Op 24 januari jl. kwam onze Commissie bijeen ter behandeling van een 2-tal agendapunten: 1. De benodigde breedte van wegprofielen in verband met een goede landschappelijke behandeling. 2. De weg als element van recreatie. De Notulen van de vorige vergadering gaven aan leiding nader in te gaan op de rijwielpadenplannen in de verschillende provincies. Het stemt tot vol doening bij de Provinciale Besturen een stijgende belangstelling voor het recreatievraagstuk in hun provincies te bespeuren, doch jammer genoeg laten de geldmiddelen een snelle verwezenlijking van de plannen niet toe, waardoor de recreatie per rijwiel en bromfiets in verschillende provincies slechts beperkte mogelijkheden heeft. De Commissie zal zich tot Gedeputeerde Staten van Limburg wenden, teneinde de totstand koming van een provinciaal rijwielpadennet te bevorderen. Ten aanzien van ontsierende reclames waarover de Commissie reeds herhaaldelijk de besturen van provincies en gemeenten schriftelijk benaderde, werd besloten dat de Commissie in samenwerking met de A.N.W.B., die ter zake de consuls reeds heeft ingeschakeld, incidentele gevallen zal be handelen. Als conclusie van de op 17 oktober '56 tezamen met leden van de werkgroep voor het landschap der Zuiderzeepolders van de Contact-Commissie, gehouden excursie naar de N. O.-polder werd ge steld, dat de meeste wegprofielen ruimer zouden moeten zijn om een goede verhouding tussen de hoogte der beplantingen, de bermbreedte en de wegverharding te verkrijgen en om meer plant- ruimte beschikbaar te hebben, indien bij nader inzien het aanbrengen van beplantingen gewenst werd geacht. Met betrekking tot agendapunt 1 was de Commissie van mening, dat de bestaande bomenlanen zo danig waardevol zijn in het landschap en op zichzelf, dat alle aandacht aan het behoud ervan dient te' worden geschonken en dat, indien de bestaande bomen moeten sneuvelen, aanstonds voor nieuwe beplanting moet worden gezorgd. Daartoe zal het nodig zijn, dat in een veel sneller tempo dan thans het geval is, nieuwe vervangende wegen worden aangelegd, indien de bestaande wegen van onvoldoende capaciteit zijn. Nieuwe wegen dienen met een zodanig ruim profiel te worden opgezet, dat toekomstige rijbaanverbre dingen en aanleg van rijwielpaden zonder schade aan het totale aspect van de weg kunnen worden uitgevoerd. Een brief in algemene zin betreffende het voren staande zal door de Commissie tot de Provinciale Besturen worden gericht en in afschrift aan de Rijkswaterstaat worden gezonden. Ad agendapunt 2 De Commissie is er meer en meer van doordron gen geraakt, dat de weg op zichzelf een belangrijk element van recreatie vormt. De kennismaking met het land en met de natuur vindt plaats via de weg en naarmate de graad van motorisering en de mogelijkheden van week-end- en vacantie- verpozing toenemen, zal de omvang van het weg- toerisme stijgen. Deze vorm van toerisme houdt in het zich ver pozen langs de weg, waarbij het contact mèt de weg een belangrijke betekenis heeft: Door het bereikbaar maken van picknickplaatsen en van kleine gebieden, die zich qua ondergrond en begroeiing goed lenen voor een kort oponthoud, wordt in een groeiende behoefte voorzien. Het vraagstuk is momenteel in studie bij de Afd. Natuurbescherming van de Contact-Commissie, de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de Rijks waterstaat, zodat voor de Commissie voorlopig geen taak is weggelegd. Onze Commissie zal voortdurend oplettend en waakzaam moeten zijn en blijven, want overal dreigt gevaar, dat zelfs vaak onafwendbaar is. De weg kan in het landschap een prachtig element vormen en op zichzelf bezien een corridor van fraaie architectuur zijn; hij kan echter ook tot een naargeestige rijbaan verworden, geflankeerd door miserabele objecten. Laten we zorgen hiervoor ons land zoveel moge lijk te bewaren! De Secretaris van de W.I.L. A. G. M. Boost HISTORISCHE SCHOONHEID EN STADSSANERING De Stichting Oud-Dordrecht gaf uit een brochure, geschreven door de Burgemeester van Amersfoort: H. Molendijk. In deze geïllustreerde brochure wordt gepleit voor behoedzaamheid en piëteit bij de sanering van stadskernen, aangezien het juist de dorps- en stadskernen zijn die de karakteristiek bepalen. Enige foto's illustreren de betekenis van goede restauraties in verschillende steden. Zolang de voorraad strekt is deze brochure a f 0,35 ver krijgbaar bij de secretaris van Oud-Dordrecht mr. H. F. Ayelts, Oranjelaan 119, Dordrecht. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 16