44 commissies bleken intussen niet meer aangepast aan de huidige situatie en zijn in herziening. Bureau. De heer C. Boschma werd de facto op zijn verzoek ontheven van zijn functie als administrateur per i augustus, tot welke datum hij de werkzaamheden bleef waarnemen, mede waarvoor de Bond hem veel dank verschuldigd is. Zijn taak werd overgenomen door de heer H. Rowaan, in het secretariaatswerk bijgestaan door mevrouw C. H. G. Bastiaanse- Hollebrands. Mejuffrouw M. M. Melchers bleef trouw haar hulp aanbieden, mede bij de ledenwerving. De heer O. J. Wiering, met assistentie van mevrouw J. H. L. Westerink-Zuurendonk en de heer J. van der Groenekan, bleef evenzeer een bijzonder te waarderen steun voor zijn aandeel in de administratie. Uitgebreid was het binnenkomende materiaal, dat verwerkt moest worden. Het bleek eens te meer wense lijk ter perfectionering van dit werk, om naast onze administratieve krachten, naar de mogelijkheden tot aantrekken van een technisch bekwaam adviseur uit te zien. Orgaan. Dit jaar werd tot tweede redacteur de heer G. Brink- greve benoemd. De vele actuele problemen bewerk stelligden, dat er steeds stof en kopy in overvloed voor handen was. Zozeer, dat bijvoorbeeld de uitgave van een speciaal Hulstnummer meermalen moest worden uitgesteld, en andere onderwerpen moesten blijven liggen. Dit neemt niet weg, dat wij om den wille van de ver scheidenheid en van de actualiteit een beroep blijven doen op U allen, om de redactie op de hoogte te hou den van heemschutzaken waar die zich ook in ons land voordoen. Propaganda. Een nieuw vouwblad over ons Bondswerk zal binnen kort het licht zien. De definitieve tekst kwam onlangs gereed, waarbij voor het uiterlijk het ontwerp nader gewijzigd werd. Voor het houden van een inleiding over het Heem schutwerk stelden zich enige sprekers beschikbaar, terwijl door schenkingen de collectie dia's nog verder kon worden uitgebreid. Werkzaamheden. In Amsterdam was het vooral het plan Nieuwmarkt dat opnieuw de aandacht vroeg. Aan de gemeenteraad werd meermalen namens de samenwerkende vereni gingen in Amsterdam geadresseerd, waar tenslotte verschillende fracties bedenkingen gingen uiten ten aanzien van dit op de dag na de stormramp goedge keurde plan. Daarmee werd helaas niet tot een algehele herziening besloten. Wij blijven van mening, dat het plan zoals het de Raad werd voorgelegd en door deze, zij het dan met verschillende bedenkingen, werd geaccep teerd, voor de stad rampzalig is en wij voorspellen dat uitvoering van dit plan in de toekomst betreurd zal worden als bulldozer-beleid in het hart van Amster dam. Ondanks herhaalde aandrang van de Bond en de andere oudheidkundige verenigingen om nog tot een andere oplossing te komen, besloot de Hollandsche Sociëteit tot sloop van twee waardevolle gevels aan de bocht van de Herengracht. Hier wreekt zich opnieuw een lacune in de Voorlopige Monumentenlijst. Ook in de tot voor kort vrijwel gave oude stadsrand aan de Nieuwe Herengracht bij de z.g. Latjesbrug dreigt een zeker te vermijden doorbraak, inzake welk plan de Bond eveneens heeft geadresseerd. Positief was geluk kig de ontwikkeling van de aanvankelijk zeer bedreig de omgeving van het huis van Anne Frankwaar de ge lijknamige stichting nu een zo waardig mogelijke op lossing heeft gevonden. Talloos veel meer zijn en blijven de Heemschut-problemen in de hoofdstad. Er zullen zeer principiële besluiten genomen moeten worden, niet alleen ten aanzien van verkeers- en par keerproblemen, maar vooral ook tegen het zich in de binnenstad steeds verder nestelen van kantoren en bedrijfjes en zelfs grote bedrijven, in huidige woningen, ten nadele van de kostbare huizen, de bewoonbaarheid van de buurt en het voortbestaan van het gehele Centrum. Met instemming wordt de suggestie van de Hoofd commissaris Van der Molen gereleveerd om het par keren in de binnenstad in de hand te nemen (weren van langdurig parkerenden) en het openbare vervoer door het instellen van snelle busdiensten van parkeer terreinen langs de invalswegen te organiseren naar de binnenstad. Deze opvatting sluit geheel aan bij die, zoals door ons reeds lang gepropageerd. En dit geldt niet enkel voor Amsterdam. Willen we onze stads kernen niet dood laten drukken door het verkeer dan zal echter niet alleen dit verkeer zelf stevig moeten worden aangepakt maar ook de oorzaken daarvan, dat zijn de verkeeraantrekkende elementen in de binnenstad. Verkeeraantrekkende elementen kunnen zijn: de verbreding van straten en het vestigen van instellingen die verkeer en parkeren aantrekken. Merkwaardigerwijs gebeurt dit laatste juist wel in Amsterdam, men denke aan de Weesperstraat, door braak Latjesbrug, wederopbouwplan Nieuwmarkt, uitbreiding kantoor levensverzekeringmaatschappij in de bocht van de Herengracht, bouw kantorencomplex aan het Singel bij de Munt (Spaarbank van de stad Amsterdam) enz. Er zijn ook verkeersaantrekkende elementen in de binnenstad, die men daar beslist niet kan missen, dat zijn de winkels, restaurants, café's, amusements bedrijven en culturele instellingen. Wil men naar onze mening de binnensteden levend houden, dan zullen zij vooral ook bewoond moeten blijven, zal men dus het aantal woningen moeten opvoeren in plaats van af stoten. Dit laatste gebeurt daar waar woningen worden prijsgegeven ten behoeve van kantoren en bedrijven. In het algemeen belang en dat van het behoud der

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1959 | | pagina 14