Het laatste stuk van Levendaal tot nog toe behouden thans ook tol demping veroordeeld stadskernen voor nu en toekomstige geslachten is het leggen van een woonbestemming op deze binnen steden een zaak die klemmend overweging verdient. Er moet iets gebeuren vóór de doorbraken, slopingen en dempingen en andere zo kordaat vooruitstrevend klinkende ingrepen blijken moorddadige ingrepen te zijn geweest in plaats van genezende. In tal van steden zijn deze moorddadige ingrepen evenzeer in de mode als de griezelfilms in de bios copen. Het wordt hoog tijd dat het nuchtere verstand hier regelend gaat optreden om gezonde toestanden te scheppen. x Een aangelegenheid, die velen bezig houdt en waar van de huidige oplossing naar onze mening zeer wei nigen bevredigt, is die der plaatsing van het opera gebouw te Amsterdam. Indien men naar een ideale ligging zou streven: een groot plein met royale af- en aanrijmogelijkheid, ruime parkeergelegenheid, gunstige ligging aan brede toe gangswegen en directe korte verbindingen met de be staande amusementscentra, dan zou men in Amster dam daarvoor, zonder aarzelen, kunnen aanwijzen: het Frederiksplein. In plaats daarvan ziet men deze plek aan een zij het bijzonder belangrijk bankgebouw toegewezen. Een operagebouw op deze plaats kan het avond- en uitgaansleven in de drie centra Leidseplein, Rem brand tsplein en Frederiksplein een driehoekige ver binding en daarmee nieuwe impulsen geven. De winkels en amusementsbedrijven langs de ver bindingswegen, in het bijzonder Utrechtsestraat en Weteringsschans tussen Frederiksplein en Leidse plein, kunnen hiermee een verrassend perspectief krijgen. Een bankgebouw op deze plaats zal hier en op de toe gangswegen een verstillende invloed uitoefenen. Een schone stedebouwkundige kans zullen wij ons met deze plaatsing laten ontgaan, voor nu en voor de verre toe komst. Ons nageslacht zal daarover terecht zijn wei nig vleiende mening hebben. Met grote waardering voor de geste van de Neder- landsche Bank om zijn uitbreiding aan de Oude Turfmarkt niet te laten doorgaan menen wij, dat het van realiteitszin en verreikend inzicht zou getuigen, als het Frederiksplein werd behouden voor de Opera en het Bankgebouw luttele honderden meters meer naar het Zuidoosten zou worden geprojecteerd aan Amstel of Amsteldijk nabij de Singelgracht. Daar is evenzeer met het Amstelhotel aan de overzijde een waardige plaats voor een monumentaal gebouw te denken. Als de directie van de Nederlandsche Bank zou besef fen, welke goodwill zij zou kweken met een dergelijke beslissing zou dit ongetwijfeld de vorming van haar besluit vergemakkelijken. Het is aan haar om zich dat spoedig bewust te worden. Een ander probleem waarvoor Heemschut zich vooral in het Westen maar ook elders in het land gesteld ziet, Het Levendaal te Leiden vóór en na de demping

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 15