Heemschut's Collectebus Heemschutdag 1959 in Zieriksee Wanneer men een vraagstuk, zoals dat der dem ping, van zijn economische, hygiënische, of waterbouw kundige kant bestuderen wil, is men spoedig bereid Jiet oordeel aan deskundigen te laten, zodra men de esthetische kant benadert, meent een ieder zich bevoegd. En dat, terwijl de esthetische vorming van ons volk zo schromelijk verwaarloosd wordt. Het gevolg hiervan is, dat zij, die tot beslissen ge roepen zijn, begrijpelijkerwijs maar al te zeer ge neigd zijn, een eenzijdig oordeel te vellen, nl. een oordeel gebaseerd op direct voordeel. Zij laten zich onwillekeurig leiden door de klachten der massa over het stinken van het grachtwater (omdat men deze als open riool gebruikt), over verval der kademuren en bruggen (omdat men verzuimd heeft deze tijdig te onderhouden) over gebrek aan parkeerruimte en tegemoetkoming aan de eisen van het landverkeer (omdat men dit verkeer zélf niet aanpakt en het kwaad van de één verhalen wil op de ander). Slechts zelden komt men er toe, zoals het ge meentebestuur van Kampen, in 1951, om voor alle factoren van het vraagstuk deskundige com missies te benoemen. Het is merkwaardig om te vernemen, dat deze commissies op grond van overwegingen betreffende de hygiëne, de stede- bouw, de waterbouw en de financiën tot de eind conclusie kwam, dat demping in dit geval van het Burgel verwerpelijk was en dat tot behoud van het water diende te worden besloten. Wie het vraagstuk in zijn geheel van de esthetische zijde benadert, kan in het algemeen gesproken tot geen andere conclusie komen, dan dat dem ping van de grachten verwerpelijk is. De reacties, die dan ook in Alkmaar en Utrecht uit de burgerij zijn opgekomen en die op andere op lossingen aandringen dan die waarbij het water geofferd wordt, kunnen in dit verband gezien slechts als juist en gezond worden bestempeld. (Causerie gehouden voor de N.C.R.V. op 28 mei *959) Men denkt wel eens dat de kerkgenootschappen die historisch waardevolle gebouwen bezitten geen reden tot klagen hebben aangezien zij bij restauraties soms tot 90% subsidie krijgen. Daarbij wordt vergeten dat de oude kerkgebouwen, ook als zij gerestaureerd zijn, veel duurder onderhoud vergen dan een nieuwe kerk met evenveel zitplaatsen en als regel te groot zijn voor het huidige gebruik. Bovendien maakt de droevige staat van het restauratiebudget van Monumentenzorg 62 Op vrijdag 4 sept. trekken Heemschuts leden naar het fraaie en zozeer bedreigde stadje 'ierikseeTrein reizigers verzamelen zich in Rotterdam op het Stations plein, vóór Hotel Engels, Groothandelsgebouw, waar om 8 uur go precies een speciale bus van de R.T.M. naar fieriksee zal vertrekken. Vanuit Utrecht arriveert de trein om 8.21, vanuit Amsterdam om 8.24 in Rotterdam C.S. Het programma van de dag is als volgt: 8.30 Vertrek per extra bus van Rotterdam. 11.15 Ontvangst in ^ieriksee door het Gemeente bestuur ten Stadhuize, vervolgens bezoek aan een of meer gebouwen. 13.00 koffietafel in het „Huis van NassauNobel- straat. 14.00 Excursie door de stad. 15.45 Thee in hotel „Concordia"Havenplein. 16.30 Vertrek van de bus vanaf het Havenplein, f 19.00 Aankomst bij het C.S. Rotterdam. een directe uitkering onmogelijk; de eigenaar moet behalve zijn eigen aandeel, dat vaak aan de grens van het bereikbare raakt, ook een voorschot zien te vinden op wat hij mettertijd aan subsidie hoopt terug te krijgen. Zo zijn de statige oude kerken in financieel opzicht tenminste een zware last geworden voor de gelovigen. Wel heel moeilijk is de situatie voor de Waalse Ge meente in Haarlem die sinds het jaar 1590 in het bezit is van de in 1267 gestichte, in 1347 verbrande en in 1410 opnieuw gewijde Begijnekerk, de oudste kerk van Haarlem. Het gebouw is zo bouwvallig dat het gemeentelijk bouwtoezicht vijf jaar geleden al de diensten in het schip van de kerk heeft moeten ver bieden, omdat de stukken steen uit de raamstijlen naar beneden vielen. Wanneer de restauratie nu niet binnenkort krachtig aangepakt kan worden dreigt het gebouw een ruïne te worden. De Waalse gemeente moet een bedrag van minstens f 30.000,bijdragen, wat de eigen draagkracht verre te boven gaat. Daarom wordt er een beroep gedaan op alle belangstellenden om enige steun te verlenen, door het storten van een bijdrage op giro 658100 van de Penningmeester van het restauratiefonds van de Waalse kerk, Zandvoorter allee 11 te Heemstede. Heemschut wil deze bede om hulp gaarne onder steunen in de bedelhoek van zijn blad. Ditmaal is het dus geen collectebus maar het traditionele zwart fluwelen kerkezakje, dat u in gedachten wordt toe gestoken. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 14