Het dorpsplein van Hoog-Keppel en door Heemschut dan ook niet wordt geprobeerd oplossingen voor een verkeersplan zonder demping van de singelgracht aan te geven. Volstaan wordt met. enkele globale aanduidingen van de richting waarin wellicht ware te zoeken. Te denken valt b.v. aan verbreding van één of beide wegen langs de singelgracht zonder demping daarvan of aan een ruimere ringweg om de stadskern heen dan langs de singelgracht, samengaand met sanering van verouderde woonwijken en/of met gebruik making van het tracé van de door de stad lopende, eventueel plaatselijk of geheel om te leggen of zelfs op te heffen spoorlijn (die op den duur met zijn gelijkvloerse kruisingen toch in de stad niet ge handhaafd kan worden). Te denken valt aan een weg aan de binnenkant van de noordelijke singel gracht, hetzij, of het plan Feuchtinger, langs de singelgracht, hetzij door het noordelijke deel van de stad, waar Utrecht toch zijn aantrekkelijk aan zien al verloren heeft, aan een oplossing met wegen voor éénrichtingverkeer, aan insteekwegen, die een eindweegs de stadskern binnendringen en eindigen in parkeerruimte (waaraan overigens de behoefte toch zal toenemen), enz. enz. Het is mogelijk, dat deze en andere oplossingen meer afbraak van gebouwen zullen blijken mede te brengen dan het plan Feuchtinger en dus kost baarder zullen zijn. Zelfs is misschien meer onder tunneling van de spoorbaan nodig. Het gaat er echter niet om het goedkoopste plan te krijgen, doch het beste plan, dat de meeste waarborgen biedt voor een goede, mooie en doelmatige ont wikkeling van Utrecht in de nabije en in de verdere toekomst en in alle opzichten, zowel economisch als sociaal en cultureel. Dit is het grote belang, dat niet ongestraft kan worden verwaarloosd. Zolang niet grondige bestudering van het gehele stedebouwkundige vraagstuk en grondig onderzoek van verschillende alternatieven onomstotelijk heeft uitgewezen, dat er geen betere mogelijkheden voor de oplossing van de verkeersmoeilijkheden zifn dan demping van de singelgracht, is het onverant woord tot deze demping, die een grote verarming voor het stadsbeeld en voor de stad als woonplaats zou betekenen en waarvan nog geenszins vaststaat, dat het doel daarmede wordt bereikt, over te gaan. Mej. Ir. ELZE F. VAN DEN BAN Toen onlangs het gemeentebestuur van Hummelo en Kepfiel een tweetal panden aankocht aan het dorpsplein van Hoog- Keppel met de bedoeling deze te slopen en ter plaatse een nieuw gemeentehuis te bouwen, zonden enkele ingezetenen, waaronder de dominé, de dokter en de pastoor, een advies aan B. en W. Wij citeren hieruit enige alinea's. Waar elders in onze provincie reeds oude marktpleinen zijn bedorven door nieuwbouw, vragen wij ons af, of voor het nieuwe huis der gemeente niet een ander centraal gelegen punt zou kunnen worden gevonden dan juist deze plek, waarop alle nieuwbouw zo gemakkelijk detonerend werkt. Hoe groot toch is het gevaar, dat het beeld van de rustieke omlijning der oude dorpskerk in haar harmonische eenheid met de landelijke omgeving geweld wordt aangedaan én door een te ver doorgevoerde verstedelijking van een toe komstig gemeentehuisplein, èn dooreen historisch-bouwkundige wanverhouding tot eenzij het op zichzelf naar wij willen aannemen, proportioneel goed ontworpen nieuw gemeentehuis. De dorpskern van Hoog-Keppel vertegenwoordigt een der laatste Gelderse brinkdorpen. Het vormt, landschappelijk gezien, een geheel met het kastelen-landschap van de Ulenpas en met de uit de richting Laag-Keppel komende Hessenweg, van welke laatste het, zij het ook met een minder gelukkige onderbreking, nog een waardig sluitstuk vormt. En wie kent niet de wandeling over de Domkamp, komende van de Ulenpas met het gezicht op de oude dorpskerk Wij vragen ons met bezorgdheid af, of in een nabije toe komst deze wandeling zal voeren naar de zoveelste bedorven dorpsbrink in den lande, in stee van naar de sfeervolle karak teristieke plek, die het nu nog is 78 Boven: Hoog-Keppel in vogelvlucht. Op de achtergrond de bossen van de Ulenpas. (foto'. K.L.M. Aerocarto) Oude pand (no. 15) en belendend huisje (nr. 17 en 19) bestemd voor afbraak ten behoeve van het nieuwe gemeentehuis. (foto: H. Sjoer, Doetinchem)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 12