1 «m HET PLAN NIEUWMARKT Het plan Nieuwmarkt is al vele malen in ons blad ge noemd. Nog steeds hangt deze dreiging over een deel van de Amsterdamse binnenstaddat van jaar tot jaar verder vervalt. Steeds duidelijker blijkt dat dit doorbraak- en saneringsplan onbruikbaar en verouderd is, en vervangen dient te worden door een modern herstelplan, dat de naam wederopbouwplanmet reden zou kunnen dragen. Daar om hebben de vijf samenwerkende verenigingen zich opnieuw gewend tot de Gemeenteraad van Amsterdam met het volgende adres Nogmaals Edelachtbare dames en heren, Het zal u bekend zijn dat het plan Nieuwmarkt buiten de kring van het Amsterdamse gemeente bestuur geen waardering heeft ondervonden. De reacties van verschillende zijden hebben aan getoond dat alom het gevoel heerst, dat hier niet de juiste wijze van sanering van een oud stadsdeel is gevonden. Het algeheel vernieuwen van het be staande stratenplan, dat van kleine schaal is en het inbrengen van industriegebouwen op dit deel van de stad, is beslist onaanvaardbaar. Het door de gemeente opgestelde plan heeft dan ook lange tijd op de goedkeuring van de Minister van Wederopbouw moeten wachten. Tenslotte is deze goedkeuring gegeven, een tweetal punten uit gezonderd. Het schrijven dat deze goedkeuring ver gezelde en waarin het behoud van de bestaande toestand op deze twee punten werd gemotiveerd, is nimmer gepubliceerd. Wij menen te moeten ver onderstellen, dat het onthouden van de ministeriële goedkeuring voor de verbreding van de Binnen Bantammerstraat en voor het amoveren van een drietal monumenten aan de westzijde van de Kromboomssloot niet gemotiveerd kon worden met het unieke karakter van deze monumenten, doch slechts daarmee, dat bij het behoud van deze onderdelen het bestaande stadsbeeld in mindere mate wordt aangetast. Het onthouden van de goedkeuring aan deze twee onderdelen zou logischerwijs hebben moeten leiden tot het opstellen van een nieuw plan. Wij achten het uitgesloten dat met behoud van de monumen ten aan de Kromboomssloot en de hoofdlijnen van 96 Deurbekroning van de voormalige Armeense kerk, waarvan de sloping niet werd goedgekeurd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 18