BOEKBESPREKING 35 Wat de toerist in Holland verwacht te zien. verordening zijn gehouden, rust die verplichting op de bestuurders. Artikel 4 Hij, die het in het eerste lid van artikel 2 gestelde verbod overtreedt of een voorwaarde als bedoeld in het derde lid van artikel 2, niet naleeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Artikel 5 rDe opsporing van de in deze verordening om schreven strafbare feiten is, behalve aan de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering genoemde personen, toevertrouwd aan de ambte naren van de Provinciale Waterstaat. 2. Onverminderd het bepaalde in de artikelen 153 ter en 153 quarter der Provinciale Wet hebben zij daartoe tussen zonsopgang en zonsondergang het recht van vrije toegang tot alle gronden en ge bouwen, woningen uitgezonderd. Artikel 6 Deze verordening kan worden aangehaald als „Molen- verordening Noord hol land." „De molen in ons volksleven" Het nieuwe boek over de windmolens, dat de heer A. Bicker Caarten onlangs het licht deed zien, vormt bepaald een belangrijke aanwinst voor de molen literatuur. Uitgegeven door A. W. Sijthoff's Uit geversmaatschappij te Leiden; prijs f 12,75. De schrijver stelt in zijn inleiding tot dit boek terecht, dat er over de windmolens reeds veel werd ge schreven, doch slechts weinig over het volksleven met betrekking tot de molens. In deze lacune is thans voor een niet gering deel voorzien. Dit lijkt mij wel de voornaamste verdienste van het boek, waarin veel tradities zijn vastgehouden, welke het verleden onge twijfeld reeds als een prooi had beschouwd. Het heeft geen zin, van het verzamelde feitenmateriaal op deze plaats een volledige opsomming te geven. Ik noem slechts de rubrieken: recht van de wind, nachtmalen, visvangst bij molens, speelmolentjes, rijmpjes, raad sels, spookmolens, legenden, molentaai. Voorts de onderwerpen feesttooi, molenbekers, baarden, gevel stenen, naamborden, vangstokken en rietdekfiguren. Er is nog meer! Dit is echt zo'n boek voor journalisten om er een greep uit te doen en een en ander dan met de nodige ingre-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 23