat de rij der moderne puien een integrerend deel van het totale beeld uit maakt, dat kan niet op de Keizersgracht. Maar wat moet daar een modewinkel doen, die grote ruiten nodig heeft om de voorbijgangster tot kijken te noden? Vooropgesteld zij dat de Amsterdamse grachten in het algemeen niet bestemd en niet geschikt zijn voor winkelstraat. Verdere vestiging van winkels wordt dan ook evenals van garages tegengegaan. De bestaande zaken kunnen evenwel niet zonder meer worden ver dreven. Een grote glaswand is nergens zo storend als aan een Amsterdamse gracht. Bij de restauratie van een drietal huizen aan de Keizersgracht bij de Leidse- straat is daarom een poging gedaan om een synthese te vinden tussen de commerciële behoefte en de bedoe lingen der monumentenzorgers. De winkelruimte werd half-sousterrain gelegd zodat de glazen wand, onder broken door enkele met blauwe hardsteen beklede kolommen, niet hoger komt dan de traditionele stoe pen, terwijl de voorbijgangsters toch een ruime en uit nodigende blik naar binnen hebben. Dat deze op lossing het ei van Columbus is, en het definitieve ant woord op het moeilijke vraagstuk zal niemand be weren, maar een ernstige poging is het zeker en een aanzienlijke vooruitgang op de gebruikelijke winkel puien onder oude gevels is het ook. Het eerst-nodige is immers dat de stedelijke autori teiten zich rekenschap geven van het probleem. Etalages en reclame zijn voor de winkelstand onmis- Vreeburg, Utrecht. Etalage- en redame-chaos Fotopersbureau ,,'t Sticht" baar. Volledige vrijheid op dit punt leidt zeker in de gevoelige harmonie van een oude stad tot onhoudbare toestanden, die uiteindelijk ook de winkelier treffen als het te laat is. De gedachte van Ir. van der Tak gaat uit naar de radicale aanpak van een gehele straat en is dus vooral van belang bij het voorbereiden van saneringsplannen, als er op grote schaal onteigend kan worden. Daarnaast gaat het onophoudelijke proces van individuele winkelvernieuwingen voort, in elk jaar en in elke stad. Er bestaat een dringende behoefte aan de wetten waar naar de ware vrijheid kan luisteren! G. B. Keizersgracht, onlangs gerestaureerd huis met een lage etalage. fotoZ^ver Rupe)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 15