De commissie heeft o.m. de quaestie van de aan leg van een rijwielpad door het landgoed Duiven voorde in studie. Overleg hierover met het dage lijkse bestuur is gaande. Ook deze commissie bereidt een excursie voor de leden in Zuid-Holland voor in het a.s. najaar. De commissie Noord-Brabant werd uitgebreid door toetreden van het Algemeen Bestuurslid de heer Van Vlijmen. De commissie adviseerde ten aanzien van de dem pingsplannen van de haven te Breda en de sane ring van het marktpleintje te Oost-West- en Middelbeers. De commissie was vertegenwoordigd bij de be sprekingen over de sanerings- en uitbreidingsplan nen van de vestingsteden Woudrichem en Heusden. Tot de commissie Limburg trad als lid toe Mr. J. Landheer te Geleen. De commissie had een werkzaam aandeel in de voorbereiding en leiding van de Heemschutdag in september te Maastricht, Prof. Timmers hield een inleiding en leidde de leden langs de Maastrichtse monumenten. De wnd. Secretaris van de Centrale Commissie C. Boschma A. Pomes NOODKREET UIT OMMEN In haar zitting van 31 maart jl. heeft de Ommer gemeenteraad o.a. het uitbreidingsplan Zuid aan genomen, waarin de bestemming in onderdelen is geregeld van het bosgebied rondom de Wolfskuil. Dit gebied ligt ten Zuiden van de spoorlijn Zwolle- Mariënberg tussen de weg Ommen-Den Ham en het Onderland van de Regge. Het terrein bestaat voor een groot deel uit rivierduintjes, die opge worpen zijn ten tijde, dat de Regge nog in haar oude bedding stroomde, waarvan nu nog een dode tak over is. Het belaagde bos zelf bevat goed onderhouden gemengd hout met veel Amerikaanse eik en krent langs de wegen.,;Door de bijzondere formatie van het terrein met een diep gat - de z.g. Wolfskuil - in het duingebied en de dode tak van de Regge is het Wolfskuilbos een stuk natuurschoon, zoals weinig gevonden wordt in ons land. Daarbij komt, dat het met twee wegen in verbinding staat met het gemeentelijke landgoed Het Laer, zodat het ideaal is voor korte en lange wandelingen, vooral voor oudere rustzoekenden. Na de oorlog heeft de gemeente Ommen zich in verband met het vele natuurschoon, zoals de Lemeler-, Archemer- en Besthmenerberg, de Eer der bossen met de meestjes en het Laerbos met het aansluitende Wolfskuilbos ontwikkeld als recreatie centrum, waar de industrie veelal geweerd is. Door het uitbreidingsplan-Zuid wordt een bres geslagen in één van de mooiste delen van het Wolfskuilbos. Men vraagt zich verbaasd af, of de gemeenteraad zich niet gerealiseerd heeft, welke aderlating het natuurschoon in de gemeente Om men ondergaat, wanneer het plan uitgevoerd wordt. Het gemeentebestuur van Ommen heeft tot circa 1952 begrepen, dat het behoud van natuurschoon een levensbelang is, niet alleen voor Ommen zelf, maar vooral ook voor de duizenden bewoners van de randstad Holland, die er 's zomers nieuwe kracht komen opdoen. Zo steeg het aantal over nachtingen in pensions, kampeercentra, enz. in de gemeente van 78.000 in 1952 tot 112.000 in 1956. Over 1957 zijn nog geen cijfers bekend. Het aantal zomergasten is vooral in de eerste week van augustus - zo groot, dat men als Ommer blij is 's dinsdagmorgens op de markt ook nog een bekend Ommer gezicht te zien. Wilde men een huis in het Ommer natuurreser vaat bouwen, dan was tot 1952 een terrein van 1 ha nodig. Dit is al gedaald tot 0,5 ha en men verwacht in het Wolfskuilbos circa 40 woningen en een B.L.O.-school te kunnen bouwen. Vindt dit plaats, dan is het met de rust in het bos gedaan. Voor de vele zomergasten, die de randstad Hol land ontvluchten om in Ommen bij te komen, is de rust in de bossen één van de grote deugden hier. Zó groot is de behoefte aan rust in de grote steden, dat de Franse schrijver Georges Duhamel reeds in 1931 in z'n boek „Querelles de Familie" een pleidooi hield voor een „Pare National du Silence" in Frankrijk. Hiet in het Wolfskuilbos heeft men vaak het gevoel in een dergelijk park te leven! Tot zover is alleen nog maar voor het behoud van natuurschoon gepleit, maar er is nog een andere reden, waarom verdere bebouwing van het Wolfs kuilcomplex uit den boze is. De eigenaar van 27 ha van het geheel, Jhr. O. Repelaer van Molenaars graaf, heeft dit terrein indertijd aangekocht als 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 18