Onze landelijke bouwkunst een voorbeeld van documentatie Behalve ons zo gevarieerde en kostbare stads- schoon is ook het karakter van ons platteland een steeds meer omstreden bezit. Ook hier beluistert men verschillende interpretaties van de „eisen des tijds". Zal zich binnenkort het hele landschaps beeld radicaal hebben gewijzigd en zijn verarmd uitsluitend ten dienste van een uiterst doorge voerd landbouwbedrijf? Er wordt in ons kleine land om restjes natuurgrond gevochten. Maar waar ons land overwegend uit cultuur-landschap bestaat met hierin erkende elementen van waarde, dienen wij ons hierop bij herzieningen terdege te bezinnen. De a.s. zomertentoonstelling in het „Bouwcen trum" in Rotterdam zal een uit landbouwkundig oogpunt ideaal toekomstbeeld tonen. De ruimte is in ons land echter beperkt. Er zijn elders landen met veel meer grond en enorme landbouwover schotten, die ons ruimschoots en goedkoop kunnen voeden. Landbouwproducten zijn transportabel, de recreatieve vruchten van onze bodem echter niet. Ook deze zijn essentieel voor de volksgezond heid. In ons dichtbevolkte gebied zal deze recrea tieve functie van het land tussen de groeiende steden steeds meer gewicht in de schaal moeten leggen, ook al is dit nuttig gebruik van ons platte land ter wille van factoren als levensgeluk en werklust moeilijk in een direct opbrengstcijfer uit te drukken. Er zij hier nog eens gewezen op de landschappelij ke waarde van onze boerderijen. Hoezeer deze het beeld van ons vlakke land bepalen dringt tot ons door telkens wanneer wij een in een streek karakteristieke hoeve zien verdwijnen en vervan gen door nieuwbouw, al of niet met een herinne ring aan de er thuis horende vormen. De traditio nele boerderijvormen waren overal verrassend verschillend, gevormd naar de locale gesteldheid van grond en begroeiing en aangepast aan de ter plaatse aangewezen bedrijfsvorm. Zij verlenen eenv eigen gezicht aan iedere streek of dorp, waaraan de bewoners gehecht zijn en mede daardoor nog kunnen zijn. Voor de bezoeker bieden zij een vaak op korte afstanden opmerkelijk wisselend aspect. Aesthetisch vormen zij in ons vlakke land een bij zonder boeiende stoffering. Voor een meer uitvoerige beschrijving in kunst historisch verband van onze landelijke gebouwen, op wier uiterlijk de grote architectuurstijlen slechts geringe invloed hebben uitgeoefend, is eerst on langs een belangrijke plaats ingeruimd in het nieuwe handboek voor de Nederlandse bouw kunst1) R. C. Hekker betoogt hier in zijn inleiding dat, indien men de geschiedenis der bouwkunst mede wil zien als een ontwikkeling van de ruimtelijke vormgeving, ook de boerderijen, die toch het architectonische karakter van het platteland be palen, niet buiten beschouwing mogen blijven. Niet lang geleden deelde professor dr. M. D. Ozinga in zijn tafelrede, na een vergadering van het Dagelijks Bestuur van „Hendrick de Keyser" onder meer mede, dat afgezien nog van de groot scheepse streekverbeteringen, de ingrijpende her zieningen der bedrijfsvoering onze oude boerde rijen in een dusdanig ongehoord tempo doen ver dwijnen of veranderen, dat er in ons gehele land nauwelijks meer een honderdtal geheel gave typen is aan te wijzen. Dit was onlangs de conclusie van de deskundigen op dit gebied. Vastleggen van de voornaamste voorbeelden heeft vooral van wetenschappelijk, volkskundig en be- drijfstechnisch standpunt uit thans alle zin, maar het kan slechts in bescheiden mate baten verdwij nende monumenten op papier of fotografische plaat op te nemen, daar voor de architectuur geen afbeelding het ruimtelijke en plastische effect kan vervangen2). In een recente circulaire van de Stichting Histo risch Boerderij-Onderzoek te Arnhem voorspellen deskundigen dat er over 10 jaar nagenoeg geen authentieke oude boerderijen in Nederland meer zullen bestaan. In dit verband tracht deze stich ting nu op korte termijn ten minste een documen- tatieplan te verwezenlijken. In Drenthe is er van het gehucht Aalden (gemeen te Zweeloo) reeds zo'n documentatierapport ver schenen, samengesteld door een studiegroep der afdeling bouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft. Het betreft hier een buurtschap, bestaande uit on geveer 20 boerenhoeven onder het hoge eikenhout van zijn brink en erven. Dank zij het feit dat inder tijd een verkeersweg met de onvermijdelijke lint bebouwing niet dóór de dorpskern, maar er langs werd aangelegd, is Aalden tot op heden ondanks verschillende aanpassingen nog vrijwel gaaf be waard gebleven. Geregelde veranderingen bleven 48

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 18