De geest waarin deze nieuwe commissie haar taak opvatte en het animo en de ernst van de indivi duele leden rechtvaardigt de verwachting, dat hier een sterke schakel gesmeed werd in de keten van Heemschut-centra in ons goede vaderland. Honderd jaar Hartekamp Reeds eerder vestigden wij de aandacht op het charmante boekje „Honderd jaar Hartekamp" van de hand van ons medelid Jhr. F. J. E. van Lennep. Dat wij daarop terugkomen vindt zijn reden in het feit dat van deze pretentieloos ge schreven „petite histoire" in korte tijd een derde druk verscheen, nu uitgebreid met reprodukties van aquarellen van J. B. Sonderland, welke aan getroffen werden in het Koninklijk Huisarchief, en met een genealogisch overzicht. Tevens werd hier en daar iets in de tekst verbeterd. Het nu van 12 af beeldingen voorziene werkje is voor de prijs van f 6,30 bij de boekhandel verkrijgbaar. Ir. Mar gry HET ONTWERP NIEUWE WONINGWET Onder deze titel x) heeft het „Centrum voor Staat kundige Vorming" het rapport van de door het Centrum ingestelde Commissie-Van Banning gepubliceerd. Dit rapport wijdt beschouwingen aan het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp voor een Nieuwe Woningwet en doet bepaalde aan bevelingen in verband ermee 2). Studies als deze bereiken, door hun wetenschappe lijk karakter, uiteraard een betrekkelijk bescheiden kring van belangstellenden. Weliswaar is er geen onderscheid tussen een zoge naamd „technische beoordeling en kritische be schouwing" en één van meer „principieel" ka rakter, maar wel is er verschil tussen een weten schappelijke uiteenzetting en een meer populaire benadering van de onderscheiden problemen. Beide zijn in een democratisch staatsbestel on misbaar. Zou het geen winst zijn wanneer het Centrum vooi Staatkundige Vorming de problematiek van deze en andere rapporten op zodanige wijze bewerkt, dat naast de voor kadervorming en deskundigen noodzakelijke uitgaven ook een minder in deze onderwei pen geschoold publiek wordt benaderd? Vanzelfsprekend neemt wie enigermate vertrouwd is met de materie van de volkshuisvesting, met vol doening kennis van deze uitnemende publicatie van het Centrum voor Staatkundige Vorming. Reeds lang wordt uitgezien naar een nieuwe opzet van de in de bestaande Woningwet vastgelegde onderwerpen. Slechts enkele jaren geleden werd het feit herdacht, dat die Woningwet gedurende 50 jaar haar taak had vervuld. De roem van deze wet mag evenwel geen ogenblik doen vergeten, dat reeds vóór 1940 gestreefd werd naar een vernieuwing van de wette lijke regeling op dit stuk. Vooral het toenemende belang van de stedebouw- kundige vraagstukken noopten daartoe en de na oorlogse situatie in ons land versterkt deze noodzaak. Daarnaast zijn er problemen, welke de volkshuis vesting in een meer beperkte zin betreffen en met name verband houden met de technische moeilijkheden en mogelijkheden bij de bouw, de woningproduktie, de welstand en de organen en diensten van de volkshuisvesting. Ook deze aaagelegenheden maken een herziening der bestaande wetgeving zeer wenselijk. Deze zo gewenste herziening is in zicht gekomen door twee ontwerpen van wet, die bij Koninklijke boodschap van 23 januari 1956 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingediend. Het ene ontwerp richt zich op de ruimtelijke orde ning, het andere op de volkshuisvesting-in-engere- zin. Het rapport vangt aan met op te merken, dat bij ongewijzigde aanvaarding van het ontwerp-V/o- ningwet er geen sprake zal zijn van een ook maar enigszins revolutionaire ombuiging van wetgeving en praktijk der volkshuisvesting in enge zin. De regering heeft immers blijkens de Memorie van Toelichting op het ontwerp-Woningwet in dit ontwerp volstaan met het aanbrengen van ver beteringen en aanvullingen op het stuk der volks huisvesting. Zulk een aanvulling en verbetering is de uitbrei ding van het vereiste voor een vergunning tot bouwwerken, welk begrip een bredere inhoud heeft dan alleen gebouwen (vgl. art. 48 juncto art. 4 en 5 van het ontwerp). Een volgende wijziging is verY4t in artikel 49 van 1) Het ontwerp Nieuwe Woningwet, beschouwingen en aan bevelingen terzake van het ontwerp Nieuwe Woningwet. Rap port van de Commissie-van Banning.' Uitgave: Centrum voor Staatkundige Vorming, 's-Gravenhage, aug. 1957 (prijs f 1,25). Lid en Voorzitter der commissie: Mr. Dr. J. P. D. van Banning, Burgemeester van Geleen. 2) Handelingen van de Tweede Kamer. Zitting 1955-1956 nr. 4234 en Zitting 1957-1958 nr. 4234 (Woningwet). Wet op de Ruimtelijke Ordening, idem nr. 4233.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1958 | | pagina 16