Vroeger en nu Bekijkt men topografische prenten en schilderijen van vóór de Franse tijd, dan is het wel duidelijk dat er destijds geen Heemschut nodig was. Waarom eigenlijk Ook toen werden er gebouwen gesloopt van grote architectonische waarde, ge bouwen die nu Actie-comité's en monumenten zorg in het geweer zouden brengen als zij werden bedreigd, en wier vervanging door een nieuw pand op zich zelf wel eens een verlies betekende. Wij zouden nu gaarne enkele 18e eeuwse woon huizen willen geven als wij hun gotische voor gangers gaaf terug konden krijgen. Toch valt op die oude geschilderde en gegraveerde stadsgezich ten altijd de wonderlijke harmonie van het geheel op. Als toen een stadsbestuur geschreven zou hebben, gelijk B. en W. van Amsterdam dit deden in hun Nota-Binnenstad van maart 1955 ,,De zorg voor de schoonheid behoeft niet in te houden dat alle fraaie bestaande gebouwen in elk geval behouden moeten blijven, maar het houdt wel in, dat indien een gebouw wordt ver vangen, het nieuwe gebouw een gelijkwaardige bijdrage moet leveren tot een schoon of karakte ristiek stadsbeeld," dan zouden meester-metse laar en bouwheer instemmend hebben geknikt „dat spreekt vanzelf". Waarom spreekt het dan nu niet meer vanzelf? In architectenkringen voelt men het opwerpen van een dergelijke vraag veelal - en ted onrechte - als een twijfel aan hun vermogen om nieuwe architectonische schoonheid tot stand te brengen. Daar gaat het echter niet over. De vraag of het talent van le Corbusier gelijkwaardig is aan het talent van Palladio of De Keyser doet niet ter zake. Behalve in het zeldzame geval van een als geheel door één man ontworpen stad (Chaudi- garh) wordt het gezicht van een stad, dat gedurig wisselende gezicht, niet bepaald door enkele genieën, zelfs niet door de in alle tijden aanwezige maar nooit zeer talrijke groep begaafde en be kwame bouwkunstenaars, maar door de schare Geveltoppen aan het Singel Nieuwe kantoorgevel aan de Herengracht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 21