Op Heemwacht Leuzen, leuzen, leuzen! Alkmaars ei van Columbus Boven Alkmaars karakteristieke stedeschoon hangt een zwaard van Damocles, of, in termen, die duide lijker spreken tot onze eigentijdse lotgenoten; een H-bom van wanbegrip. Dat wanbegrip wordt be vorderd door een aantal leuzen en slagzinnen, zo als die waarmee de reclame ons verwent. Zij kunnen een goede werking hebben op de massa, maar helaas ook een heel gevaarlijke. Het gevaar steekt in de suggestieve werking, in hun direct aan sprekende beknoptheid en in het gebruik om bewijs voering achterwege te laten. De leuzen worden ge hanteerd als vaststaande en door ieder te accep teren waarheden. Soms is dat zo, meestal echter niet en het gevaar staat dan om de hoek. Het saneringsplan, dat in Alkmaar aan de Ge meenteraad is voorgelegd heeft alom in den lande aandacht getrokken en verontrusting gewekt. Dat behoeft niet te bevreemden. Als dit plan tot uit voering zou komen, zou dit niet alleen funeste ge volgen hebben voor het huidige Alkmaar en zijn toekomstige ontwikkeling, maar bovendien zal het catastrofale gevolgen kunnen hebben voor een reeks van steden in Nederland, waar de onver schilligheid en het onvermogen om betekenis en waarde van karakteristiek stedeschoon te onder kennen, de monstrueuze koppen opsteken. Daarom is het zaak om onze waakzaamheid tot parate strijdbaarheid op te voeren, alle hens aan dek te roepen en er geen doekjes meer om te win den. De reacties, niet enkel in Alkmaar, maar ver daar buiten, leren wel, dat het in een dergelijk plan schuilend gevaar bij velen wordt ingezien. Het feit, dat voor een stad als Alkmaar een plan als het huidige ter tafel wordt gelegd is al bedenkelijk ge noeg. Het legt ten duidelijkste een ontstellend gemis aan werkelijkheidsbesef bloot; een ontkenning van bestaande waarden en een jagen naar een vaag anders. De telkens bij deze gevallen weerkerende uiting, dat dempen goedkoper is dan behoud van grachten en onderhoud van wallen is een bedriegelijke leuze, die er slechts in gaat bij hen, die niet bereid zijn andere facetten te zien dan het momentele verschil in kosten. Niet alleen wordt daarbij genegeerd, dat de walmuren jarenlang behoorlijk onderhoud is onthouden, maar bovendien, dat dempen velerlei, en soms kostbare consequenties heeft, die later op „een andere rekening" worden gepresenteerd. Ten slotte blijkt men niet bereid (of in staat?) om de be tekenis van waardevolle imponderabilia te onder kennen. Dit is even dom en onzedelijk als de over weging, dat het afmaken van een zieke goedkoper is dan zijn langdurig herstel. De bewering, dat met doorbraken en wegverbre- ding de binnenstad tot leven en welstand wordt ge wekt is eveneens een leuze, die door de moderne stedebouwkundige ontwikkeling zelf weerlegd wordt, maar die blijkbaar door behoudziek onver mogen in ons land nog slachtoffers genoeg vindt. Bepaald misleidend is in Alkmaar de leuze, waar onder het z.g. saneringsplan wordt ingeleid, nl. Alkmaar wordt vermoord of nieuwe levenskracht gegeven. Dit riekt naar het verachtelijke: Mussert of Moskou, waaraan geen zinnig mens graag herinnerd wordt. Demagogisch is de suggestie welke deze leuze aankleeft nl. dat Alkmaar geen andere uitweg zou hebben dan dit plan. Alsof met goede verkeersmaatregelen, correcties op de loop der wegen en een doordacht beleid voor de binnenstad, deze met behoud van haar schoonheid niet tot meer welstand ware te brengen! De Alkmaarse Raad zal, na kennisneming van de gefundeerde adressen van o.m.: de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond; de A.N.W.B.; de Ver. Oud Alkmaar; het Genootschap Amstelodamum; een groep oud- Alkmaarders onder aanvoering van ir. J. A. Ringers en arch. Jan Wils; en de Bond Heemschut, om er maar enkele te noemen, wel verstandiger zijn. Immers, niet enkel wordt daarin dit „ei van Columbus" als zijnde vuns, onvoorwaardelijk ver worpen, maar er worden positieve suggesties ge daan, waaruit onomstotelijk blijkt, dat er waar achtig wel betere mogelijkheden zijn dan door het dempen van zeven grachten en door rigoureuze doorbraken Alkmaars centrum „levend" te hou den; zélfs zijn wij met verschillende adressanten van mening, dat het saneringsplan Alkmaars stads kern zal verpletteren zonder enige zekerheid te geven, dat hieruit nieuwe welvaart zal voort vloeien. Dat er wat gebeuren moet is buiten kijf. Het in dit nummer opgenomen adres van de Bond Heemschut getuigt ook van dit inzicht. Gezondmaking met 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 7