Heemschut's Collectebus 53 Noord-Holland. Mejuffrouw Dr. G. H. Kurts werd als lid van deze commissie benoemd. De commissie Limburg heeft de heer L. C. J. M. Rouppe van der Voort bereid gevonden zich met het secretariaat te belasten. Jaarverslag Provinciale Commissies. Helaas blijkt er een achterstand te zijn ontstaan bij het uitbrengen van de jaarverslagen door de Provinciale Commissies. Het zal nodig zijn opnieuw een datum vast te stellen waarop de verslagen in de toekomst ingezonden moeten zijn. Excursies. Door de Provinciale Commissie Noord- Holland werd een excursie georganiseerd naar West- Friesland, o.a. Hoorn en Enkhuizen werden bezocht, terwijl de commissie Utrecht een excursie organiseerde naar Amersfoort, waar de deelnemers door enkele leden werden rondgeleid. Richtlijnen. Mede door een verzoek van de commissie Limburg om algemene richtlijnen te mogen ontvan gen, waarmee men aldaar wil komen tot het opstellen van een werkplan, is de vraag gerezen of het niet ge wenst is de bestaande richtlijnen te herzien. Het is te verwachten dat er meerdere commissies zijn, die op deze wijze nog eens de zo gewenste steun krijgen die tot grotere activiteit aanleiding zou kunnen zijn. Diversen. Door de Commissie Noord-Holland is de aan dacht van het Dagelijks Bestuur gevraagd voor ,,de restauratie van het kerkgebouw" en ,,de export van kunstvoorwerpen". Het is zeker gewenst dat ook in de Provinciale commissievergaderingen deze punten nader in studie komen, of althans dat door deze com missies materiaal verschaft wordt tot verdere be- studering. Werkzaamheden Provinciale Commissies. Bij het opmaken van het jaarverslag blijkt het uitermate moeilijk een duidelijk onderscheid te maken tussen de activiteit van het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut en de medewerking in de acties door de betrokken Provin ciale Commissies Stad en Dorp, daar op de plaatsen waar actief wordt gewerkt steeds een nauwe samen werking bestaat. Het Dagelijks Bestuur heeft zich enige malen tot de Provinciale Commissies gewend om ad vies, terwijl regelmatig gevallen van dreigende dem ping of sloping aan het Dagelijks Bestuur zijn door gegeven. Helaas komt het regelmatig voor, dat deze berichten te laat komen, en dat er geen overleg meer mogelijk is. Naast de zeer verheugende activiteit in enkele Provin ciale Commissies, waarbij hier zeker de Commissies Gelderland, Utrecht en Noord-Holland vermeld mogen worden, zijn er helaas ook Commissies die minder actief zijn geweest. Een grote waakzaamheid in ons gehele land is geboden. Nederland, let op Uw zaak, Heemschut kenne zijn taak! C.J.BARDET, secretaris Centrale Commissie Stad en dorp (Vervolg van big. 47) JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE W.I.L. profiel nog ruimte bieden voor rijwielpaden en een zo danig breed talud, dat ook daarop nog struikbeplan tingen kunnen worden aangebracht. Zonder voldoende plaatsruimte is het voor de land- schapsdeskundige onmogelijk de weg zijn onmisbare „aankleding" te geven een aankleding, die niet alleen aan de verkeersader het technische en onper soonlijke karakter ontneemt, doch bovendien be schutting levert en veel ongerechtigheid maskeert. Ten aanzien van ruilverkavelingsgebieden kan worden gezegd, dat de laatste jaren een kentering is inge treden; men is thans beter op de hoogte van de agra rische betekenis van beplantingen; ook de aesthetische en recreatieve zijde ervan wordt beter begrepen. De nieuwe projecten vertonen bepaald een betere landschappelijke behandeling dan voorheen. Wij zullen niettemin in ons land met z'n snel slinkende natuurgebieden er dubbel op bedacht moeten zijn, dat wij bovendien niet onze wegen laten aftakelen. Het is mede de taak van onze Commissie steeds op nieuw dit waarschuwend geluid te laten horen. Dit jaarverslag mag niet worden afgesloten zonder een woord te wijden aan de nagedachtenis van een onzer meest actieve leden, de Heer Cleyndert, die ons is komen te ontvallen. Hij was een der oprichters van onze Commissie, jarenlang secretaris en een deel van zijn veelzijdige activiteiten is steeds gericht ge weest op het behoud van de schoonheden van het Nederlandse landschap en in 't bijzonder op het aspect van de weg. Zijn nagedachtenis zal in onze Commissie steeds levend blijven. Met de beste wensen voor een succesvolle arbeid van de Commissie W.I.L. moge ik dit verslag beëindigen. De Secretaris van de W.I.L. A. G. M. BOOST Deze keer schudden wij de collectebus nu eens niet voor een be dreigde molen of een noodzakelijke restauratieniet voor het Leger des Heils of voor een bijna vergaan gebouw, maar voor onze eigen Bond Heemschut, die telkenjare opnieuw moeite heeft de contributies binnen te krijgen. Bij het ter perse gaan van dit nummer had de helft der leden nog niet betaald Postgiro en bankrekening zijn als vanouds te vinden onder het hoofd: Secretariaat, op de eerste bladzijde van dit nummer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 23