Oud-Alkmaar Heemschuts leden presenteren zich IV 80 De vereniging Oud Alkmaar werd opgericht op de 16e juni 1926 en heeft volgens haar statuten ten doel: 1De historische schoonheid van Alkmaar te bescher men en voor het nageslacht te bewaren. 2. De studie van de plaatselijke geschiedenis aan te moedigen. Dit tracht de vereniging te bereiken door het jaarlijks houden van 5 a 6 lezingen tijdens de wintermaanden. Zo hebben de leden (ongeveer 350 in getal) sinds 1945 een zeventigtal voordrachten kunnen beluisteren. Natuurlijk zou het ondoenlijk zijn deze uitsluitend aan Alkmaar te wijden. Het gemeentearchief zou daarvoor zeer zeker geen stof genoeg bevatten. En bovendien zou een zo eenzijdig programma onze leden op den duur slecht bekomen. Zo wisselen we de sprekers, die onze kennis van Alkmaars historie verrijken, af met sprekers, die ons meevoeren naar elders in den lande, gedachtig aan hetgeen Professor Fruin eens heeft gezegd: „In dien u de levensbeschrijving van één adellijke familie uit de middeleeuwen beschrijft, kent u de levenswijze van alle adellijke families uit dat tijdperk". Zo hadden we dit verenigingsjaar twee specifiek Alk- maarse onderwerpen, de eerste over „Merkwaardige figuren uit Alkmaars verleden" en de tweede over „Een gemeenschap uit Alkmaars historie" (komst, leven en ondergang van de Joodse gemeente hier ter stede). Twee andere lezingen hadden respectievelijk tot onderwerp: de „Goudse glazen" en de „Valkerij". Verder wordt er eens per jaar een dagtocht georgani seerd naar één der oude steden in Nederland. De laat ste drie hadden Amersfoort, Delft en Gouda als doel. Naast lezingen en excursies voert de vereniging voort durend actief strijd voor het behoud van ons oude stedenschoon. De laatste jaren was Oud Alkmaar zelfs zo gelukkig een eigen steentje bij te dragen tot het doen herleven der historie. Er werden nl. twee nieuwe gevelstenen aangebracht, t.w. aan het huis van de theedokter Bontekoe en aan het vroegere woonoord van Cabeliau. De zeer fraaie uitbeelding van de „Vier Heems kinderen" werd na jarenlange verdwijning weer her plaatst. Een zeer oud scheepsanker werd op één der bolwerken aangebracht en een partij van ongeveer 300 oude blauwe tegels werd de gemeente aangeboden op voorwaarden, dat deze een plaats zouden krijgen in een voor representatieve doeleinden in te richten gebouw. Tot slot enige zakelijke gegevens. De samenstelling van het bestuur is als volgt: H. Ringers, voorzitter; Dr. H. J. M. Hofstee, 2e voor zitter; Mejuffrouw J. C. Postma, secretaresse (adres: Dr. Schaepmanplein 10, Alkmaar); J. Blom, penning meester; Mevrouw A. E. de Lange-van Foreest; Ir. C. Meima; Mr. A. D. van Regteren Altena; Th. P. H. Wortel. Speciale commissies zijn er niet; alles wordt door het dagelijks bestuur geregeld. De contributie bedraagt f 3,per jaar. Oud Alkmaar geeft geen jaarboek uit, maar beschikt wel over een fraai geïllustreerd propagandaboekje. De vereniging bezit één huis in de St. Annastraat. Het is wellicht het oudste huis van onze stad. Met de wens, dat we ons ledental nog eens verdubbeld mogen zien, zouden we dit korte overzicht willen besluiten. H. Ringers, voorzitter Joh. C. Postma, secretaresse De schoonheid van oud-Alkmaar (de Mient) zou door het dempingsplan voorgoed vernield worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 18