verkeer, en doorbraken, parkeerterreinen en dem pingen zijn niet meer nodig. Vroeg of laat moet men er toch toe komen. Direct toegegeven, dat een nadeel van ons voorstel is, dat de gemeentebe groting van de 44.000 inwoners tellende goede stad Alkmaar jaarlijks met f 6.200 zal worden belast, dat is 14 cent de man De mening van mr. Berkhouwer In een betoog over het saneringsplan voor Alk- maars binnenstad door mr. dr. C. Berkhouwer op uitnodiging van ,,Alcmaria", vereniging voor vreemdelingenverkeer te Alkmaar gehouden, haal de deze, o.m., enige stellingen aan, die de ont werper van het plan prof. Wieger Bruin in zijn praeadvies over de behandeling van de sanering van kernen in het algemeen heeft gesteld. Fel keer de spreker zich tegen de bewering als zou het leven primair moeten worden gesteld en niet de schijn- huls van dat leven. Hij betitelde dit als Sartriaans. „Mag het leven zelf normatief zijn? Is het leven niet aan hoger normen gebonden In ons geval is een waterpartij veel meer dan een schone schijn van een huls". Ook ten aanzien van de tweede stelling verklaarde mr. Berkhouwer zich een fel tegenstander. De ontwerper beweert daarin, dat het vertrouwen in de toekomstige bouwkunst boven het effect van het verleden staat. „Moet wat ik heden als schoonheid ervaar ten koste van het vertrouwen in de toekomstige bouwkunst worden afgebroken?" aldus de spreker. De mening van de Vereniging Oud Alkmaar De vereniging merkt op, dat van de 450 huizen, die in Alkmaar als monument mogen worden aan gemerkt er door het saneringsplan tenminste 108 zullen verdwijnen. Zij legt het zwaartepunt van haar betoog op de afwatering, wanneer er grachten zullen worden gedempt. Denkend aan het straatniveau van het Waagplein, wijst zij er op, dat het peilverschil tussen de Houttil en de Voor- dam ongeveer 1 meter is. Wil men de verkeersweg op het straatniveau van de Voordam houden, dan zal deze weg 1 meter beneden het Waagplein komen te liggen. Zij wijst er tevens op, dat een der merkwaardigste monumenten van Alkmaar „Het huis met de kogel" gedeeltelijk onder het rijweg niveau zal verdwijnen en aldus zijn ondergang tegemoet gaan. De mening van oud-Alkmaar ders Een groep oud-Alkmaarders w.o. dr. ir. J. A. Ringers, de architecten Jan Wils, A. J. Kropholler, H. v. d. Kloot Meyburg, de hoogleraren dr. L. Kukenheim, dr. H. Schreuder, dr. J. Wisselink, dr. A. G. H. Bachrach, dr. J. C. Kamerbeek, dr. G. H. Blanken, dr. W. Lampen, de dichter A. Roland Holst, de nestor der Nederlandse kunst historici dr. H. E. van Gelder en vele andere voor aanstaande oud-Alkmaarders schreven o.m. aan de Raad: „De welvaart van Alkmaar is voor een niet gering deel te danken aan het toeristische bezoek van land genoten en vreemdelingen, die komen om van het wereldvermaarde stadsschoon te genieten. Dit bezoek te offeren aan de verkeerseisen van het ogenblik, waarvan de toekomstige omvang en noodzakelijkheid niet vallen te bepalen, mag niet anders dan als een misdaad aan de roemrijke ge schiedenis van Alkmaar worden gezien. Ondergetekenden, ofschoon niet meer inwoners van Alkmaar, worden door hun grote liefde voor de stad gedwongen, uw Raad met de grootste nadruk te verzoeken, bovengenoemd voorstel te ver werpen." De vroede vaderen van Alkmaar zullen kunnen profiteren van de grote belangstelling welke het saneringsplan trok, zij zullen nóg meer dan te voren zich kunnen realiseren, welke betekenis Alk maar heeft voor velen in en buiten Alkmaar en zij zullen hun voordeel kunnen doen met de wenken, welke in de adressen van de Bond Heemschut en andere instanties zijn verwerkt. In Alkmaar is in verband met dit plan de betiteling „stoutmoedig" gevallen. De ontwerper was het daarmee niet eens, hij vond het plan eer te tam. Wij zijn het daar ook niet mee eens, wij achten het liefdeloos, onvoldragen en een karaktervolle Hol landse stad als Alkmaar onwaardig. Men leze op blz. 99 van dit nummer het volledige adres van de Bond Heemschut aan de Raad van de Gemeente Alkmaar. Een „pakhuis" in Enkhuizen Wie op 16 september de Enkhuizer Courant op sloeg zal daarin aangekondigd hebben gezien, dat te Enkhuizen hoek Kalksteiger-Breedstraat een pakhuis te koop werd aangeboden van 91 m2 opper vlakte, „voor alle doeleinden geschikt". Eén onzer correspondenten was zo vriendelijk ons bijgaande foto van „het pakhuis" te zenden (vóór de Zuider toren) genomen uit de Zwaanstraat. Hij voegde er aan toe: „Zo iets durft men pakhuis te noemen; een wel erg vreemd pakhuis met spiegelramen. Zo op het eerste gezicht zou men zeggen in de terminologie van enige tientallen jaren terug: een knap burgerwoonhuis. Ik heb het grondig kunnen bekijken. Het is inder- 87

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 9