TON KOOT EEN ARK DES AANSTOOTS Het werk van het Leger des Heils is ons allen be- Voorburgwal 14, destijds gerestaureerd onder kend, de waardering voor dit werk is algemeen. In leiding van wijlen architect Jan de Meijer, het oude Amsterdam is het z.g. Goodwill-centrum De arbeid van het Leger nam in deze wijk een zodanige omvang dat naar meer ruimte werd omgezien. Toen, naar het oordeel van de Heilsleger- autoriteiten deze niet ge vonden kon worden in een nabij liggend huis, kwam men op de gedachte het zelfde systeem toe te pas sen als bij de woningnood gebruikelijk is geworden, nl. zijn heil op het water te zoeken. Op die wijze zouden tevens de kosten binnen het mogelijk be reikbare liggen, immers voor f 50.000 zou 'n. „ark" aan te schaffen zijn. Een comité van vooraan staande burgers van Am sterdam werd bereid ge vonden (ongezien?) dit gevestigd in een prachtige trapgevel, eigendom van idee aan te bevelen en de wervingsaktie voor de de Vereniging Hendrick de Keyser, Oudezijds benodigde f 50.000 ving aan. DE STAATSSECRETARIS VAN O. K. EN W. OVER DE NIEUWE KERK Vragen van de heer Ritmeester in verband met de gehele of gedeeltelijke bouwvalligheid van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. (Ingezonden 10 juli 1957). 1. Is het de Minister bekend, dat omstreeks begin mei van dit jaar door de kerkvoogden der Neder lands Hervormde Gemeente te Amsterdam de godsdienstoefeningen in de Nieuwe Kerk aldaar zijn afgelast en deze kerk tevens krachtens besluit van het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam wegens gehele of gedeeltelijke bouwvalligheid of vermeende bouwvalligheid is gesloten, waardoor ook de herdenking van de vier daagse zeeslag, welke op 15 juni van dit jaar in dat gebouw zou plaatsvinden, niet is kunnen doorgaan 2. Is het juist, dat in verband met die gehele of ge deeltelijke bouwvalligheid of veronderstelde bouw valligheid een onderzoek door de dienst van de Rijksmonumentenzorg of door enige andere in stantie, met het toezicht op zodanige gebouwen belast, is of zal worden ingesteld 3. Zo dit inderdaad hef geval is, kan de Minister dan mededelen welke aanleiding er is geweest om thans wederom bouwvalligheid te constateren, gezien het feit, dat ïeeds het uiterlijk van het ge bouw geruime tijd bleek te wijzen op slecht onder houd en het ontstaan van gebreken, welke onge rustheid verwekten 4. Kan de Minister mededelen waaraan, indien het toezicht op dit gebouw gefaald heeft, dit is te wijten? 5. Is de Minister reeds thans in de mogelijkheid te verklaren of en, zo ja, welke afdoende maatregelen zullen worden genomen om ondergang van dit historisch gebouw waarin niet alleen de graf tomben van de luitenant-admiraal-generaal van. 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 18