HEEMSCHUTS LEDEN PRESENTEREN ZICH (II) VERENIGING „OUD-DORDRECHT" In verband met de wet op de stichtingen is op 6 februari 1958 de Stichting „Oud-Dordrecht" bij notariële acte omgezet in een vereniging. Deze vereniging is dus de voortzetting van de bij nota riële acte van 21 maart 1951 in het leven geroepen stichting. Het bestuur wordt gevormd door: G. W. van Aardenne, voorzitter; Mr. H. F. Aeyelts, secretaris-penningmeester; Ir. J. B. Uit- tenbogaard, adj.-secretaris; C. C. Basters; Mr. J. J. Beyerman; J. A. Hazelaar, M. van Hoog straten. In het jaar van de oprichting bedroeg het aantal leden 50; per 1 januari 1958 was dit gestegen tot 204. Minimum contributie: f 2,50. Per jaar worden vier lezingen gehouden en enige excursies gemaakt. Het programma 1957/1958 omvat lezingen van Dr. P. Glazema (Dir. Rijksd. v. Oudheidk. Bodemonderzoek). Recente oudheidkundige opgravingen in Neder land. J. W. Lieftinck (Ambtenaar afd. Oudheidk., Min. O.K. W.). Buitenplaatsen langs de Vecht. Prof. Dr. T. Sj. Jansma (Hoogleraar Econ. Gesch. in A'dam). Dordrecht in de Middeleeuwen. J. Klok (Gemeente-archivaris van Den Briel). Lezing over Brielle i.v.m. te houden excursie en excursies naar: Heenvliet en Geervliet, Museum Van Gijn te Dordrecht; Dordrechts Schilderijenmuseum; His torisch Museum te Rotterdam; Den Briel. De activiteiten bestaan verder in het stimuleren van restauraties, het verstrekken van subsidies voor kleine restauraties, het geven van adviezen en adresseren aan de Gemeenteraad en het Col lege van Burgemeester en Wethouders terzake van bedreigde historische panden en stadsdelen. Hoewel de statuten het in eigendom hebben van onroerend goed niet uitsluiten is het naar de mening van het bestuur gewenst, dat (gezien de complicaties aan huizenbezit verbonden) de daar voor in aanmerking komende panden zoveel mogelijk in eigendom komen van een landelijke vereniging, i.c. de Vereniging ,,Hendrick de Keyser". Toch is in 1955 het pand Voorstraat 173 (anno 1609) door „Oud-Dordrecht" aangekocht, ten einde het voor ondergang te behoeden maar met de bedoeling het aan „Hendrick de Keyser" over te dragen. De bezuinigingsrage is helaas oorzaak dat geen middelen voor restauraties beschikbaar kunnen worden gesteld, zodat „Hendrick de Keyser" het pand voorlopig niet wil overnemen. „Oud-Dordrecht" is dus tegen wil en dank thans nog eigenaresse van bovengenoemd perceel. Van de Bond Heemschut ontving „Oud-Dor drecht" enige malen belangrijke steun, o.a. bij het adresseren aan de Gemeenteraad tegen het leggen van een kademuur in de Voorstraatshaven en tegen het slopen van panden aan het Stadhuisplein. Ten aanzien van dit laatste onderwerp is nog geen beslissing genomen, maar voor zover onze in lichtingen strekken zal tot afbraak worden overge gaan. Twee nieuwe panden zullen enige meters achter de rooilijn worden opgetrokken. Een hoogst ongelukkige oplossing. Zo schrijdt de ontaarding mwz 51 Dordrecht, Stadhuisplein 1-3 mmm .W03EF*J

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 20