VII Heemschuts leden presenteren zich Op 12 december 1916 plaatste de heer J. C. Kerk- meijer in de toenmalige Hoornse Courant een artikel, waarin hij opwekte te komen tot het op richten van een vereniging, die de schoonheid van de stad, zoals die door het voorgeslacht aan ons was overgeleverd en de gebouwen van historische waarde zou trachten te behouden. Op dit artikel kreeg hij een 50-tal adhaesiebetuigingen en het gevolg was, dat in een daartoe op 6 juni 1917 be legde vergadering de vereniging werd opgericht. Voorzitter werd de heer J. C. Kerkmeijer, die reeds vanaf zijn komst in Hoorn in 1897, had ge streden voor het behoud van het historisch schoon in Hoorn en omgeving. Tot zijn dood in 1956 is hij dit met onderbreking van een jaar geweest. On noemlijk veel heeft hij voor de vereniging gedaan, daarbij anderen enthousiasmerend zich aan dit werk te geven. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de vereniging ook nu nog veel doet voor het behoud van het stedenschoon van Hoorn en zich beijvert monumenten of gedeelten daarvan, die in verval verkeren, te restaureren. Hiermede gehoorzaamt zij aan het in art. 2 van haar statuten gestelde, waarin wordt gezegd, dat de vereniging tot doel heeft het behouden van de schoonheid en het in herinnering houden van het verleden der stad Hoorn en hare omgeving. In art. 3 wordt een en ander o.m. nog gepreciseerd, waar gezegd wordt, dat zij streeft tot het in goede staat behouden of doen behouden van alle on roerende en roerende goederen. Zeer vele restauraties zijn door de zorg van de ver. Oud-Hoorn uitgevoerd. Ook thans is zij nog met enige bezig, terwijl anderen alweer op de nomi natie staan. Van het Rijk ontvangt de vereniging jaarlijks een subsidie, waarvan verschillende kleine restauraties betaald worden. Waar nodig verwerft de vereniging verschillende panden in eigendom. Momenteel bezit de vereni ging er drie, n.1. Bierkade 10 te Hoorn, een typisch i7de-eeuws huisje met aardige tuitgevel en nog vrij gave indeling; Onder de Boompjes 8, het enige pothuis dat Hoorn nog bezit en tenslotte School steeg 7, een merkwaardig pand met aardige 17de- eeuwse onderpui. Voor woonhuis is dit door zijn driehoekige grondslag ongeschikt. Het wordt ver huurd als showroom van een antiquair. Nu de vereniging dit pand in bezit heeft kan voorkomen worden, dat het gebruikt zou worden op een wijze, die voor dit typische pandje nadelig zou kunnen zijn. De vergaderplaats van de vereniging is in de Mariatoren. Dit is de enige verdedigingstoren die van de vestingwerken uit 1508 nog over is. De indeling is nog geheel origineel. Tevens is daar het archief van de vereniging opgeborgen. In 1923 is deze toren door het gemeentebestuur aan Oud- Hoorn in bruikleen afgestaan; in 1929 werd een begin gemaakt met de restauratie, welke in 1930 werd voltooid, waarna hij door de vereniging voor bovengenoemd doel in gebruik kon worden ge nomen. Het jaar 1928 was voor de stad en middellijk voor de vereniging van groot belang, doordat er een verordening kwam, dat eigenaren van monumen ten daaraan niets mochten veranderen, ze nog minder mochten slopen. Er werd een uitgebreide monumentenlijst samengesteld, zodat het stads bestuur nu een machtsmiddel in de hand had om monumenten te behouden. Ook onze vereniging werd hierdoor zeer in haar streven tot behoud ge steund. Tegenwoordig is het zo, dat eigenaren van monumenten graag de bemiddeling van onze ver eniging aanvaarden om tot een verantwoorde restauratie te komen, terwijl, wanneer er lieden zijn, die toch iets proberen, zij middels deze verordening tot rede gebracht kunnen worden. In haar meer dan veertigjarige bestaan mag de ver eniging terugzien op veel werk, dat met succes be kroond werd. Het betreft echter niet alleen gebouwen, waar de vereniging zijn aandacht aan besteedde. Plannen tot demping, het veranderen van het aanzien van een bepaalde straat of stadsgedeelte heeft meer dan 69 Hoorn: gevelrij in de Nieuwstraat met op de hoek het stadhuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 21