stemming niet gevraagd. De helft der aange schrevenen gaf er gevolg aan, de andere helft werd door de dienst van Openbare Werken aangepakt. Een verfrissende schoonmaak. Intussen zijn vele aanvragen binnengekomen voor reclame aan de gevels. Deze zijn aan de schoon heidscommissie om advies door gezonden. Een Koninklijk Woord Op 13 juni van dit jaar reikte Z.K.H. Prins Bernhard te Amsterdam aan enige verdienstelijke Nederlanders de Zilveren Anjer uit. Onder hen was ons lid mr. Chr. P. van Eeghen, van wie o.m. gememoreerd werd, dat hij één der stichters is van de vereniging „Hendrick de Keyser". In de inleiding tot het uitreiken van deze onder scheiding, sprak de Prins enige behartigenswaar dige woorden, welke wij hierbij graag herhalen. Zij zullen door onze medestanders met instemming gelezen worden: „Een verschijnsel is er", aldus Z.K.H., „dat - geloof ik - vroeger niet, of niet in die mate, voor kwam. Ik bedoel hier de steeds sterker blijkende wil tot behoud van het oude in het nieuwe. Of duidelijker gezegd: het bewaren van wat goed was in het verleden bij het uitbreken naar het nieuwe heden. Misschien mag ik dit aan een voorbeeld toe lichten door mij te bepalen tot de stad, waarin wij vandaag bijeen zijn. De oude Amsterdammers hebben nooit geaarzeld voor het nieuwe het in hun ogen onbruikbaar ge worden oude af te breken. Daarbij is vaak - het is geen verwijt maar alleen een constatering - heel veel onvervangbaar schoons - denken wij aan de vele oude grachtenhuizen - verloren gegaan. Voor andere steden geldt hetzelfde. Zij verloren alleen minder omdat zij niet zoveel schoons bezaten. En wat zien wij nu? Een steeds groeiende, be kwaam geleide, krachtige verzetsbeweging tegen onnodige afbraak van het oude, tegen demping van grachten, vóór het behoud van huizen, gevelstenen, bruggen enz. Niet de vaak nog onvoldoende kracht van dit streven naar behoud is van belang. Het bestaan alleen al en de kracht van dit streven is een opmerkelijke aangelegenheid. Ik geloof, dat dit verschijnsel gezien mag worden als een bewijs van geestelijke rijpheid. In het Engelse paviljoen op de Wereldtentoonstelling staat het volgende: Trots op ons verleden bouwen wij aan onze toekomst. Ik zeg: Laat dit ook voor ons gelden." Historische Vereniging Woerden en Omgeving Met voldoening namen wij kennis van het op richten van de hierboven vermelde vereniging. De leden willen in deze tijd, nu zo gemakkelijk historische waarden als nutteloos overboord wor den gegooid hun oog richten op eigen nationale, regionale waarden. Heemschut, die altijd de stichting van plaatselijke verenigingen heeft aangemoedigd, verheugt zich in deze jonge groep, vertrouwend dat zij door ver dieping van de kennis van eigen omgeving, spoedig zal komen tot waardering en bescherming van de bestaande en stimulering van nieuwe schoon heid. Zij zal dan waardig aansluiten bij de 300 ver enigingen en instellingen, die samen onder de vlag van Heemschut dit streven naar buiten uitdragen. Woerden heeft een krachtige vereniging op dit gebied zeer van node en wij wensen de nieuwe vereniging een aanzienlijk ledental toe. Het secre tariaat is gevestigd Paulus Potterstraat 10 te Woerden. Contributie f 2,50, postrekening 25969 t.n.v. H. Schippers. Medestrijder Streek- en stadsbeschrijvers, die een uitstekend beeld weten op te roepen van hun onderwerp, kent ons land vele, maar het aantal beschrijvers van ons gehele land, die een even goed als boeiend verhaal kunnen schrijven over de schoonheid van ons land, in haar uiteenlopende aspecten, zijn er even weinig als vingers aan een hand. Tot die weinigen behoort Fred. Thomas. Hij kan met grole gevoeligheid het land aftasten, zich de sfeer eigen maken van de verschillende gebieden, grepen doen uit de litera tuur, de volkskunst, de keuken, de economie, de historie, uit de huidige en oudtijdse verhoudingen en spanningen, in een waas van mild aandoende romantiek, doortinteld van lichte weemoed om wat 89 Fred. Thomas, naar een tekening van W. G. Hofker, 1957.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 11