r kasteel Limbricht in Limburg, Ammersoyen in Gelderland, Nederhorst den Berg, en de Weyen- burg in Echteld. Honderden kleine monumenten, woonhuizen, zullen van dit zuinige beleid het slachtoffer worden, waardoor straat- en grachtwanden ontluisterd worden en in de ware zin des woords verarmen. Zieriksee heeft dringend hulp nodig. In Maastricht vindt het Stokstraatplan zo tergend langzaam voortgang, dat het honend is voor het prachtige initiatief van de stedelijke overheid. In Zwolle zullen de merkwaardige 17de-eeuwse huizen van uniek type, gebouwd over de middel eeuwse stadsmuur, wegens geldgebrek afgebroken moeten worden. Kasteel van Baarlo (gem. Maas- bree) is om dezelfde reden prijs gegeven. Dit gemis aan voldoende restauratiegelden heeft een ongelukkig effect op de stadskernen en de kleine gemeenten. Particulieren en instellingen die de bereidheid toonden om daarin monumenten te restaureren, kunnen nu niet door de overheid ge holpen worden en laten hun plannen varen. Samenvattend kunnen wij slechts uiting geven aan onze hoop, dat de leden van de Staten-Generaal de ernst van deze situatie (niet alleen cultureel, maar ook economisch) zullen onderkennen en zich on omwonden en in steeds groter getale zullen uit spreken. Het is wel duidelijk geworden uit deze Begrotingsvoorstellen dat deze leden bij de Minis ter van O., K. en W. een gewillig oor zullen vinden, maar dat zal ook gevonden moeten worden bij diens ambtgenoot van Financiën, aan wie duidelijk moet worden, dat de kip, die zulke deviezenrijke eieren legt, ziek is en bovendien schromelijk onder voed wordt. TON KOOT Ook in Frankrijk t La France va devenir un pays sans art! Ruine de l'industrie touristique! Een „schandelijke circulaire" - gepubliceerd in de Journal officiel die de afbraak van de oude franse stadscentra beoogt (gelukkig nog niet: wettigt), wordt in het bekende weekblad „Arts" van 5 november jl. in een uitvoerig artikel onder bovenstaande titel scherp belicht. Bij de voorgestelde saneringen wordt geen onderscheid gemaakt tussen sloppen en wijken van historische waarde. Het begrip monument wordt er niet in genoemd. Bestaande wetten ter bescherming van monumenten en de bebouwing binnen een straal van vijfhonderd meter rondom een monument, wor den door dit officiële staatsorgaan genegeerd. Met name voor Nevers, Troyes, zelfs Arles en de omgeving van het Palais des Papes in Avignon liggen afbraakplannen praktisch gereed. Het blad „Arts" sluit zich thans aan bij een appèl van de „Société pour la protection des paysages et de 1'esthétique générale de la France" aan het adres van de huidige ministre de la Con struction om het dreigende vandalisme van hogerhand af te wenden, en het gezicht van Frankrijk (en zijn belangrijke deviezenbron) te redden. H. R. 94. Karei V hüis te Zwolle Aalsmeerder Veerhuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 16