De molen „de Maagd" te Hulshorst Nieuwe leden Heemschut's Collectebus 82 Men zegt dat ieder volk de regering krijgt die het - als geheel - verdient. Hetzelfde zou gesteld kunnen wor den van de omgeving waarin wij leven, van onze steden en dorpen en van ons landschap. Het heeft weinig zin de ogen te sluiten voor het feit dat slechts een minderheid actieve belangstelling koestert voor de schoonheid, de historie en het karakter van Nederland. „Heemschut" zal wel nooit de oplage van een groot dagblad krijgen. Toch kan ook een kleine groep die zich voor een ideaal inspant veel bereiken. Inspanning is echter nodig - en geld, telkens opnieuw, nu eens voor dit, dan weer voor dat. Willen wij als leden van de Bond Heemschut de voort woekerende ontluistering van ons land op zoveel moge lijk punten stuiten, dan is het tijdig betalen van de con tributie niet genoeg. Uiteraard kunnen niet alle leden aan alle inzamelingen bijdragen. Maarhetzou toch mo gelijk zijn dat de lezers van dit blad, naast de bescheiden contributie van onze Bond, zo nu en dan een steuntje gaven aan een afzonderlijk object dat hun belang stelling heeft. In het vorige nummer rammelden wij met de collectebus voor de St. Maartenskerk in Tiel. Dit keer is het de Molen „De Maagd" te Hulshorst^ waarvoor men een bijdrage storten kan op giro 901 304, ten name van P. Boddingius te Hierden, onder vermelding „Molen de Maagd". Ter herinnering: van de ruim 10.000 molens die eens ons land sierden, zijn er nog ca. 980 over. Al doen de souvenierswinkels hun best ons het verschijnsel „molen" antipathiek te maken, toch weet iedere reizi ger door Nederland welke een prachtig element de molens in het landschap vormen. De weinige overge bleven molens kunnen niet worden gemist, „de Maagd" Molen ,,de Hoop", Harderwijk. van Hulshorst zeker niet. Deze molen staat voor de bekende tweesprong: sloping of restauratie. Voor dit laatste is een bedrag van f 12.000 nodig. Lukt het deze som bijeen te brengen dan wordt tevens de omgeving wat opgeknapt, o.a. door verwijdering van de plaat ijzeren loods die op de plaat is te zien. Wie helpt de Maagd van Hulshorst Als gewoon lid traden toe: Het Gemeentebestuur van Swalmen (per 1-1 '59) „De Groot-Noordhollandsche van 1845" Algemeene Friesche Levensverzekering-maatschappij. Het Nederlands Cultuurhistorisch Instituut aan de Universiteit van Pretoria. Als buitengewoon lid traden toe: M. W. N. Cobben, Sittard; Charles H. B. Estourgie, arch. Nijmegen (per 1-1 '59); Mevrouw E. J. Groen- man-Gratama, 's-Gravenhage; Ir. T. van Hoogevest, Amersfoort; L. H. A. de Jonge, arch. Zieriksee; (per 1-1 '59); Mevrouw E. van der Maesen, Zeist; Pieter Out, Zaandijk; Baronesse E. Prisse-Bsse van Lynden, Ulvenhout (N. Br.); Jan Roseboom, Nederhemert (N. Br.); C. L. Spits, Nieuwer-Amstel; Mevrouw I. Truijen-Timmermans, Baarlo (L.); Dr. D. Twiss, Baltimore. Vervolg van blz. 81 lichtgeschilderde kozijnen en klauwstukken een rhytmisch spel tegen de ten dele donker geoliede baksteenvlakken, en het is opnieuw een feest om er naar te kijken. De vijf huizen worden goed bewoond. Er zijn de laatste tijd een paar jonge gezinnen bijgekomendie er kennelijk plezier in hebben. Er wordt geschilderd en gerepareerd. Nu spelen de kinderen op de stoepen, op en af en tussen de hekjes door. Wij moeten als Heemschutters soms fel zijn, meer dan ons lief is. Het waarom zie ik voor me. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 20