mocht niet verhinderen dat de bestedingsbeperking het werk deed stop zetten. Naar behoud van het Bleekhuisje te Hengeloo (Gld.) wordt gestreefd. Voor het pand Leeteinde I 80 en 82 te Broek in Waterland dat met afbraak bedreigd wordt, is bij de bevoegde instanties een lans gebroken. Talrijke ge vallen van bedreiging door sloping zijn ons bekend en zijn in behandeling maar worden om redenen van tactische aard nog niet geopenbaard. Zij ver vullen ons echter met grote zorg en doen ons meer dan menige andere instantie beseffen, welke kwa lijke gevolgen het ontbreken van redelijke fondsen heeft. Terwijl enerzijds het verkeer wordt vrijge laten die deze monumenten in hun grondvesten aantast, worden anderzijds de middelen beperkt om het noodzakelijke herstel en de consolidaties te verzekeren. De gevolgen tekenen zich algemeen af in verval en verarming van ons stads- en dorps- schoon. Ontsierende reclame Hoewel de ontsierende reclame in het algemeen in ons land, in vergelijking met het buitenland, vrij goed beteugeld wordt, is het toch jammer, dat dit door verschillende grote steden niet meer conse quent gebeurt. Een fijngevoeliger afstemming op de monumenten van een der mooist Nederlandse pleinen, de Grote Markt te Haarlemware te ver wachten. De gashouder te Utrecht en de reclameborden en -bakken in die gemeente tonen hoe het niet moet. Ontsierend zijn in talloze gevallen, waarin Gro ningen en Amsterdam treffende voorbeelden geven, de paalreclames. De palenellende waaronder ons vlakke land gebukt gaat wordt nog vergroot door het plaatsen van schreeuwende reclameborden aan deze palen. Het zijn evenvele bewijzen van slechte smaak. Hoewel de bemoeienissen van de Bond Heemschut zich nog over vele andere kwesties uitstrekken, meen ik in dit verslag toch al een beeld te hebben gegeven van de veelheid van werkzaamheden, welke ons kleine bureau moet verzetten. Dat de samenwerking met tientallen andere verenigingen daarbij onmisbaar is, zal u duidelijk zijn. Molen kwesties worden in nauw overleg met de vereniging „De Hollandsche Molen" behandeld, vesting bouwkundige aangelegenheden met „Menno van Coehoorn" voor alles wat het natuurschoon be treft, werken wij samen met „Natuurmonumenten" en de „Contactcommissie". Nauwe samenwerking bestaat met de A.N.W.B., met de plaatselijke oud heidkundige verenigingen, uiteraard met talloze overheidsinstanties. Ons werk werd vrijwel on mogelijk zonder de geregelde steun en adviezen van de tientallen leden van onze elf provinciale commissies Stad en Dorp en de Commissie De Weg in het Landschap. Om al dit werk in het belang van de schoonheid van ons land mogelijk te houden is het duidelijk, dat een gezonde, brede organisatorisch verant woorde basis nodig is. Deze basis wordt gevormd door het getal en de morele steun van onze leden in het vechten tegen een bierkaai van onwetendheid. De leden helpen de idee: het waken voor de schoon heid, uitdragen en zij maken financieel de acties mogelijk. Deze basis is onder de huidige omstandigheden niet hecht en breed genoeg. Veel meer dan in onze Bond verenigd zijn, zien en waarderen de schoon heid van stad en dorp en landschap. Hen wekken wij op, zich bij ons aan te sluiten om zo meer kracht en gezag te geven aan onze acties. Moge ik met deze oproep het 47ste jaarverslag besluiten. Ton Koot Secretaris van de Bond Heemschut JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE W.I.L. 1957 - JUNI - 1958 Onze Commissie heeft de laatste jaren in haar jaarverslag telkenmale opnieuw uiting gegeven aan haar bezorgdheid ten aanzien van het behoud van onze landschappelijke wegen, wegen dus waaraan de eigen beplantingen een bijzondere charme geven, dan wel wegen, die uitzicht geven op een gaaf en harmonisch landschap. In het laatste geval is een laanbeplanting over bodig en kan worden volstaan met enig verspreid struikgewas langs de weg als overgang tot het aangrenzende land. Doch in vele gevallen moet de weg het van zijn eigen aspect hebben en dan is een begeleiding met bomen onmisbaar. Hoeveel ongerechtigheid van lintbebouwing, industrievestiging, opslag plaatsen van materialen, telefoon- en laagspa.n- ningspalen, wordt daardoor niet aan 't oog ont trokken: Dat ziet men pas als de bomen zijn omgehakt Indien in ons land niet meer aandacht aan de instandhouding en uitbreiding van boombeplan tingen wordt besteed, zullen verscheidene lands delen binnen enkele tientallen jaren er als vreugde loze achterbuurten uitzien. 46

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 15