opnieuw zien, hoe nodig het is dat spoedig beleid ten aanzien van de binnenstad positief worde. Het Anne Frankhuis en de naaste omgeving van de Prinsengracht mogen dan niet op de Monumenten lijst voorkomen, maar het is een monument, waar het devies van Amsterdam heldhaftig, vastberaden en barmhartig een behuizing vond, welke de blij vende aandacht van de gehele wereld heeft ge trokken. Hoe onbegrijpelijk het lijkt, sloping van de belendende panden staat binnen afzienbare tijd voor de deur. Ons protest kan niet krachtig genoeg weerklinken en allerwege overgenomen worden, om er toe bij te dragen dat deze aan slag op Anne Frank's nagedachtenis voorkomen wordt. De toestand van de bebouwing op Marken gaat zienderogen achteruit en verdient grote aandacht. Men moet in zijn laatdunkendheid over de toe ristenexploitatie hier niet zo ver gaan het kind met het badwater weg te gooien. De consolidatie van enige Marker huizen verdient grondige over weging. Allerwege wreekt zich het tekortschieten van de overheid in de Monumentenzorg. Immers het ont breken van diens financiële steun, die ook een moreel en psychologisch effect heeft, gaat nu met onherstelbare verliezen gepaard. Een der meest spectaculaire slachtoffers dreigt de stad 'ieriksee te worden. In Enkhuizen werd zo juist de oude Stadsherberg uit 1598 daterend, gesloopt. In Honselaarsdijk verdient het monumentale poort gebouw, laatste grootse herinnering aan het ver loren gegane 17de eeuwse stadhouderlijke paleis, behouden te blijven. In de Brigstraat te Stein (Z) ging zo juist het oude Huis „Ter Bruggen" in de volksmond bekend als „Het Slotje" te gronde. Een uit de middeleeuwen stammend bouwwerk van meer dan gewone gewestelijke betekenis is hiermee verloren gegaan. Deze greep uit de dorps- en stadsbeelden in ons land moge aantonen hoe snel en gevaarlijk de aan tasting van ons cultureel goed om zich heen grijpt. Dempingen Dempingsplannen betreffen in het verslagjaar een deel van het Leekster Hoofddiep (Gr), de haven van Oldemarkt (Ov), de Achtergracht te Weesp (Nh), de Where te Purmerend (Nh). In Kockengen is de demping van de Bijleveld opge houden, daar Gedeputeerde Staten de begrotings wijziging niet goedkeurden. In Kollum (Fr) hebben Gedeputeerde Staten geen bezwaar gemaakt tegen demping van de vaart maar wordt de afwateiing bestudeerd. Dit is maar goed ook, want na de demping te Rottevalle (Fr) moest een kanaal worden gegraven voor de af watering. In Drachten wil men eveneens dempen. Een com missie van deskundigen waarin Heemschut is ver tegenwoordigd, heeft hier nieuwe plannen in gediend. Restauraties De gevolgen van de bestedingsbeperking hebben zich zowel in de overheidssector als in de particu liere sector bij het restaureren ernstig doen ge voelen. In het algemeen gaat men tot restauraties over als het normale onderhoudswerk niet meer voldoende is voor een consolidatie. Wordt dit restauratiewerk niet uitgevoerd of stop gezet, dan betekent dit in het gunstigste geval een vervallend pand in het stadsbeeld, in het ongunstige geval een onherstelbaar verlies. Een zeldzaam woonhuis, zoals het Aalsmeerder Veerhuis, uit 1634, aan de Sloterkade te Amsterdam, het laatste voorbeeld van een in de 17de eeuw veelvuldig voorkomend type, dreigt door dit bezuinigingsbeleid geheel ver loren te gaan. In de buurt zelf zal dit het verlies van een der aantrekkelijkste rustpunten betekenen, aan de stadsgeschiedenis zal een boeiend steunpunt worden ontnomen. Redding is nog mogelijk. Dit is één voorbeeld van honderden monumenten in Amsterdam en duizenden in den lande. Tot welke resultaten goede restauraties kunnen leiden, zowel voor bewoning als voor het stadsschoon hebben in de afgelopen vijf jaren de resultaten van het Ge meentelijk bureau voor de Monumentenzorg in Amsterdam onder leiding van de ir. R. Meischke geleerd. Indien hier meer financiële armslag zou komen, zijn wij overtuigd, dat de gelukkige resul taten niet enkel in Amsterdam maar ver daar buiten effect zouden hebben. Als hoofdstad en stad van het indrukwekkendst aantal monumenten heeft óók op dit terrein Amsterdam een toonaan gevende taak. Voor Beeckesteyn te Velzen is nog hoop. De archi tectencommissie bevestigde dat het restaurabei is, een commissie van particulieren zocht naar een goede bestemming. In beide commissies is Heem schut vertegenwoordigd. Uit de vele gevallen waarmee ons bureau bemoeie nis had, mogen enkele voorbeelden worden ver meld. Het tolhuis aan de weg Kampen-Kamperhaven wordt bedreigd in verband met een wegverbreding. Ditzelfde heeft plaats met een tolhuisje te De Bilt waar naar een bevredigende oplossing gestreefd wordt. Op de voorgenomen afbraak van een monu mentale boerderij te k^weelo wezen wij in ons orgaan. De deerniswekkende toestand van de toren te Goor 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 14