r het ontwerp, welk artikel bijvoorbeeld de bouw van zomerhuisjes, woonketen en bouwwerken, die slechts toelaatbaar zijn ingevolge een voorlopige bestemming, regelt en aan een termijn bindt, na het verstrijken waarvan het gebouwde niet langer in stand mag worden gehouden. Moeilijk zal de hantering van de zogenaamde „Welstandsbepaling" blijven. Het ontwerp stelt, dat de bouwverordening voor schriften moet bevatten betreffende het uiterlijk van gebouwen, zowel op zichzelf als in verband met de omgeving (art. 3 lid 2, sub 1 en art. 4 lid 2 sub d). De regering verklaart daaromtrent in de Memorie van Toelichting, dat dit voorschrift te zien is als het sluitstuk van een geleidelijke ontwikkeling, die het gevolg is van het steeds sterkere verzet tegen de ont siering van stad en landschap door daarin niet passende bouwsels (M. v. T. pag. 13). In het Voorlopige Verslag komt duidelijk uit, welke moeilijkheden deze bepalingen bieden. „Verschillende leden meenden, dat de Overheid met haar bemoeiingen inzake het welstandstoezicht zeker niet verder zal mogen gaan dan het weren van hetgeen in verband met de omgeving naar gang bare maatstaven onaanvaardbaar moet worden geacht" (pag. 5). Concretisering van deze welstandsbepaling, in de bouwverordening, lijkt voor haar hantering nood zakelijk, maar is niet gemakkelijk bereikbaar. Waar het ontwerp onder meer de welstandsver■- eisten niet van toepassing verklaart op bouw werken, die geen gebouwen zijn, voorzover deze aan het Rijk of aan een provincie toebehoren (art. 5 lid 2 van het ontwerp), neemt het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming daar tegen terecht stelling, (vgl. pag. 15, 16, 21). Een belangrijke winst geeft het bepaalde in artikel 84 lid 2 van het ontwerp. Dit artikel stelt, dat de gemeenteraad een deskundig persoon of college aanwijst voor het schriftelijk uitbrengen van advies bij de toepassing van de voorschriften omtrent de welstand. De Commissie-van Banning wenst, dat in de wet vastgelegd wordt (behoudens de mogelijkheid van uitzondering)dat de adviseurs terzake van de toe passing van devoorschriften omtrent de welstand niet woonachtig behoren te zijn binnen de gemeen ten voor welke zij als zodanig werkzaam zijn (pag. 23). Het blijkt wel dat de beoordeling van de beheersing van de welstand een probleem is dat veel zorg baart. Het valt dan ook niet te verwonderen dat voor de reclame, waarvan de toetsing aan wel- standseisen nog veel moeilijker is, nog geen reigeling in de wet is opgenomen. De vraag rijst of in na volging van Engeland ook hiervoor geen regeling gewenst is. Het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming behandelt de problematiek van de wel stand niet in den brede, maar richt zijn aandacht vooral op het vraagstuk van de instandhoudings beperking;'de regeling van de woningproduktie; de financiële bepalingen van het ontwerp; de organen belast met de uitvoering der wet; de onbewoon baarverklaring; de toelating van de verenigingen, vennootschappen en stichtingen, mede werkzaam in het belang van de volkshuisvesting, waarna een artikelsgewijze beschouwing en een zeventiental conclusies het rapport besluit. Het oordeel van de commissie kan worden onder schreven, dat het ontwerp van wet in het algemeen aan de beperkte doelstelling van de regering beant woordt en een duidelijk en logisch opgebouwd stuk is (pag. 7). Het rapport betekent een belangrijke bijdrage in de discussie rondom de herziening van de Woningwet en verdient een brede bekendheid. ALGEMENE LEDENVERGADERING De Algemene Ledenvergadering van de Bond Heemschut zal gehouden worden op zaterdag 26 april 1958 om 14.30 uur in het American Hotel (ingang Marnixstraat) te Amsteidam-C. Agenda Opening door de voorzitter Notulen van de vergaderingen van 1 juni 1957 en 6 september 1957 Ingekomen stukken 47ste jaarverslag van de secretaris Jaarverslagen van de commissies Financieel verslag van de penningmeester Benoeming kascommissie Verkiezing van leden van het Algemene Be stuur, wegens het periodieke aftreden van de heren: Bardet, Cleyndert, Lunsingh Scheur leer, Royaards, Warnaars (F.H.), (De leden hebben hét recht tot 19 april candidaten bij het Dagelijks Bestuur voor te dragen) Rondvraag Sluitins:. V.J 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 17