dank verschuldigd voor zijn aandeel in de admini stratie. Het bureau zou aanzienlijk meer efficiënt kunnen werken als het mogelijk zou zijn te beschikken over een technisch bekwame adviseur naast onze admi nistratieve krachten. Dit betekent echter een finan ciële last welke de Bond vooralsnog nietkan dragen. Het oog dient echter m.i. op deze aanvulling van ons bureau gericht te blijven. Vooralsnog zou door sneller reageren van de pro vinciale commissies op onze verzoeken om nadere inlichtingen, goede diensten aan ons heemschut werk worden bewezen. Wij zijn ons evenwel be wust, dat ook voor de leden van de provinciale commissies geldt, wat voor de bestuursleden geldt, dat dit werk slechts in vrije tijd kan geschieden en in het algemeen gesproken juist deze Heemschut leden in hun dagelijkse werk reeds zwaar belast zijn. In dit verband zal men begrijpen, dat ons be stuur voor elke medewerking van commissieleden en overigen Heemschutleden van enige diepere strekking en uitvoerigheid zeer erkentelijk is. Orgaan Het orgaan bleef tweemaandelijks verschijnen. Het 40-jarige jubileum van één onzer oudste leden, de vereniging „Hendrick de Keyser" was aanleiding het jan./feb. nummer van 1958 geheel te harer be schikking te stellen. Het blad verkreeg daardoor mede een aanzienlijk vergrote oplage en droeg bij tot verspreiding van de voortreffelijke doelstelling van deze vereniging. In het algemeen groeit de op lage van ons blad bij voortduring, mede in ver band met de vele nabestellingen, aanvragen om nummers wegens de publicatie van artikelen, waar van de kennisneming voor bepaalde instanties van belang wordt geacht ^en de extra-verspreiding, welke van ons uitgaat ter propagering van ons standpunt. Om het blad ook in de toekomst zo veelzijdig en aantrekkelijk mogelijk te houden doen wij een be roep op onze lederi ons te blijven voorzien van hun bijdragen, zowel foto's als artikelen en opmerkin gen met betrekking tot de vernieuwing, het behoud of de aantasting van de schoonheid van ons land. Dat ons blad zich merendeels met het laatste moet bezighouden is een veeg teken des tijds. Propaganda .Projectielantaarns, filmstroken en dia's staan aan leden ter beschikking, die over Heemschut inlei dingen willen houden. Een vouwblad ter propa gering van ons werk nadert zijn voltooiing. Vele honderden nummers van ons orgaan werden ver spreid om nader inzicht te geven in ons werk. Vele honderden brieven gingen uit om ons aanbevolen personen op de Bond Heemschut opmerkzaam te maken en voor het lidmaatschap uit te nodigen. Wij blijven in deze op de medewerking van de leden rekenen, om ons de adressen toe te zenden van hen, die naar hun mening in aanmerking komen om voor het lidmaatschap te worden uit genodigd. Een nog onvervulde wens is, te beschikken over de financiële middelen, om streeksgewijs kleine reizen de heemschuttentoonstellingen te kunnen houden. Op een verzoek uit Alkmaar is tegemoet gekomen door de Rijksinspecteur voor de Roerende Monu menten, die voor dat doel een kleine foto-expositie deed samenstellen, welke de Bond Heemschut mede onder zijn auspiciën nam. De behoefte om op dit gebied wat meer te kunnen doen wordt wel sterk gevoeld, maar is helaas vooralsnog niet te ver wezenlijken. Indien dit wordt aangepakt zal dit ook niet enkel met beperkte middelen kunnen ge schieden, maar bovendien niet te onderschatten kosten voor onderhoud en vernieuwing vergen. Uitbreidingsplannen Ten aanzien van het uitbreidingsplan van Hummelo (Gld.) zijn Heemschut's bezwaren voor de Raad van State verdedigd door ons bestuurslid de heer Boost. De Kroon besliste voor Heemschuts stand punt in gunstige zin. Onze bezwaren tegen de vestiging van industrie nabij het huis „De Oliphanf' in Heenvliet (Z.H.) mochten helaas geen gehoor vinden. Bemoeienissen met Heusden (N. Br.) hebben nog niet tot een gelukkige oplossing geleid, Heusden staat voor de keuze wallen te slechten of deze te restaureren, in het laatste geval is daar de onont beerlijke financiële steun voor nodig, welke de overheid in onvoldoende mate verstrekt. Betreffende de zomerhuisjes in de gemeente Opster- land (Fr.) deelde de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede, dat onze bezwaren geen aanleiding gaven om het uitbreidingsplan te wijzigen. In Broek en Waterland (Nh) plaatsten Gedeputeerde Staten van Noordholland zich achter onze be zwaren tegen een uitbreidingsplan. Saneringen, dempingen, wederopbouwplannen De reconstructie van de binnenstad van Breda, ge koppeld aan demping van de haven en de bouw van de nieuwe stad had een actie van het Comité Behoud Binnenstad ten gevolge en bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van dit comité en de Bond Heemschut. Onzerzijds zijn 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 12