daad 6 m breed en 15 m diep, en één hoge, holle ruimte, letterlijk alles is er binnen geslooopt, wan den, gangmuren enz. en nog geen trap of ladder meer naar de zolder! Vóór en zijgevel zien er nog vrij behoorlijk uit, ook wat het buitenverfwerk betreft. De woningnood is blijkbaar in Enkhuizen niet zo groot," aldus onze corresopndent. Wij delen de verontwaardiging van onze corres pondent ten volle waar hij uitroept: Voor alle doeleinden geschikt? Neen! Alleen voor zijn oor spronkelijke bestemming als nieuwe woning op goede stand, (nl. tegenover het stadhuis). Een onverdachte waarschuwing Het zijn lang niet uitsluitend geharnaste Heem schutters, die te velde trekken tegen de overmeeste ring van stads- en dorpsschoon door nivellerende betweters. Veelal vindt Heemschut vooraanstaan de zakenlieden aan zijn zijde, helaas vindt men deze zo weinig in de Gemeenteraden. Op het jaarlijkse congres van Horecaf te Rotter dam werd een krachtig geluid gehoord van de heer W. M. de Monchy, hoofddirecteur van de Holland- Amerika-Lijn. Bij een teruglopend welvaartspeil, zoals dat dreigt, noemde hij het aanwakkeren van het toerisme van groot belang. Dit kan nog veel meer bijdragen tot het economische leven dan thans het geval is. Wel achtte spreker dat men hiermee al op de goede weg was. Met felheid keerde hij zich tegen plannen, die het stadsschoon zullen ver nietigen, hij noemde Alkmaar, Marken, de ver dwijning der molens. Tot de grootste ramp, die Nederland toeristisch gezien zou kunnen treffen, behoort, aldus de heer De Monchy, het dichtgooien van de Amsterdamse en Delftse grachten. Hij hoopte, dat het in de lade geborgen plan om de binnenstad van Delft haar oorspronkelijke vorm terug te geven, weer eens voor de dag zou worden gehaald. Allerminst een museum van oudheden wilde de heer De Monchy van de steden maken, maar wel wilde hij de schoonheid van het verleden handhaven naast de stand van zaken in het heden. Een volstrekt juiste opvatting, welke door Heem schut, sinds zijn oprichting 47 jaar geleden, standvastig wordt verdedigd. Architect Weissman geëerd In de Tuinstad-Geuzenveld te Amsterdam-W zal een straat vernoemd worden naar Heemschuts op richter en eerste secretaris, de architect Adriaan Willem Weissman (1858-1923). Weissman, die op 27 april 1909 een aantal geest verwanten bijeen riep om tot de oprichting te komen van een vereniging tot behoud van het schoon in Nederland, zag zijn streven bekroond op 2 februari 1911 toen in het Muntgebouw te Am sterdam, onder voorzitterschap van de architect K. P. C. de Bazel en in tegenwoordigheid van af gevaardigden van 16 verenigingen, de constitutie van de Bond Heemschut plaats had. Tot zijn dood in 1923 heeft Weissman het secre tariaat van de Bond gevoerd. Weissman was o.m. de bouwmeester van het Stedelijk Museum te Amsterdam en gezaghebbend auteur op het gebied van de bouwkunst. Schoon schip in Zwolle Meermalen werd in ons orgaan gefoeterd tegen de ontsierende reclames in Zwolle. Het is daarom zo verheugend nu te kunnen berichten, dat het ge meentebestuur tot daden is overgegaan en in meer dan honderd gevallen aanzeggingen heeft gedaan om de ontsierende reclame te verwijderen, of een aanvrage met foto in te dienen. In al deze gevallen was de voorgeschreven toe- 88 Enkhuizen. Gezicht vanuit de Zwaanstraat naar de Zuidertoren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 10